Milano - Sanremo - 2005

Rider Team Country Time
1. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
7h11'39"
2. Danilo HONDO Gerolsteiner
GER
3. Thor HUSHOVD Crédit Agricole
NOR
4. Stuart O'GRADY Cofidis, Le Credit par Telephone
AUS
5. Oscar FREIRE GOMEZ Rabobank
ESP
6. Philippe GILBERT Francaise des Jeux
BEL
7. Ruggero MARZOLI Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
8. Tom BOONEN Quick Step - Innergetic
BEL
9. Franco PELLIZOTTI Liquigas - Bianchi
ITA
10. Manuele MORI Saunier Duval - Prodir
ITA
11. Vicente REYNES MIMO Illes Balears - Caisse d'Epargne
ESP
12. Josu SILLONIZ Euskaltel - Euskadi
ESP
13. Laurent BROCHARD Bouygues Telecom
FRA
14. Erik ZABEL T-Mobile Team
GER
15. Allan DAVIS Liberty Seguros - Wurth Team
AUS
16. Leon VAN BON Davitamon - Lotto
NED
17. Mirko CELESTINO Domina Vacanze
ITA
18. Andreas KLIER T-Mobile Team
GER
19. Fabrizio GUIDI Phonak Hearing Systems
ITA
20. Angel EDO ALSINA Saunier Duval - Prodir
ESP
21. Constantino ZABALLA GUTIERREZ Saunier Duval - Prodir
ESP
22. Roger HAMMOND Discovery Channel Pro Cycling Team
GBR
23. Anthony GESLIN Bouygues Telecom
FRA
24. Kurt Asle ARVESEN Team CSC
NOR
25. Peter WROLICH Gerolsteiner
AUT
26. Emanuele SELLA Ceramica Panaria - Navigare
ITA
27. Vladimir GUSEV Team CSC
RUS
28. Danilo DI LUCA Liquigas - Bianchi
ITA
29. Daniele BENNATI Lampre - Caffita
ITA
30. Axel MERCKX Davitamon - Lotto
BEL
31. Davide REBELLIN Gerolsteiner
ITA
32. Fränk SCHLECK Team CSC
LUX
33. Luca MAZZANTI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
34. Alejandro VALVERDE BELMONTE Illes Balears - Caisse d'Epargne
ESP
35. Alexandre VINOKOUROV T-Mobile Team
KAZ
36. Steffen WESEMANN T-Mobile Team
GER
37. Mario CIPOLLINI Liquigas - Bianchi
ITA
38. Francesco CASAGRANDE Naturino - Sapore di Mare
ITA
39. Giuliano FIGUERAS Lampre - Caffita
ITA
40. Gabriele COLOMBO Naturino - Sapore di Mare
ITA
05"
41. Kim KIRCHEN Fassa Bortolo
LUX
06"
42. Erik DEKKER Rabobank
NED
07"
43. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
09"
44. Fabio SACCHI Fassa Bortolo
ITA
45. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
46. Christophe LE MEVEL Crédit Agricole
FRA
47. Nicolas JALABERT Phonak Hearing Systems
FRA
48. Oscar PEREIRO SIO Phonak Hearing Systems
ESP
49. Fred RODRIGUEZ Davitamon - Lotto
USA
50. Matthias KESSLER T-Mobile Team
GER
51. Andrey KASHECHKIN Crédit Agricole
KAZ
52. Giampaolo CARUSO Liberty Seguros - Wurth Team
ITA
12"
53. Alessandro BALLAN Lampre - Caffita
ITA
38"
54. David HERRERO LLORENTE Euskaltel - Euskadi
ESP
55. Pedro HORRILLO MUNOZ Rabobank
ESP
56. Bram TANKINK Quick Step - Innergetic
NED
57. Frédéric GUESDON Francaise des Jeux
FRA
58. Paolo TIRALONGO Ceramica Panaria - Navigare
ITA
59. Francisco Jose VENTOSO ALBERDI Saunier Duval - Prodir
ESP
01'05"
60. Salvatore COMMESSO Lampre - Caffita
ITA
61. Stijn DEVOLDER Discovery Channel Pro Cycling Team
BEL
62. Matteo TOSATTO Fassa Bortolo
ITA
63. Rolf ALDAG T-Mobile Team
GER
64. Ángel VICIOSO ARCOS Liberty Seguros - Wurth Team
ESP
65. Sébastien HINAULT Crédit Agricole
FRA
66. Bradley MCGEE Francaise des Jeux
AUS
67. Guido TRENTI Quick Step - Innergetic
ITA
68. Jörg JAKSCHE Liberty Seguros - Wurth Team
GER
69. Giovanni LOMBARDI Team CSC
ITA
02'29"
70. Mario AERTS Davitamon - Lotto
BEL
71. Matej MUGERLI Liquigas - Bianchi
SLO
72. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
73. Elio AGGIANO Team L.P.R.
ITA
04'15"
74. Thomas VOECKLER Bouygues Telecom
FRA
75. Jörg LUDEWIG Domina Vacanze
GER
76. Gregory RAST Phonak Hearing Systems
SUI
77. Giuseppe PALUMBO Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
78. Guennadi MIKHAILOV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
79. Wim VANSEVENANT Davitamon - Lotto
BEL
80. Roberto PETITO Fassa Bortolo
ITA
81. Fabio BALDATO Fassa Bortolo
ITA
82. Bo HAMBURGER Acqua Sapone - Caffe Mokambo
DEN
83. David LOPEZ GARCIA Euskaltel - Euskadi
ESP
84. Jan BOVEN Rabobank
NED
85. Matthew WHITE Cofidis, Le Credit par Telephone
AUS
86. Johan VAN SUMMEREN Davitamon - Lotto
BEL
87. Luca ASCANI Naturino - Sapore di Mare
ITA
07'13"
88. László BODROGI Crédit Agricole
HUN
89. Bradley WIGGINS Crédit Agricole
GBR
90. Michael BARRY Discovery Channel Pro Cycling Team
CAN
91. Hayden ROULSTON Discovery Channel Pro Cycling Team
NZL
92. Baden COOKE Francaise des Jeux
AUS
93. Guillermo Ruben BONGIORNO Ceramica Panaria - Navigare
ARG
94. Cédric VASSEUR Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
95. Ludovic AUGER Francaise des Jeux
FRA
96. Nico MATTAN Davitamon - Lotto
BEL
97. Julian DEAN Crédit Agricole
NZL
98. Maxim IGLINSKIY Domina Vacanze
KAZ
99. Mirko ALLEGRINI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
100. Fabian WEGMANN Gerolsteiner
GER
101. Alessandro CORTINOVIS Domina Vacanze
ITA
102. Bert GRABSCH Phonak Hearing Systems
GER
103. Joan HORRACH RIPPOLL Illes Balears - Caisse d'Epargne
ESP
104. Gian Matteo FAGNINI Naturino - Sapore di Mare
ITA
105. Franck RENIER Bouygues Telecom
FRA
106. Dario ANDRIOTTO Liquigas - Bianchi
ITA
107. Matteo CARRARA Team Barloworld - Valsir
ITA
108. Markus ZBERG Gerolsteiner
SUI
109. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
110. Andrea MOLETTA Gerolsteiner
ITA
111. Daniele CONTRINI Team L.P.R.
ITA
112. Jure GOLČER Acqua Sapone - Caffe Mokambo
SLO
113. Valerio AGNOLI Naturino - Sapore di Mare
ITA
114. Karsten KROON Rabobank
NED
115. René HASELBACHER Gerolsteiner
AUT
116. Dmitri KONYCHEV Team L.P.R.
RUS
10'28"
117. Aurélien CLERC Phonak Hearing Systems
SUI
118. Marco PINOTTI Saunier Duval - Prodir
ITA
119. Sergio MARINANGELI Naturino - Sapore di Mare
ITA
120. Matti BRESCHEL Team CSC
DEN
121. Andrea TAFI Saunier Duval - Prodir
ITA
122. Mark RENSHAW Francaise des Jeux
AUS
123. Alessio GALLETTI Naturino - Sapore di Mare
ITA
124. Davide BRAMATI Quick Step - Innergetic
ITA
12'30"
125. Carlos BARREDO LLAMAZALES Liberty Seguros - Wurth Team
ESP
126. Jimmy CASPER Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
13'40"
127. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Illes Balears - Caisse d'Epargne
ESP
128. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Illes Balears - Caisse d'Epargne
ESP
129. Aitor GALDOS ALONSO Ceramica Panaria - Navigare
ESP
130. Pedro ARREITUNANDIA QUINTERO Team Barloworld - Valsir
ESP
131. Gabriele BALDUCCI Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
132. Simone MASCIARELLI Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
133. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
134. Michele SCARPONI Liberty Seguros - Wurth Team
ITA
135. Manuel QUINZIATO Saunier Duval - Prodir
ITA
136. Jens VOIGT Team CSC
GER
137. David GEORGE Team Barloworld - Valsir
RSA
138. Gianluca BORTOLAMI Lampre - Caffita
ITA
139. Mauro GEROSA Liquigas - Bianchi
ITA
140. Ivan RAVAIOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
141. Maryan HARY Bouygues Telecom
FRA
142. Sergey MATVEYEV Ceramica Panaria - Navigare
UKR
143. Paolo LONGO BORGHINI Team Barloworld - Valsir
ITA
144. Daniële DE PAOLI Team L.P.R.
ITA
145. Kevin HULSMANS Quick Step - Innergetic
BEL
18'00"
146. Simone CADAMURO Domina Vacanze
ITA
147. Eddy SERRI Team Barloworld - Valsir
ITA
148. Paolo FORNACIARI Lampre - Caffita
ITA
149. Giosue BONOMI Lampre - Caffita
ITA
150. Sergei IVANOV T-Mobile Team
RUS
151. Ruslan IVANOV Domina Vacanze
MDA
152. Michele GOBBI Domina Vacanze
ITA
153. Antonio BUCCIERO Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
154. Matthew WILSON Francaise des Jeux
AUS
155. Mikhaylo KHALILOV Team L.P.R.
UKR
156. Giovanni BERNAUDEAU Bouygues Telecom
FRA
157. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
158. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
159. Jose Luis CARRASCO GAMIZ Illes Balears - Caisse d'Epargne
ESP
160. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
161. Imanol ERVITI OLLO Illes Balears - Caisse d'Epargne
ESP
162. Nicolas INAUDI Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
163. Nick NUYENS Quick Step - Innergetic
BEL
164. Domenico POZZOVIVO Ceramica Panaria - Navigare
ITA
165. Jans KOERTS Cofidis, Le Credit par Telephone
NED
166. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Liberty Seguros - Wurth Team
POR