Giro d'Italia 2006  |  Stage 16. Rovato - Monte Bondone   

89th edition

168 km, 23 May 2006

Rider Team Time
1.
Ivan BASSO
Team CSC 4h51'30"
2.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir 01'26"
3.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 01'37"
4.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems
5.
John GADRET
Ag2r Prevoyance 02'40"
6.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Ceramica Panaria - Navigare 02'45"
7.
Wladimir BELLI
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 03'12"
8.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 03'25"
9.
Giampaolo CARUSO
Astana 03'27"
10.
David LÓPEZ GARCÍA
Euskaltel - Euskadi
11.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
12.
Paolo SAVOLDELLI
Discovery Channel Pro Cycling Team
13.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems
14.
Andrea NOÈ
Liquigas 03'33"
15.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic 03'39"
16.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'45"
17.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 04'19"
18.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Cofidis, Le Credit par Telephone
19.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole 04'22"
20.
Danilo DI LUCA
Liquigas
21.
Emanuele SELLA
Ceramica Panaria - Navigare
22.
Charles WEGELIUS
Liquigas 04'29"
23.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital 04'37"
24.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital
25.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
26.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 04'42"
27.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 05'05"
28.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital 05'27"
29.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto
30.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team
31.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom 05'28"
32.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 06'06"
33.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 06'15"
34.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole 06'17"
35.
Scott DAVIS
T-Mobile Team 06'31"
36.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital
37.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 06'39"
38.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team 07'00"
39.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
40.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems
41.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 07'05"
42.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare 07'41"
43.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole
44.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram 08'05"
45.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 08'12"
46.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prevoyance 08'15"
47.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prevoyance 08'30"
48.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
49.
Hubert DUPONT
Ag2r Prevoyance
50.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone
51.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Ceramica Panaria - Navigare
52.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir 09'07"
53.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital 09'10"
54.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 09'26"
55.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
56.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team
57.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
58.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
59.
Gustav Erik LARSSON
Francaise des Jeux
60.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
61.
Marco FERTONANI
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
62.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir
63.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
64.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
65.
Jörg LUDEWIG
T-Mobile Team
66.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Astana 10'53"
67.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 11'46"
68.
Fabio SACCHI
Team Milram 12'38"
69.
Theo ELTINK
Rabobank 13'22"
70.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner
71.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
72.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
73.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
74.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team
75.
Grischa NIERMANN
Rabobank
76.
Santo ANZA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
77.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux
78.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital
79.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
80.
Iñigo CUESTA
Team CSC
81.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
82.
Renaud DION
Ag2r Prevoyance
83.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
84.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
85.
Michele SCARPONI
Astana
86.
Cyrille MONNERAIS
Francaise des Jeux
87.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
88.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic 14'33"
89.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
90.
Alessandro VANOTTI
Team Milram
91.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare
92.
Dario David CIONI
Liquigas
93.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank
94.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto
95.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems
96.
Johann TSCHOPP
Phonak Hearing Systems
97.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
98.
Jens VOIGT
Team CSC
99.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
100.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
101.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto
102.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
103.
William BONNET
Crédit Agricole
104.
Javier RAMIREZ ABEJA
Astana
105.
Marc DE MAAR
Rabobank
106.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prevoyance
107.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
108.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team
109.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
110.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir 17'21"
111.
Volodymir GUSTOV
Team CSC 21'04"
112.
Giovanni LOMBARDI
Team CSC 22'51"
113.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
114.
Mirco LORENZETTO
Team Milram
115.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
116.
Alberto ONGARATO
Team Milram
117.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas
118.
Paolo FORNACIARI
Lampre - Fondital
119.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram
120.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
121.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
122.
Gabriele MISSAGLIA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
123.
Dario ANDRIOTTO
Liquigas
124.
Christian KNEES
Team Milram
125.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
126.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir
127.
Koen DE KORT
Astana
128.
Bobby JULICH
Team CSC
129.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
130.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC
131.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems
132.
Christophe EDALEINE
Crédit Agricole
133.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
134.
Sergio BARBERO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
135.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Ceramica Panaria - Navigare
136.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux
137.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team
138.
Nick GATES
Davitamon - Lotto
139.
Bert ROESEMS
Davitamon - Lotto
140.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto
141.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic
142.
Mathew HAYMAN
Rabobank
143.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom
144.
Olaf POLLACK
T-Mobile Team
145.
Frantisek RABON
T-Mobile Team
146.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic
147.
Henk VOGELS JR
Davitamon - Lotto
148.
Sergey YAKOVLEV
Astana
149.
Sergey MATVEYEV
Ceramica Panaria - Navigare
150.
Serhiy GONCHAR
T-Mobile Team
151.
Carl NAIBO
Ag2r Prevoyance
152.
Raffaele ILLIANO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
153.
Yohann GENE
Bouygues Telecom
154.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
155.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
156.
Marc WAUTERS
Rabobank
157.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir
158.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare
159.
Davide BRAMATI
Quick Step - Innergetic
160.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team
161.
Elia RIGOTTO
Team Milram
162.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Innergetic
163.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
164.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
165.
Nicki SØRENSEN
Team CSC 23'50"

Stage information

Start, finish: Stage 16. Rovato - Monte Bondone

Race Type: Mountain stage

Distance: 168 km

Date: 23 May 2006