Giro d'Italia - 2006

Stage 20. Trento - Aprica (211 km) - 27/05

Rider Team Country Time
1. Ivan BASSO Team CSC
ITA
6h51'15"
2. Gilberto SIMONI Saunier Duval - Prodir
ITA
01'17"
3. Damiano CUNEGO Lampre - Fondital
ITA
02'51"
4. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Phonak Hearing Systems
ESP
5. Paolo SAVOLDELLI Discovery Channel Pro Cycling Team
ITA
06'03"
6. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
7. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
07'26"
8. Juan Manuel GÁRATE Quick Step - Innergetic
ESP
9. Victor Hugo PENA GRISALES Phonak Hearing Systems
COL
10. Giampaolo CARUSO Astana
ITA
11. Aitor OSA EIZAGUIRRE Astana
ESP
12. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre - Fondital
ESP
13. José Luis RUBIERA Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
14. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
10'11"
15. Patrice HALGAND Crédit Agricole
FRA
16. Wim VAN HUFFEL Davitamon - Lotto
BEL
13'58"
17. Martin ELMIGER Phonak Hearing Systems
SUI
18. Iván Ramiro PARRA PINTO Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
19. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
COL
20. Charles WEGELIUS Liquigas
GBR
21. Manuel BELTRAN MARTINEZ Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
22. Sergio GHISALBERTI Team Milram
ITA
23. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
24. Luca MAZZANTI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
25. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
26. Paolo TIRALONGO Lampre - Fondital
ITA
27. Gorazd STANGELJ Lampre - Fondital
SLO
28. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
17'02"
29. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
30. Josep JUFRE POU Davitamon - Lotto
ESP
31. Steve ZAMPIERI Phonak Hearing Systems
SUI
32. Emanuele SELLA Ceramica Panaria - Navigare
ITA
22'14"
33. Jörg LUDEWIG T-Mobile Team
GER
34. Nicolas VOGONDY Crédit Agricole
FRA
35. Guido TRENTIN Saunier Duval - Prodir
ITA
36. Marzio BRUSEGHIN Lampre - Fondital
ITA
37. David LOPEZ GARCIA Euskaltel - Euskadi
ESP
38. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
39. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
40. Carlos DA CRUZ Francaise des Jeux
FRA
41. Laurent LEFEVRE Bouygues Telecom
FRA
42. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Ceramica Panaria - Navigare
MEX
43. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
26'30"
44. Benoit JOACHIM Discovery Channel Pro Cycling Team
LUX
26'47"
45. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Innergetic
ESP
46. Alessandro VANOTTI Team Milram
ITA
28'12"
47. Sylvain CALZATI Ag2r Prevoyance
FRA
29'07"
48. Vladimir EFIMKIN Caisse d'Epargne - Illes Baleares
RUS
34'14"
49. Christian KNEES Team Milram
GER
50. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
51. Gabriele MISSAGLIA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
35'46"
52. Stef CLEMENT Bouygues Telecom
NED
53. Ruben LOBATO ELVIRA Saunier Duval - Prodir
ESP
54. Fortunato BALIANI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
55. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
56. Bobby JULICH Team CSC
USA
57. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
58. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
59. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
60. Michaël BLAUDZUN Team CSC
DEN
61. Angel GOMEZ GOMEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
62. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
63. Gustav Erik LARSSON Francaise des Jeux
SWE
64. Matthias KESSLER T-Mobile Team
GER
65. Jens VOIGT Team CSC
GER
66. Jason MCCARTNEY Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
67. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step - Innergetic
BEL
68. Tadej VALJAVEC Lampre - Fondital
SLO
69. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
70. Johann TSCHOPP Phonak Hearing Systems
SUI
71. Fabio SACCHI Team Milram
ITA
39'59"
72. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
73. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
74. Andrea MOLETTA Gerolsteiner
ITA
75. Giovanni LOMBARDI Team CSC
ITA
76. Theo ELTINK Rabobank
NED
77. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
78. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
79. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas
ITA
80. Anton LUENGO CELAYA Euskaltel - Euskadi
ESP
81. Alexandr KOLOBNEV Rabobank
RUS
82. Paolo FORNACIARI Lampre - Fondital
ITA
83. Jose Luis CARRASCO GAMIZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
84. Danilo DI LUCA Liquigas
ITA
85. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
86. Viatcheslav EKIMOV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
87. Nick GATES Davitamon - Lotto
AUS
88. Koen DE KORT Astana
NED
89. Scott DAVIS T-Mobile Team
AUS
90. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
91. Pavel PADRNOS Discovery Channel Pro Cycling Team
CZE
92. Raffaele ILLIANO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
93. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Euskaltel - Euskadi
ESP
94. Yannick TALABARDON Crédit Agricole
FRA
95. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
96. Matthew WHITE Discovery Channel Pro Cycling Team
AUS
97. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
98. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prevoyance
UKR
42'59"
99. Inigo CHAURREAU Ag2r Prevoyance
ESP
100. Marco PINOTTI Saunier Duval - Prodir
ITA
44'45"
101. Andrea NOË Liquigas
ITA
102. Evgeni PETROV Lampre - Fondital
RUS
103. Matthias RUSS Gerolsteiner
GER
104. Yoann LE BOULANGER Bouygues Telecom
FRA
44'49"
105. Alessandro CORTINOVIS Team Milram
ITA
46'54"
106. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
107. Mirco LORENZETTO Team Milram
ITA
108. Bert ROESEMS Davitamon - Lotto
BEL
109. Santo ANZA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
110. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
111. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
112. Yohann GENE Bouygues Telecom
FRA
113. Gregory RAST Phonak Hearing Systems
SUI
114. Torsten HIEKMANN Gerolsteiner
GER
115. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
116. Javier RAMIREZ ABEJA Astana
ESP
117. Benat ALBIZURI ARANSOLO Euskaltel - Euskadi
ESP
118. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
119. Olivier BONNAIRE Bouygues Telecom
FRA
120. Christophe EDALEINE Crédit Agricole
FRA
121. Leonardo SCARSELLI Quick Step - Innergetic
ITA
122. Renaud DION Ag2r Prevoyance
FRA
123. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
124. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
125. Jonathan Patrick MCCARTY Phonak Hearing Systems
USA
126. Aaron OLSON Saunier Duval - Prodir
USA
127. Ariel Maximiliano RICHEZE Ceramica Panaria - Navigare
ARG
128. Sergey MATVEYEV Ceramica Panaria - Navigare
UKR
129. Jan KUYCKX Davitamon - Lotto
BEL
130. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
131. William BONNET Crédit Agricole
FRA
132. Davide BRAMATI Quick Step - Innergetic
ITA
133. Dario ANDRIOTTO Liquigas
ITA
134. Dario David CIONI Liquigas
ITA
135. Marc DE MAAR Rabobank
NED
136. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
137. Carl NAIBO Ag2r Prevoyance
FRA
138. Elia RIGOTTO Team Milram
ITA
139. Mickael DELAGE Francaise des Jeux
FRA
140. Arnaud LABBE Bouygues Telecom
FRA
141. Cyrille MONNERAIS Francaise des Jeux
FRA
142. Remi PAURIOL Crédit Agricole
FRA
143. Preben VAN HECKE Davitamon - Lotto
BEL
144. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
145. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
146. Manuele MORI Saunier Duval - Prodir
ITA
147. Olaf POLLACK T-Mobile Team
GER
148. Frantisek RABON T-Mobile Team
CZE
149. Patrick CALCAGNI Liquigas
SUI
150. Francesco BELLOTTI Crédit Agricole
ITA
151. Henk VOGELS JR Davitamon - Lotto
AUS