2.1

Volta ao Algarve 2005  |  Stage 2. Vila Real de San Antonio - Portimao   

10th edition

207 km, 17 February 2005

Rider Team Time
1.
Tom STEELS
Davitamon - Lotto 5h05'54"
2.
Stuart O'GRADY
Cofidis, Le Credit par Telephone
3.
Olaf POLLACK
T-Mobile Team
4.
Alexei MARKOV
Milaneza - Maia
5.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Duja - Tavira
6.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
7.
Cândido BARBOSA
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
8.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
9.
Pedro Miguel MIRANDA SOEIRO
Carvalhelhos - Boavista
10.
Guennadi MIKHAILOV
Discovery Channel Pro Cycling Team
11.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
12.
Aart VIERHOUTEN
Davitamon - Lotto
13.
André KORFF
T-Mobile Team
14.
Remco VAN DER VEN
Rabobank DT
15.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Madeinox - A.R. Canelas
16.
Rik REINERINK
Shimano - Memory Corp
17.
David MARTIN VELASCO
18.
Bernhard EISEL
Francaise des Jeux
19.
Luís Miguel Paulo SARREIRA
Riberalves - Goldnutrition
20.
Andris Jose HERNANDEZ
21.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
22.
Bastiaan GILING
T-Mobile Team
23.
Masamichi YAMAMOTO
Shimano - Memory Corp
24.
Bruno NEVES
Madeinox - A.R. Canelas
25.
Baden COOKE
Francaise des Jeux
26.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Colnago
27.
Ludo DIERCKXSSENS
Landbouwkrediet - Colnago
28.
Eelke VAN DER WAL
Shimano - Memory Corp
29.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
30.
Hugo SABIDO
Paredes Rota dos Moveis - Beira Tamega
31.
Marc DE MAAR
Rabobank DT
32.
Hans DEKKERS
Rabobank DT
33.
Maxime MONFORT
Landbouwkrediet - Colnago
34.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Paul Versan
35.
Kai REUS
Rabobank DT
36.
Nuno MARTA DUARTE
Riberalves - Goldnutrition
37.
Paul SNEEBOER
Duja - Tavira
38.
Pedro COSTA
ASC - Chenco Jeans
39.
Jacek MORAJKO
Carvalhelhos - Boavista
40.
Danail ANDONOV PETROV
Milaneza - Maia
41.
Pedro CARDOSO
Milaneza - Maia
42.
Claudio Miguel Goncalves FARIA ESTEVAO
Madeinox - A.R. Canelas
43.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank DT
44.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Carvalhelhos - Boavista
45.
Tom VEELERS
Rabobank DT
46.
Micael Duarte ISIDORO
Riberalves - Goldnutrition
47.
Jurgen VAN DEN BROECK
Discovery Channel Pro Cycling Team
48.
Carlos Alberto FERREIRA LAMEIRA
ASC - Chenco Jeans
49.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
50.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team
51.
Marco Oliveira MORAIS
Imoholding - Loule Jardim Hotel
52.
Jose Miguel MARTINS
ASC - Chenco Jeans
53.
Hector GUERRA GARCIA
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
54.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
55.
Rui LAVARINHAS
Riberalves - Goldnutrition
56.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
57.
Andrei ZINTCHENKO
Milaneza - Maia
58.
Bert ROESEMS
Davitamon - Lotto
59.
José AZEVEDO
Discovery Channel Pro Cycling Team
60.
Bram SCHMITZ
T-Mobile Team
61.
Thomas ZIEGLER
Gerolsteiner
62.
Jurgen VAN DE WALLE
Landbouwkrediet - Colnago
63.
Bruno Matos SANCHO
64.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
65.
Gerardo FERNANDEZ
Paredes Rota dos Moveis - Beira Tamega
66.
Danail ANDONOV PETROV
Milaneza - Maia
67.
Christophe BRANDT
Davitamon - Lotto
68.
Cesar PINTO
Imoholding - Loule Jardim Hotel
69.
Fernando Da Silva SOUSA
Barbot - Pascoal
70.
Sebastian LANG
Gerolsteiner
71.
Juan OLMO MENACHO
Duja - Tavira
72.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
73.
Pedro Miguel ALMEIDA BARNABE
Paredes Rota dos Moveis - Beira Tamega
74.
Ricardo Jorge SILVA COSTA
Riberalves - Goldnutrition
75.
Jan SCHAFFRATH
T-Mobile Team
76.
Celestino Duarte Dias PINHO
Barbot - Pascoal
77.
David GARCIA DA PENA
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
78.
Tiago MACHADO
Carvalhelhos - Boavista
79.
Bruno PIRES
Milaneza - Maia
80.
Alberto BENITO GUERREIRO
Barbot - Pascoal
81.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Imoholding - Loule Jardim Hotel
82.
Josu MONDELO DIAZ
Madeinox - A.R. Canelas
83.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Madeinox - A.R. Canelas
84.
Jose Manuel CUNHA DE SOUSA
ASC - Chenco Jeans
85.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team
86.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Carvalhelhos - Boavista
87.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
Paredes Rota dos Moveis - Beira Tamega
88.
Alberto PADILLA
Paredes Rota dos Moveis - Beira Tamega
89.
Stefan SCHUMACHER
Shimano - Memory Corp
90.
Alexandre Candido OLIVEIRA
Paredes Rota dos Moveis - Beira Tamega
91.
Julio GARCIA BRAVO
Madeinox - A.R. Canelas
92.
Nicolas ROCHE
Cofidis, Le Credit par Telephone
93.
Frédéric AMORISON
Davitamon - Lotto
94.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto
95.
Wim DE VOCHT
Davitamon - Lotto
96.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Carvalhelhos - Boavista
97.
Andre MOREIRA VITAL
Carvalhelhos - Boavista
98.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
99.
Sergio Ferreira SOUSA
Madeinox - A.R. Canelas
100.
Hermano VIEIRA
ASC - Chenco Jeans
101.
Alain VAN KATWIJK
Shimano - Memory Corp
102.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone
103.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
104.
Jans KOERTS
Cofidis, Le Credit par Telephone
105.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team
106.
Pedro Manuel ANDRADE OLIVEIRA
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
107.
Joaquim ADREGO ANDRADE
Riberalves - Goldnutrition
108.
Ramon ZARAGOSA CUCALA
Imoholding - Loule Jardim Hotel
109.
Lizuarte Manuel GONCALVES MARTINS
Madeinox - A.R. Canelas
110.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
111.
Nelson PEREIRA
ASC - Chenco Jeans
112.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
113.
Edgar ANAO
Riberalves - Goldnutrition
114.
Daniel ATIENZA
Cofidis, Le Credit par Telephone
115.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team
116.
Carlos Manuel OLIVEIRA PINHO
Barbot - Pascoal
117.
Hugo Manuel IZIDORO VITO
Carvalhelhos - Boavista
118.
Renato SILVA
Milaneza - Maia
119.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Pascoal
120.
Jose Eriberto Silva MEDEIROS RODRIGUES
121.
Pedro FERNANDEZ HERMIDA
ASC - Chenco Jeans
122.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet - Colnago
123.
Marco Alexandre PEREIRA SILVESTRE
Imoholding - Loule Jardim Hotel
124.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
125.
Frédéric GUESDON
Francaise des Jeux
126.
Luis Fernando Matias PINHEIRO
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
127.
Jordi GRAU SOGAS
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
128.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
129.
Vicente FERNANDEZ ROIG
ASC - Chenco Jeans
130.
Hernâni BRÔCO
L.A. Aluminios - Liberty Seguros
131.
Nico SIJMENS
Landbouwkrediet - Colnago
132.
Stephen CUMMINGS
Landbouwkrediet - Colnago
133.
Leon VAN BON
Davitamon - Lotto
134.
Stef CLEMENT
Rabobank DT
135.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Paul Versan
136.
Krassimir VASILEV
Duja - Tavira
137.
Glenn D'HOLLANDER
Landbouwkrediet - Colnago
138.
Luis BARTOLOMEU
Duja - Tavira
139.
Frank VAN DULMEN
Rabobank DT
140.
Rui Filipe FELGUEIRAS PINTO
Barbot - Pascoal
141.
Claus Michael MØLLER
Barbot - Pascoal
142.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - Maia
143.
Tomoya KANO
Shimano - Memory Corp
144.
Rudi KEMNA
Shimano - Memory Corp 00'41"
145.
Rui Miguel Madeira MATIAS
Imoholding - Loule Jardim Hotel 00'52"
146.
Matthew WILSON
Francaise des Jeux 02'37"
147.
Pedro Manuel LOURENCO MARTINS
Duja - Tavira 04'01"
148.
Nelio SIMÕES
Duja - Tavira
149.
Laurens TEN DAM
Shimano - Memory Corp 05'04"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Vila Real de San Antonio - Portimao

Distance: 207 km

Date: 17 February 2005