GT

Tour de France 2006  |  Stage 7. Saint-Grégoire - Rennes I.T.T.   

93rd edition

52 km, 8 July 2006

Rider Team Time
1.
Serhiy GONCHAR
T-Mobile Team 1h01'43"
2.
Floyd LANDIS
Phonak Hearing Systems 01'01"
3.
Sebastian LANG
Gerolsteiner 01'04"
4.
Michael ROGERS
T-Mobile Team 01'24"
5.
Gustav Erik LARSSON
Francaise des Jeux 01'34"
6.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team 01'39"
7.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 01'42"
8.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 01'43"
9.
Denis MENCHOV
Rabobank 01'44"
10.
Joost POSTHUMA
Rabobank 01'45"
11.
Cadel EVANS
Davitamon - Lotto 01'49"
12.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 01'52"
13.
David ZABRISKIE
Team CSC 01'57"
14.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team 02'03"
15.
Christophe MOREAU
Ag2r Prevoyance 02'04"
16.
Eddy MAZZOLENI
T-Mobile Team 02'05"
17.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems 02'09"
18.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 02'11"
19.
Paolo SAVOLDELLI
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'12"
20.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux 02'36"
21.
Bert GRABSCH
Phonak Hearing Systems 02'38"
22.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'40"
23.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 02'41"
24.
George HINCAPIE
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'42"
25.
Didier ROUS
Bouygues Telecom 02'51"
26.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'06"
27.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
28.
Bradley WIGGINS
Cofidis, Le Credit par Telephone 03'10"
29.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'13"
30.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC 03'14"
31.
Andriy GRIVKO
Team Milram 03'15"
32.
Yaroslav POPOVYCH
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'16"
33.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prevoyance 03'18"
34.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team 03'19"
35.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 03'28"
36.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 03'31"
37.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir 03'34"
38.
Cyril DESSEL
Ag2r Prevoyance 03'42"
39.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
40.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital 03'49"
41.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic 03'51"
42.
José AZEVEDO
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'54"
43.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 03'57"
44.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 03'59"
45.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'01"
46.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom 04'03"
47.
Christian KNEES
Team Milram 04'11"
48.
Chris HORNER
Davitamon - Lotto 04'13"
49.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas 04'14"
50.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom 04'18"
51.
Pierrick FÉDRIGO
Bouygues Telecom 04'19"
52.
Axel MERCKX
Phonak Hearing Systems
53.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital 04'24"
54.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
55.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 04'27"
56.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'29"
57.
Koos MOERENHOUT
Phonak Hearing Systems 04'34"
58.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom 04'35"
59.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux 04'38"
60.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
61.
José RUJANO GUILLÉN
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 04'52"
62.
Riccardo RICCÒ
Saunier Duval - Prodir 04'53"
63.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir 04'54"
64.
Bram DE GROOT
Rabobank
65.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Cofidis, Le Credit par Telephone 05'00"
66.
Michael BOOGERD
Rabobank 05'05"
67.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
68.
Christophe BRANDT
Davitamon - Lotto 05'10"
69.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 05'11"
70.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital 05'12"
71.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital 05'13"
72.
Fränk SCHLECK
Team CSC 05'15"
73.
Laurent BROCHARD
Bouygues Telecom 05'16"
74.
Stefano GARZELLI
Liquigas 05'18"
75.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir
76.
Michael ALBASINI
Liquigas 05'20"
77.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom 05'27"
78.
Maxim IGLINSKIY
Team Milram
79.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto 05'28"
80.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Agritubel
81.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto 05'31"
82.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 05'36"
83.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 05'38"
84.
Ralf GRABSCH
Team Milram 05'40"
85.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir 05'42"
86.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux
87.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Euskaltel - Euskadi 05'43"
88.
Simon GERRANS
Ag2r Prevoyance
89.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Phonak Hearing Systems 05'44"
90.
Rik VERBRUGGHE
Cofidis, Le Credit par Telephone 05'46"
91.
Nicolas JALABERT
Phonak Hearing Systems 05'50"
92.
Giovanni LOMBARDI
Team CSC 05'55"
93.
Mirko CELESTINO
Team Milram 05'57"
94.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 06'00"
95.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel 06'04"
96.
Levi LEIPHEIMER
Gerolsteiner 06'05"
97.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 06'07"
98.
Stuart O'GRADY
Team CSC 06'08"
99.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Agritubel 06'11"
100.
Walter BÉNÉTEAU
Bouygues Telecom 06'12"
101.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prevoyance
102.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems 06'14"
103.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prevoyance 06'15"
104.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone 06'20"
105.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 06'22"
106.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital
107.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 06'23"
108.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 06'24"
109.
Robbie MCEWEN
Davitamon - Lotto 06'26"
110.
Anthony CHARTEAU
Crédit Agricole
111.
Robert HUNTER
Phonak Hearing Systems 06'28"
112.
Jimmy ENGOULVENT
Crédit Agricole
113.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital 06'29"
114.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
115.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prevoyance 06'30"
116.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 06'31"
117.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic 06'34"
118.
Florent BRARD
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
119.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 06'37"
120.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux 06'38"
121.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Agritubel
122.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 06'39"
123.
Christophe LAURENT
Agritubel 06'40"
124.
Salvatore COMMESSO
Lampre - Fondital
125.
Erik ZABEL
Team Milram 06'41"
126.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom 06'43"
127.
Marco VELO
Team Milram 06'44"
128.
Daniele RIGHI
Lampre - Fondital 06'45"
129.
Arnaud COYOT
Cofidis, Le Credit par Telephone 06'48"
130.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team 06'52"
131.
Matej MUGERLI
Liquigas
132.
Steven DE JONGH
Quick Step - Innergetic
133.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 06'56"
134.
Filippo POZZATO
Quick Step - Innergetic 07'04"
135.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole
136.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 07'10"
137.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic 07'20"
138.
Gert STEEGMANS
Davitamon - Lotto 07'23"
139.
David KOPP
Gerolsteiner 07'25"
140.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 07'30"
141.
Pieter WEENING
Rabobank
142.
David LÓPEZ GARCÍA
Euskaltel - Euskadi 07'31"
143.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Innergetic
144.
Benoît SALMON
Agritubel 07'35"
145.
Sébastien JOLY
Francaise des Jeux
146.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
147.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 07'36"
148.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone 07'37"
149.
Cedric COUTOULY
Agritubel 07'39"
150.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 07'43"
151.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prevoyance 07'44"
152.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 07'46"
153.
Isaac GALVEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 07'47"
154.
Bernhard EISEL
Francaise des Jeux 07'51"
155.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 07'52"
156.
Patrick CALCAGNI
Liquigas 07'54"
157.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir 08'01"
158.
Luca PAOLINI
Liquigas 08'09"
159.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux 08'13"
160.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic 08'20"
161.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel 08'26"
162.
Jimmy CASPER
Cofidis, Le Credit par Telephone
163.
Julian DEAN
Crédit Agricole 08'35"
164.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 08'44"
165.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel
166.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic 08'49"
167.
Wim VANSEVENANT
Davitamon - Lotto 08'54"
168.
Beat ZBERG
Gerolsteiner 09'02"
169.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 09'46"
170.
Jens VOIGT
Team CSC 10'00"

Stage information

Start, finish: Stage 7. Saint-Grégoire - Rennes I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 52 km

Date: 8 July 2006