Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2005  |  Stage 1. Benalmádena - Comares   

51st edition

150.5 km, 13 February 2005

Rider Team Time
1.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana 4h05'50"
2.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana 00'26"
3.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto 00'40"
4.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 01'33"
5.
Efrain GUTIERREZ SANCHEZ
Andalucia - Paul Versan 01'43"
6.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Fuenlabrada 02'00"
7.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Illes Balears - Caisse d'Epargne
8.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 02'05"
9.
Camille BOUQUET
MrBookmaker - Sports Tech 02'10"
10.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir 02'18"
11.
Roger HAMMOND
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'47"
12.
Javier RUIZ DE LARRINAGA IBANEZ
Kaiku 02'58"
13.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
T-Mobile Team 03'39"
14.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada 03'43"
15.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Comunidad Valenciana 03'48"
16.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana
17.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'00"
18.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 04'03"
19.
Marc WAUTERS
Rabobank 04'04"
20.
Juan Manuel GÁRATE
Saunier Duval - Prodir 04'08"
21.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Caisse d'Epargne
22.
Jon BRU PASCAL
Kaiku 04'10"
23.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Kaiku
24.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
25.
David GARCIA DA PENA
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
26.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana
27.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Fuenlabrada 04'14"
28.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir 04'20"
29.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada 04'24"
30.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 04'29"
31.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team 04'43"
32.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Kaiku 04'50"
33.
Kurt VAN DE WOUWER
MrBookmaker - Sports Tech 04'52"
34.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Caisse d'Epargne 04'55"
35.
David FERNANDEZ DOMINGO
Andalucia - Paul Versan 04'58"
36.
Jaume ROVIRA POUS
Andalucia - Paul Versan 05'00"
37.
Carlos CASTANO PANADERO
Andalucia - Paul Versan 05'02"
38.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 05'05"
39.
Angel CASTRESANA DEL VAL
MrBookmaker - Sports Tech 05'12"
40.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team 05'55"
41.
Jonathan GONZALEZ RIOS
Illes Balears - Caisse d'Epargne 05'56"
42.
Servais KNAVEN
Quick Step - Innergetic 06'00"
43.
Juan Antonio PASTOR ROLDAN
Andalucia - Paul Versan 06'03"
44.
Karsten KROON
Rabobank
45.
José Adrián BONILLA
Comunidad Valenciana 06'36"
46.
George HINCAPIE
Discovery Channel Pro Cycling Team
47.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
48.
Kevin VAN IMPE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
49.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Fuenlabrada
50.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Caisse d'Epargne
51.
Wesley VAN SPEYBROECK
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 07'47"
52.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 08'51"
53.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Paul Versan
54.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
55.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
56.
Javier PASCUAL LLORENTE
Comunidad Valenciana
57.
Peter WUYTS
MrBookmaker - Sports Tech
58.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
59.
Frédéric GABRIEL
MrBookmaker - Sports Tech
60.
Steven DE JONGH
Rabobank
61.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
62.
Axel MERCKX
Davitamon - Lotto
63.
Jose Mario ALMAGRO VALERO
Relax - Fuenlabrada
64.
Rolf ALDAG
T-Mobile Team
65.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
66.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic
67.
Rik VERBRUGGHE
Quick Step - Innergetic
68.
Wim VANSEVENANT
Davitamon - Lotto
69.
Serge BAGUET
Davitamon - Lotto
70.
Gorik GARDEYN
MrBookmaker - Sports Tech
71.
Mathew HAYMAN
Rabobank
72.
Nick NUYENS
Quick Step - Innergetic
73.
Peter VAN PETEGEM
Davitamon - Lotto
74.
Max VAN HEESWIJK
Discovery Channel Pro Cycling Team
75.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 09'35"
76.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 09'51"
77.
Bobbie TRAKSEL
MrBookmaker - Sports Tech 10'36"
78.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 10'47"
79.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Paul Versan
80.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Caisse d'Epargne
81.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
Kaiku
82.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
83.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
84.
Wesley VAN DER LINDEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
85.
Fernando SERRANO SANCHEZ
Kaiku
86.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Fuenlabrada
87.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
88.
Gerben LÖWIK
Rabobank
89.
Nicolas FRITSCH
Saunier Duval - Prodir
90.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi
91.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Caisse d'Epargne
92.
Leif HOSTE
Discovery Channel Pro Cycling Team
93.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
94.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 10'52"
95.
Andrus AUG
Fassa Bortolo 11'13"
96.
Fabian CANCELLARA
Fassa Bortolo 13'01"
97.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
98.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 13'51"
99.
Guido TRENTI
Quick Step - Innergetic 15'01"
100.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Innergetic
101.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo
102.
Robbie MCEWEN
Davitamon - Lotto
103.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Kaiku
104.
Niko EECKHOUT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 20'51"
105.
Steven KLEYNEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 24'19"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Benalmádena - Comares

Distance: 150.5 km

Date: 13 February 2005