Giro d'Italia 2006  |  Stage 17. Termeno - Passo di Furcia   

89th edition

115 km, 24 May 2006

Rider Team Time
1.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 3h21'26"
2.
Ivan BASSO
Team CSC
3.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems 15"
4.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 19"
5.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Ceramica Panaria - Navigare 28"
6.
John GADRET
Ag2r Prevoyance 37"
7.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital 41"
8.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir 48"
9.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram 58"
10.
Giampaolo CARUSO
Astana
11.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 01'14"
12.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
13.
Charles WEGELIUS
Liquigas 01'29"
14.
Andrea NOÈ
Liquigas
15.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team
16.
Paolo SAVOLDELLI
Discovery Channel Pro Cycling Team
17.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems
18.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
19.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone 01'33"
20.
Johann TSCHOPP
Phonak Hearing Systems 01'35"
21.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
22.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 01'41"
23.
Wladimir BELLI
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
24.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto 01'50"
25.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital
26.
David LÓPEZ GARCÍA
Euskaltel - Euskadi 01'53"
27.
Theo ELTINK
Rabobank 02'07"
28.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 02'09"
29.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital 02'13"
30.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Astana 02'15"
31.
Emanuele SELLA
Ceramica Panaria - Navigare
32.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole
33.
Raffaele ILLIANO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 02'22"
34.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Cofidis, Le Credit par Telephone 02'28"
35.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 02'49"
36.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
37.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital 02'55"
38.
Alessandro VANOTTI
Team Milram 02'57"
39.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic
40.
Danilo DI LUCA
Liquigas
41.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 03'10"
42.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 03'28"
43.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prevoyance
44.
Jens VOIGT
Team CSC
45.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team
46.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
47.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic 03'32"
48.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Ceramica Panaria - Navigare 03'39"
49.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare
50.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare
51.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital 03'47"
52.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir 03'58"
53.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole
54.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir 04'02"
55.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux 04'07"
56.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
57.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
58.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 04'09"
59.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole
60.
Fabio SACCHI
Team Milram 04'12"
61.
Iñigo CUESTA
Team CSC 04'14"
62.
Marco FERTONANI
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
63.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner
64.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
65.
Gustav Erik LARSSON
Francaise des Jeux
66.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 04'21"
67.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 04'26"
68.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prevoyance
69.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'33"
70.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems 04'58"
71.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Ceramica Panaria - Navigare 05'13"
72.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom 05'16"
73.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom
74.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank
75.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team
76.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 05'28"
77.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
78.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
79.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
80.
Grischa NIERMANN
Rabobank
81.
Volodymir GUSTOV
Team CSC
82.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team
83.
Jörg LUDEWIG
T-Mobile Team
84.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
85.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto
86.
Christian KNEES
Team Milram
87.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram
88.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
89.
Bobby JULICH
Team CSC 05'52"
90.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
91.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare
92.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
93.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 06'27"
94.
Koen DE KORT
Astana 06'37"
95.
Dario David CIONI
Liquigas 06'47"
96.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 07'00"
97.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux 07'05"
98.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto 07'12"
99.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux 07'18"
100.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 08'12"
101.
Sergey MATVEYEV
Ceramica Panaria - Navigare 08'48"
102.
Davide BRAMATI
Quick Step - Innergetic 11'11"
103.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
104.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
105.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC
106.
Nick GATES
Davitamon - Lotto
107.
Dario ANDRIOTTO
Liquigas
108.
Mirco LORENZETTO
Team Milram
109.
Bert ROESEMS
Davitamon - Lotto
110.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prevoyance
111.
Paolo FORNACIARI
Lampre - Fondital
112.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
113.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
114.
Olaf POLLACK
T-Mobile Team
115.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic
116.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
117.
William BONNET
Crédit Agricole
118.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
119.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
120.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team
121.
Giovanni LOMBARDI
Team CSC
122.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto
123.
Gabriele MISSAGLIA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
124.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team
125.
Christophe EDALEINE
Crédit Agricole
126.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
127.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
128.
Renaud DION
Ag2r Prevoyance
129.
Javier RAMIREZ ABEJA
Astana
130.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital
131.
Hubert DUPONT
Ag2r Prevoyance
132.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
133.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
134.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone
135.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
136.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
137.
Frantisek RABON
T-Mobile Team
138.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Innergetic
139.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir
140.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems
141.
Marc DE MAAR
Rabobank
142.
Carl NAIBO
Ag2r Prevoyance
143.
Mathew HAYMAN
Rabobank
144.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
145.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
146.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux
147.
Henk VOGELS JR
Davitamon - Lotto
148.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
149.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team
150.
Cyrille MONNERAIS
Francaise des Jeux
151.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
152.
Elia RIGOTTO
Team Milram
153.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir
154.
Alberto ONGARATO
Team Milram
155.
Santo ANZA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
156.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir 11'38"
157.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems 15'06"
158.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team
159.
Yohann GENE
Bouygues Telecom
160.
Sergio BARBERO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
161.
Sergey YAKOVLEV
Astana

Stage information

Start, finish: Stage 17. Termeno - Passo di Furcia

Race Type: Mountain stage

Distance: 115 km

Date: 24 May 2006