2.HC

Setmana Catalana 2005  |  Stage 4. Baga - Palau Solita I Plegamans   

42nd edition

162 km, 24 March 2005

Rider Team Time
1.
Robert HUNTER
Phonak Hearing Systems 3h58'14"
2.
Claudio CORIONI
Fassa Bortolo
3.
Ángel EDO ALSINA
Saunier Duval - Prodir
4.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
5.
Daniele RIGHI
Lampre - Caffita
6.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
7.
Chris HORNER
Saunier Duval - Prodir
8.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Spiuk
9.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana
10.
Jurgen VAN DEN BROECK
Discovery Channel Pro Cycling Team
11.
Jorge FERRIO LUQUE
Spiuk
12.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Saunier Duval - Prodir
13.
Pablo URTASUN PÉREZ
Kaiku
14.
Aitor PEREZ ARRIETA
Spiuk
15.
Juan FUENTES ANGULLO
Lampre - Caffita
16.
Alberto CONTADOR VELASCO
Liberty Seguros - Würth Team
17.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku
18.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Spiuk
19.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros - Würth Team
20.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
21.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Fuenlabrada
22.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
23.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros - Würth Team
24.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Team Barloworld - Valsir
25.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Illes Balears - Caisse d'Epargne
26.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir
27.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros - Würth Team
28.
Andrea TAFI
Saunier Duval - Prodir
29.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team
30.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros - Würth Team
31.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Caisse d'Epargne
32.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
33.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
34.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Fuenlabrada
35.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Kaiku
36.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada
37.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Caffita
38.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Spiuk
39.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana
40.
Javier PASCUAL LLORENTE
Comunidad Valenciana
41.
René JØRGENSEN
Team Barloworld - Valsir
42.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana
43.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
44.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team
45.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Kaiku
46.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Caisse d'Epargne
47.
Fernando SERRANO SÁNCHEZ
Kaiku
48.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
49.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Fuenlabrada
50.
Gerrit GLOMSER
Lampre - Caffita
51.
Fabian CANCELLARA
Fassa Bortolo
52.
Paolo BOSSONI
Fassa Bortolo
53.
Uroš MURN
Phonak Hearing Systems
54.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
55.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
56.
Luis PEREZ ROMERO
Relax - Fuenlabrada
57.
José AZEVEDO
Discovery Channel Pro Cycling Team
58.
Israel NÚÑEZ BATICÓN
Kaiku
59.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
60.
Juan GOMIS LÓPEZ
Comunidad Valenciana
61.
Sergio DOMINGUEZ RODRIGUEZ
Spiuk
62.
David PLAZA ROMERO
Team Barloworld - Valsir
63.
Andreas MATZBACHER
Lampre - Caffita
64.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana
65.
Sylwester SZMYD
Lampre - Caffita
66.
Rodney (Jock) GREEN
Team Barloworld - Valsir
67.
David GEORGE
Team Barloworld - Valsir
68.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
69.
Gilberto SIMONI
Lampre - Caffita
70.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre - Caffita
71.
Juan Manuel GÁRATE
Saunier Duval - Prodir
72.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros - Würth Team
73.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
74.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros - Würth Team
75.
Nuno RIBEIRO
Liberty Seguros - Würth Team
76.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems
77.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Fuenlabrada
78.
Gustav Erik LARSSON
Fassa Bortolo
79.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
80.
Iñigo CUESTA
Saunier Duval - Prodir
81.
David ARROYO DURAN
Illes Balears - Caisse d'Epargne
82.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Caisse d'Epargne
83.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Caisse d'Epargne
84.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems 00'18"
85.
Massimo GIUNTI
Fassa Bortolo 00'26"
86.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems 01'01"
87.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 02'46"
88.
Giampaolo CHEULA
Team Barloworld - Valsir
89.
Fernando TORRES MARTIN
Spiuk 12'06"
90.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 18'04"
91.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
92.
Pedro ROMERO OCAMPO
Spiuk
93.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Caisse d'Epargne
94.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Kaiku 18'06"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Baga - Palau Solita I Plegamans

Distance: 162 km

Date: 24 March 2005