Giro d'Italia - 2006

Stage 10. Termoli - Peschici (190 km) - 16/05

Rider Team Country Time
1. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
4h39'47"
2. Vladimir EFIMKIN Caisse d'Epargne - Illes Baleares
RUS
3. Sergey YAKOVLEV Astana
KAZ
02"
4. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
5. Theo ELTINK Rabobank
NED
03"
6. Jose Luis CARRASCO GAMIZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
7. Marco PINOTTI Saunier Duval - Prodir
ITA
05"
8. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
9. Alexandr KOLOBNEV Rabobank
RUS
08"
10. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
11. Axel MERCKX Phonak Hearing Systems
BEL
13"
12. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
13. Benoit JOACHIM Discovery Channel Pro Cycling Team
LUX
20"
14. Alessandro VANOTTI Team Milram
ITA
24"
15. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
16. Sylvain CALZATI Ag2r Prevoyance
FRA
31"
17. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
COL
35"
18. Giovanni LOMBARDI Team CSC
ITA
01'44"
19. Charles WEGELIUS Liquigas
GBR
20. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
03'23"
21. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Phonak Hearing Systems
ESP
22. Jens VOIGT Team CSC
GER
23. Ivan BASSO Team CSC
ITA
24. Juan Manuel GÁRATE Quick Step - Innergetic
ESP
25. Damiano CUNEGO Lampre - Fondital
ITA
26. Danilo DI LUCA Liquigas
ITA
27. Paolo SAVOLDELLI Discovery Channel Pro Cycling Team
ITA
28. Luca MAZZANTI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
29. Gilberto SIMONI Saunier Duval - Prodir
ITA
30. Michele SCARPONI Astana
ESP
31. Giampaolo CARUSO Astana
ITA
32. Sergei GONTCHAR T-Mobile Team
UKR
33. Andrea NOË Liquigas
ITA
34. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre - Fondital
ESP
35. Patrice HALGAND Crédit Agricole
FRA
36. Wladimir BELLI Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
37. Thomas DANIELSON Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
38. Francesco BELLOTTI Crédit Agricole
ITA
39. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
40. Victor Hugo PENA GRISALES Phonak Hearing Systems
COL
41. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
42. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
43. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
44. Jose RUJANO GUILLEN Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
VEN
45. Sergio GHISALBERTI Team Milram
ITA
03'34"
46. Josep JUFRE POU Davitamon - Lotto
ESP
47. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
48. Unai OSA EIZAGUIRRE Astana
ESP
49. José Luis RUBIERA Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
50. Leonardo DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
51. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
52. Emanuele SELLA Ceramica Panaria - Navigare
ITA
03'39"
53. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
54. Michael ROGERS T-Mobile Team
AUS
03'43"
55. Inigo CHAURREAU Ag2r Prevoyance
ESP
56. Manuel BELTRAN MARTINEZ Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
57. Scott DAVIS T-Mobile Team
AUS
03'47"
58. David LOPEZ GARCIA Euskaltel - Euskadi
ESP
03'49"
59. Wim VAN HUFFEL Davitamon - Lotto
BEL
60. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
03'55"
61. Iván Ramiro PARRA PINTO Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
62. Paolo TIRALONGO Lampre - Fondital
ITA
03'58"
63. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Euskaltel - Euskadi
ESP
64. Philippe GILBERT Francaise des Jeux
BEL
65. Marcos Antonio SERRANO Astana
ESP
04'01"
66. Ruben LOBATO ELVIRA Saunier Duval - Prodir
ESP
67. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
68. Guido TRENTIN Saunier Duval - Prodir
ITA
69. Tadej VALJAVEC Lampre - Fondital
SLO
04'11"
70. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
04'17"
71. Laurent LEFEVRE Bouygues Telecom
FRA
72. Raffaele ILLIANO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
73. Javier RAMIREZ ABEJA Astana
ESP
74. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
75. Matthias RUSS Gerolsteiner
GER
76. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
77. Evgeni PETROV Lampre - Fondital
RUS
78. Jan ULLRICH T-Mobile Team
GER
79. Fortunato BALIANI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
80. Pavel PADRNOS Discovery Channel Pro Cycling Team
CZE
81. Christian KNEES Team Milram
GER
82. Gregory RAST Phonak Hearing Systems
SUI
83. Torsten HIEKMANN Gerolsteiner
GER
84. Moises ALDAPE CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
MEX
85. Johann TSCHOPP Phonak Hearing Systems
SUI
86. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step - Innergetic
BEL
87. Michael RASMUSSEN Rabobank
DEN
88. Marzio BRUSEGHIN Lampre - Fondital
ITA
89. Matthew WHITE Discovery Channel Pro Cycling Team
AUS
90. Fabio SACCHI Team Milram
ITA
91. Gorazd STANGELJ Lampre - Fondital
SLO
92. Manuele MORI Saunier Duval - Prodir
ITA
93. Rik VERBRUGGHE Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
94. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
04'52"
95. Viatcheslav EKIMOV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
04'59"
96. John GADRET Ag2r Prevoyance
FRA
97. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
05'12"
98. Dario David CIONI Liquigas
ITA
05'20"
99. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
100. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas
ITA
101. Remi PAURIOL Crédit Agricole
FRA
05'35"
102. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prevoyance
UKR
05'40"
103. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
05'43"
104. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Ceramica Panaria - Navigare
MEX
11'08"
105. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
106. Sergey MATVEYEV Ceramica Panaria - Navigare
UKR
107. Angel GOMEZ GOMEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
14'52"
108. Mirco LORENZETTO Team Milram
ITA
16'30"
109. Alessandro CORTINOVIS Team Milram
ITA
110. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
111. Gabriele MISSAGLIA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
112. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
113. Paolo FORNACIARI Lampre - Fondital
ITA
114. Michaël BLAUDZUN Team CSC
DEN
115. Sergio BARBERO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
116. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
117. Martin ELMIGER Phonak Hearing Systems
SUI
118. Mickael DELAGE Francaise des Jeux
FRA
119. Volker ORDOWSKI Gerolsteiner
GER
120. Benat ALBIZURI ARANSOLO Euskaltel - Euskadi
ESP
121. Jörg LUDEWIG T-Mobile Team
GER
122. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
123. Jonathan Patrick MCCARTY Phonak Hearing Systems
USA
124. Stef CLEMENT Bouygues Telecom
NED
125. Staf SCHEIRLINCKX Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
126. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
127. Gustav Erik LARSSON Francaise des Jeux
SWE
128. Anton LUENGO CELAYA Euskaltel - Euskadi
ESP
129. Vladimir MIHOLJEVIC Liquigas
CRO
130. Leonardo SCARSELLI Quick Step - Innergetic
ITA
131. Jan KUYCKX Davitamon - Lotto
BEL
132. Ronny SCHOLZ Gerolsteiner
GER
133. Olivier BONNAIRE Bouygues Telecom
FRA
134. Dario ANDRIOTTO Liquigas
ITA
135. Patrick CALCAGNI Liquigas
SUI
136. Renaud DION Ag2r Prevoyance
FRA
137. Arnaud LABBE Bouygues Telecom
FRA
138. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
139. Andrea MOLETTA Gerolsteiner
ITA
140. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
141. Steve ZAMPIERI Phonak Hearing Systems
SUI
142. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
143. Elia RIGOTTO Team Milram
ITA
144. Serge BAGUET Quick Step - Innergetic
BEL
145. Christophe EDALEINE Crédit Agricole
FRA
146. Nick GATES Davitamon - Lotto
AUS
147. Tomas VAITKUS Ag2r Prevoyance
LTU
148. Nicolas VOGONDY Crédit Agricole
FRA
149. Preben VAN HECKE Davitamon - Lotto
BEL
150. Santo ANZA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
151. Davide REBELLIN Gerolsteiner
ITA
152. Davide BRAMATI Quick Step - Innergetic
ITA
153. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Innergetic
ESP
154. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
155. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
156. Carl NAIBO Ag2r Prevoyance
FRA
157. Yoann LE BOULANGER Bouygues Telecom
FRA
158. Robbie MCEWEN Davitamon - Lotto
AUS
18'03"
159. Alberto LODDO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
160. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
161. Bert ROESEMS Davitamon - Lotto
BEL
162. Giovanni BERNAUDEAU Bouygues Telecom
FRA
163. Fabrizio GUIDI Phonak Hearing Systems
ITA
164. Koen DE KORT Astana
NED
165. Henk VOGELS JR Davitamon - Lotto
AUS
166. Andoni ARANAGA AZKUNE Euskaltel - Euskadi
ESP
167. William BONNET Crédit Agricole
FRA
168. Bobby JULICH Team CSC
USA
169. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
170. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
171. Andy FLICKINGER Bouygues Telecom
FRA
172. Jason MCCARTNEY Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
173. Yannick TALABARDON Crédit Agricole
FRA
174. Mark SCANLON Ag2r Prevoyance
IRL
175. Matthias KESSLER T-Mobile Team
GER
176. Olaf POLLACK T-Mobile Team
GER
177. Piotr MAZUR Saunier Duval - Prodir
POL
178. Cyrille MONNERAIS Francaise des Jeux
FRA
179. Yohann GENE Bouygues Telecom
FRA
180. Marco FERTONANI Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ITA
181. Frantisek RABON T-Mobile Team
CZE
182. Ariel Maximiliano RICHEZE Ceramica Panaria - Navigare
ARG
183. Carlos DA CRUZ Francaise des Jeux
FRA
184. Aaron OLSON Saunier Duval - Prodir
USA
185. Marc DE MAAR Rabobank
NED