Tirreno - Adriatico - 2006

9th edition

General classification

8 March 2006 - 14 March 2006

Rider Team Time
1.
Thomas DEKKER
Rabobank 27h32'14"
2.
Jörg JAKSCHE
Astana 14"
3.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital 20"
4.
Paolo SAVOLDELLI
Discovery Channel Pro Cycling Team 40"
5.
Michael BOOGERD
Rabobank 46"
6.
Leonardo BERTAGNOLLI
Cofidis, Le Credit par Telephone 54"
7.
Ivan BASSO
Team CSC
8.
George HINCAPIE
Discovery Channel Pro Cycling Team 56"
9.
Karsten KROON
Team CSC 58"
10.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team 59"
11.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 01'15"
12.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 01'17"
13.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir 01'18"
14.
Rinaldo NOCENTINI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 01'24"
15.
Bert GRABSCH
Phonak Hearing Systems 01'28"
16.
Hugo SABIDO
Barloworld
17.
Stefano GARZELLI
Liquigas 01'32"
18.
Alessandro PETACCHI
Team Milram 01'36"
19.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 01'38"
20.
Erik ZABEL
Team Milram 01'41"
21.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner 01'42"
22.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team 01'47"
23.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team 01'50"
24.
Ignacio GUTIERREZ CATALUNA
Phonak Hearing Systems 01'51"
25.
Pedro ARREITUNANDIA QUINTERO
Barloworld 02'06"
26.
Victor Hugo PENA GRISALES
Phonak Hearing Systems 02'17"
27.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 02'21"
28.
Luca ASCANI
Naturino - Sapore Di Mare 02'22"
29.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
30.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 02'29"
31.
Daniele RIGHI
Lampre - Fondital 02'35"
32.
Ángel VICIOSO ARCOS
Astana 02'36"
33.
Riccardo RICCO
Saunier Duval - Prodir
34.
Filippo POZZATO
Quick Step - Innergetic 02'41"
35.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare 02'43"
36.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir 02'45"
37.
David LOPEZ GARCIA
Euskaltel - Euskadi 02'59"
38.
Ryder HESJEDAL
Phonak Hearing Systems 03'22"
39.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 03'35"
40.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux 03'45"
41.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 03'46"
42.
Massimilliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare 03'52"
43.
Christophe LE MEVEL
Crédit Agricole 03'57"
44.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team 04'00"
45.
Mikhaylo KHALILOV
Team L.P.R. 04'01"
46.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare 04'12"
47.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 04'33"
48.
David KOPP
Gerolsteiner 04'42"
49.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prevoyance 04'55"
50.
Cyrille MONNERAIS
Francaise des Jeux 04'57"
51.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 05'08"
52.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank 05'48"
53.
Michael BARRY
Discovery Channel Pro Cycling Team 06'26"
54.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 06'42"
55.
Fabio SACCHI
Team Milram 06'58"
56.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 07'01"
57.
Giampaolo CARUSO
Astana 07'18"
58.
Michele SCARPONI
Astana 07'22"
59.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic 07'36"
60.
Marco VELO
Team Milram 07'44"
61.
Isidro NOZAL VEGA
Astana 07'53"
62.
Leif HOSTE
Discovery Channel Pro Cycling Team 08'04"
63.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom 08'18"
64.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 08'21"
65.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Credit par Telephone 08'33"
66.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team 08'34"
67.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 08'36"
68.
Walter BENETEAU
Bouygues Telecom 09'06"
69.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 09'25"
70.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Barloworld 09'44"
71.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare 10'20"
72.
Luca PAOLINI
Liquigas 10'46"
73.
Frédéric GUESDON
Francaise des Jeux 11'13"
74.
Javier RAMIREZ ABEJA
Astana 11'28"
75.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team 11'32"
76.
Uros MURN
Phonak Hearing Systems 11'48"
77.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems 11'49"
78.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 11'53"
79.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom 12'00"
80.
Murilo Antonio FISCHER
Naturino - Sapore Di Mare 12'12"
81.
Giuseppe MURAGLIA
Team L.P.R. 12'37"
82.
Giuliano FIGUERAS
Lampre - Fondital 12'51"
83.
Ludovic AUGER
Francaise des Jeux 13'08"
84.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 14'24"
85.
Alexander EFIMKIN
Barloworld 14'40"
86.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team 14'43"
87.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 14'59"
88.
Valerio AGNOLI
Naturino - Sapore Di Mare 15'05"
89.
Peter VAN PETEGEM
Davitamon - Lotto 16'21"
90.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole 16'43"
91.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Astana 17'08"
92.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 17'25"
93.
Iker LEONET IZA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 17'28"
94.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir 17'30"
95.
Michele MACCANTI
Team L.P.R. 17'36"
96.
Kevin VAN IMPE
Quick Step - Innergetic 18'12"
97.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 19'18"
98.
Frédéric BESSY
Cofidis, Le Credit par Telephone 19'34"
99.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 19'38"
100.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital 19'46"
101.
Bernhard EISEL
Francaise des Jeux
102.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
103.
Daniele CONTRINI
Team L.P.R. 20'25"
104.
Paolo FORNACIARI
Lampre - Fondital 21'01"
105.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 21'49"
106.
Fabian CANCELLARA
Team CSC 22'22"
107.
Alexandre PICHOT
Bouygues Telecom 23'11"
108.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux 23'20"
109.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC 23'24"
110.
Bjorn LEUKEMANS
Davitamon - Lotto 23'30"
111.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole 23'32"
112.
Mads CHRISTENSEN
Barloworld 23'38"
113.
Aaron KEMPS
Astana 23'55"
114.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir 24'36"
115.
Paride GRILLO
Ceramica Panaria - Navigare 24'42"
116.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 24'59"
117.
Frank HOJ
Gerolsteiner 25'13"
118.
Bram SCHMITZ
T-Mobile Team 25'27"
119.
Steven DE JONGH
Quick Step - Innergetic 25'39"
120.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team 25'46"
121.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 25'57"
122.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram 26'07"
123.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 26'17"
124.
Stefano ZANINI
Liquigas 26'21"
125.
Servais KNAVEN
Quick Step - Innergetic 27'08"
126.
Arnaud COYOT
Cofidis, Le Credit par Telephone 27'14"
127.
Wim VANSEVENANT
Davitamon - Lotto 28'21"
128.
Christian KNEES
Team Milram 28'37"
129.
Gene BATES
Team L.P.R. 28'56"
130.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 28'59"
131.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 30'07"
132.
Franck RENIER
Bouygues Telecom 30'24"
133.
Mirko ALLEGRINI
Ceramica Panaria - Navigare 30'36"
134.
Danilo DI LUCA
Liquigas 30'44"
135.
Lars MICHAELSEN
Team CSC 30'54"
136.
Henk VOGELS JR
Davitamon - Lotto 31'09"
137.
Robbie MCEWEN
Davitamon - Lotto 31'55"
138.
Salvatore COMMESSO
Lampre - Fondital 32'16"
139.
Inigo CHAURREAU
Ag2r Prevoyance 32'24"
140.
Benat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi 33'13"
141.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems 33'14"
142.
Arnaud GERARD
Francaise des Jeux 33'44"
143.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Rabobank 33'52"
144.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis, Le Credit par Telephone 34'10"
145.
Mark SCANLON
Ag2r Prevoyance 34'18"
146.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare 34'51"
147.
Mauro FACCI
Barloworld 35'14"
148.
Elio AGGIANO
Team L.P.R. 36'04"
149.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux 36'51"
150.
Luciano André PAGLIARINI MENDONCA
Saunier Duval - Prodir 36'59"
151.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 37'06"
152.
László BODROGI
Crédit Agricole 37'31"
153.
Matteo PRIAMO
Ceramica Panaria - Navigare 37'33"
154.
Andy FLICKINGER
Bouygues Telecom 41'34"
155.
Andrus AUG
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 43'19"
156.
Bram DE GROOT
Rabobank 43'39"
157.
Wim DE VOCHT
Davitamon - Lotto 43'49"
158.
Sergio MARINANGELI
Naturino - Sapore Di Mare 44'15"
159.
Sergey MATVEYEV
Ceramica Panaria - Navigare 48'04"
160.
Laurent MANGEL
Ag2r Prevoyance 48'51"
161.
Davide BRAMATI
Quick Step - Innergetic
162.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 50'16"
163.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 50'47"
164.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 51'24"
165.
Jimmy CASPER
Cofidis, Le Credit par Telephone 53'57"
166.
Marc WAUTERS
Rabobank 55'35"
167.
Enrico DEGANO
Barloworld 58'27"
168.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas 1h01'06"
169.
Samuele MARZOLI
Team L.P.R. 1h08'37"