GT

Giro d'Italia 2006  |  Stage 3. Perwez - Namur   

89th edition

205 km, 8 May 2006

Rider Team Time
1.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 5h14'41"
2.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 02"
3.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 06"
4.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic
5.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
6.
Jens VOIGT
Team CSC
7.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
8.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
9.
Paolo SAVOLDELLI
Discovery Channel Pro Cycling Team
10.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 09"
11.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
12.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital
13.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team
14.
Dario David CIONI
Liquigas
15.
Serhiy GONCHAR
T-Mobile Team
16.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital 13"
17.
Danilo DI LUCA
Liquigas
18.
Andrea NOÈ
Liquigas
19.
Michael ROGERS
T-Mobile Team
20.
Ivan BASSO
Team CSC
21.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
22.
Olaf POLLACK
T-Mobile Team
23.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
24.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir
25.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
26.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
27.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
28.
Christophe BRANDT
Davitamon - Lotto
29.
Tomas VAITKUS
Ag2r Prevoyance
30.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone
31.
Marc DE MAAR
Rabobank
32.
Giampaolo CARUSO
Astana
33.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
34.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
35.
Grischa NIERMANN
Rabobank
36.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital
37.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
38.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
39.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Astana
40.
Bobby JULICH
Team CSC
41.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole
42.
Christian KNEES
Team Milram
43.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
44.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
45.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
46.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
47.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
48.
John GADRET
Ag2r Prevoyance
49.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
50.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto
51.
Wladimir BELLI
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
52.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux
53.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems
54.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
55.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole
56.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
57.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
58.
Axel MERCKX
Phonak Hearing Systems
59.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems
60.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
61.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
62.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
63.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir 29"
64.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
65.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
66.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram
67.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir
68.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
69.
Michele SCARPONI
Astana
70.
Volodymir GUSTOV
Team CSC
71.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team
72.
Theo ELTINK
Rabobank
73.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
74.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare
75.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital
76.
Emanuele SELLA
Ceramica Panaria - Navigare 39"
77.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto
78.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
79.
Nick GATES
Davitamon - Lotto 43"
80.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux 46"
81.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
82.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
83.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
84.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Ceramica Panaria - Navigare 48"
85.
Gustav Erik LARSSON
Francaise des Jeux
86.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic
87.
Sergey YAKOVLEV
Astana
88.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
89.
Javier RAMIREZ ABEJA
Astana
90.
Fabio SACCHI
Team Milram 52"
91.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital 55"
92.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
93.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital
94.
Jörg LUDEWIG
T-Mobile Team
95.
Rik VERBRUGGHE
Cofidis, Le Credit par Telephone
96.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Ceramica Panaria - Navigare
97.
William BONNET
Crédit Agricole
98.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone
99.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prevoyance
100.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prevoyance
101.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Credit par Telephone
102.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
103.
Paolo FORNACIARI
Lampre - Fondital
104.
Bert ROESEMS
Davitamon - Lotto
105.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Cofidis, Le Credit par Telephone
106.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
107.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team
108.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prevoyance
109.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
110.
Remmert WIELINGA
Quick Step - Innergetic
111.
Marco FERTONANI
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
112.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir
113.
Alberto LODDO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
114.
André KORFF
T-Mobile Team
115.
Cyrille MONNERAIS
Francaise des Jeux
116.
Marcos Antonio SERRANO
Astana
117.
Alessandro VANOTTI
Team Milram
118.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
119.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC
120.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems
121.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
122.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team
123.
José RUJANO GUILLÉN
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
124.
Hubert DUPONT
Ag2r Prevoyance
125.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
126.
Giovanni BERNAUDEAU
Bouygues Telecom
127.
Frantisek RABON
T-Mobile Team
128.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'08"
129.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
130.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team
131.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank 01'12"
132.
Alessandro BERTOLINI
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
133.
Robbie MCEWEN
Davitamon - Lotto
134.
Mark SCANLON
Ag2r Prevoyance
135.
Santo ANZA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 01'15"
136.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto
137.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner
138.
Marc WAUTERS
Rabobank
139.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
140.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux
141.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
142.
Andy FLICKINGER
Bouygues Telecom 01'18"
143.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare
144.
Sergey MATVEYEV
Ceramica Panaria - Navigare
145.
Renaud DION
Ag2r Prevoyance
146.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
147.
Henk VOGELS
Davitamon - Lotto
148.
Mathew HAYMAN
Rabobank 01'26"
149.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto 01'38"
150.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 01'40"
151.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom 01'44"
152.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems 02'00"
153.
Patrick CALCAGNI
Liquigas 02'31"
154.
Gabriele MISSAGLIA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
155.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
156.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Ceramica Panaria - Navigare
157.
Koen DE KORT
Astana
158.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
159.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi 02'40"
160.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi 02'42"
161.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
162.
Iñigo CUESTA
Team CSC
163.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir
164.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
165.
David LÓPEZ GARCÍA
Euskaltel - Euskadi
166.
Thierry MARICHAL
Cofidis, Le Credit par Telephone
167.
Graeme BROWN
Rabobank
168.
Giovanni LOMBARDI
Team CSC
169.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems 04'22"
170.
Dario ANDRIOTTO
Liquigas
171.
Leonardo BERTAGNOLLI
Cofidis, Le Credit par Telephone
172.
Christophe EDALEINE
Crédit Agricole
173.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole
174.
Dariusz BARANOWSKI
Astana
175.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas
176.
Sergio BARBERO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
177.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
178.
Yohann GENE
Bouygues Telecom
179.
Charles WEGELIUS
Liquigas
180.
Johann TSCHOPP
Phonak Hearing Systems
181.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
182.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare
183.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir
184.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic
185.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom
186.
Davide BRAMATI
Quick Step - Innergetic
187.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Innergetic
188.
Sebastien CHAVANEL
Bouygues Telecom
189.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team
190.
Moisés ALDAPE CHÁVEZ
Ceramica Panaria - Navigare
191.
Raffaele ILLIANO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 06'38"
192.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 07'19"
193.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
194.
Carl NAIBO
Ag2r Prevoyance 08'00"
195.
Alessandro PETACCHI
Team Milram 14'38"
196.
Mirco LORENZETTO
Team Milram
197.
Elia RIGOTTO
Team Milram
198.
Alberto ONGARATO
Team Milram

Stage information

Start, finish: Stage 3. Perwez - Namur

Distance: 205 km

Date: 8 May 2006