Giro d'Italia - 2006

Stage 7. Cesena - Saltara (236 km) - 13/05

Rider Team Country Time
1. Rik VERBRUGGHE Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
6h42'15"
2. Paolo SAVOLDELLI Discovery Channel Pro Cycling Team
ITA
14"
3. Luca MAZZANTI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
4. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Phonak Hearing Systems
ESP
5. Davide REBELLIN Gerolsteiner
ITA
16"
6. Ivan BASSO Team CSC
ITA
7. Sergei GONTCHAR T-Mobile Team
UKR
8. Gilberto SIMONI Saunier Duval - Prodir
ITA
9. Laurent LEFEVRE Bouygues Telecom
FRA
20"
10. Michele SCARPONI Astana
ESP
11. Damiano CUNEGO Lampre - Fondital
ITA
12. Victor Hugo PENA GRISALES Phonak Hearing Systems
COL
24"
13. Giampaolo CARUSO Astana
ITA
14. Juan Manuel GÁRATE Quick Step - Innergetic
ESP
15. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre - Fondital
ESP
16. Manuele MORI Saunier Duval - Prodir
ITA
17. Thomas DANIELSON Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
29"
18. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
19. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
34"
20. Emanuele SELLA Ceramica Panaria - Navigare
ITA
21. Axel MERCKX Phonak Hearing Systems
BEL
22. Danilo DI LUCA Liquigas
ITA
23. Andrea NOË Liquigas
ITA
24. Unai OSA EIZAGUIRRE Astana
ESP
25. José Luis RUBIERA Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
26. Wladimir BELLI Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
39"
27. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
42"
28. Manuel BELTRAN MARTINEZ Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
29. Michael ROGERS T-Mobile Team
AUS
30. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
31. Josep JUFRE POU Davitamon - Lotto
ESP
54"
32. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
33. Marcos Antonio SERRANO Astana
ESP
34. John GADRET Ag2r Prevoyance
FRA
35. Jose RUJANO GUILLEN Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
VEN
01'03"
36. Jan ULLRICH T-Mobile Team
GER
37. Francesco BELLOTTI Crédit Agricole
ITA
38. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
39. Javier RAMIREZ ABEJA Astana
ESP
40. Patrice HALGAND Crédit Agricole
FRA
01'19"
41. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
42. Johann TSCHOPP Phonak Hearing Systems
SUI
43. Jens VOIGT Team CSC
GER
44. Theo ELTINK Rabobank
NED
01'33"
45. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
01'58"
46. Guido TRENTIN Saunier Duval - Prodir
ITA
02'03"
47. Paolo TIRALONGO Lampre - Fondital
ITA
02'04"
48. Marzio BRUSEGHIN Lampre - Fondital
ITA
02'50"
49. Tadej VALJAVEC Lampre - Fondital
SLO
02'54"
50. Inigo CHAURREAU Ag2r Prevoyance
ESP
05'05"
51. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
52. David LOPEZ GARCIA Euskaltel - Euskadi
ESP
53. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
05'24"
54. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
05'26"
55. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
56. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
57. Wim VAN HUFFEL Davitamon - Lotto
BEL
05'39"
58. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
59. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
05'51"
60. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
06'01"
61. Sergey YAKOVLEV Astana
KAZ
06'06"
62. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
07'04"
63. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
09'01"
64. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
65. Carlos DA CRUZ Francaise des Jeux
FRA
66. Matthias KESSLER T-Mobile Team
GER
67. Ruben LOBATO ELVIRA Saunier Duval - Prodir
ESP
09'53"
68. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
11'41"
69. Staf SCHEIRLINCKX Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
11'42"
70. Jörg LUDEWIG T-Mobile Team
GER
71. Olaf POLLACK T-Mobile Team
GER
72. Christian KNEES Team Milram
GER
11'49"
73. Vladimir EFIMKIN Caisse d'Epargne - Illes Baleares
RUS
13'19"
74. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
13'47"
75. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
76. Alessandro VANOTTI Team Milram
ITA
77. Sergio GHISALBERTI Team Milram
ITA
78. Olivier BONNAIRE Bouygues Telecom
FRA
79. Andrea MOLETTA Gerolsteiner
ITA
80. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
81. Michael RASMUSSEN Rabobank
DEN
82. William BONNET Crédit Agricole
FRA
83. Christophe EDALEINE Crédit Agricole
FRA
84. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
85. Renaud DION Ag2r Prevoyance
FRA
86. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
87. Alexandr KOLOBNEV Rabobank
RUS
88. Arnaud LABBE Bouygues Telecom
FRA
89. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
90. Leonardo SCARSELLI Quick Step - Innergetic
ITA
91. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
92. Sergey MATVEYEV Ceramica Panaria - Navigare
UKR
93. Fortunato BALIANI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
94. Viatcheslav EKIMOV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
95. Pavel PADRNOS Discovery Channel Pro Cycling Team
CZE
96. Jonathan Patrick MCCARTY Phonak Hearing Systems
USA
97. Steve ZAMPIERI Phonak Hearing Systems
SUI
98. Iván Ramiro PARRA PINTO Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
99. Marco PINOTTI Saunier Duval - Prodir
ITA
100. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step - Innergetic
BEL
101. Evgeni PETROV Lampre - Fondital
RUS
102. Serge BAGUET Quick Step - Innergetic
BEL
103. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
104. Gregory RAST Phonak Hearing Systems
SUI
105. Piotr MAZUR Saunier Duval - Prodir
POL
106. Nicolas VOGONDY Crédit Agricole
FRA
107. Yannick TALABARDON Crédit Agricole
FRA
108. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
109. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
110. Yoann LE BOULANGER Bouygues Telecom
FRA
111. Santo ANZA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
112. Angel GOMEZ GOMEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
113. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas
ITA
21'09"
114. Alberto LODDO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
115. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prevoyance
UKR
116. Alessandro CORTINOVIS Team Milram
ITA
117. Jan KUYCKX Davitamon - Lotto
BEL
118. Gustav Erik LARSSON Francaise des Jeux
SWE
119. Philippe GILBERT Francaise des Jeux
BEL
120. Martin ELMIGER Phonak Hearing Systems
SUI
121. Dariusz BARANOWSKI Astana
POL
122. Gorazd STANGELJ Lampre - Fondital
SLO
123. Mickael DELAGE Francaise des Jeux
FRA
124. Stef CLEMENT Bouygues Telecom
NED
125. Volker ORDOWSKI Gerolsteiner
GER
126. Torsten HIEKMANN Gerolsteiner
GER
127. Michaël BLAUDZUN Team CSC
DEN
128. Bobby JULICH Team CSC
USA
129. Koen DE KORT Astana
NED
130. Fabrizio GUIDI Phonak Hearing Systems
ITA
131. Vladimir MIHOLJEVIC Liquigas
CRO
132. Fabio SACCHI Team Milram
ITA
133. Sergio BARBERO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
134. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
135. Gabriele MISSAGLIA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
136. Benoit JOACHIM Discovery Channel Pro Cycling Team
LUX
137. Raffaele ILLIANO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
138. Remi PAURIOL Crédit Agricole
FRA
139. Dario David CIONI Liquigas
ITA
140. Giovanni LOMBARDI Team CSC
ITA
141. Paolo FORNACIARI Lampre - Fondital
ITA
142. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Innergetic
ESP
143. Sylvain CALZATI Ag2r Prevoyance
FRA
144. Charles WEGELIUS Liquigas
GBR
145. Cyrille MONNERAIS Francaise des Jeux
FRA
146. Bert ROESEMS Davitamon - Lotto
BEL
147. Carl NAIBO Ag2r Prevoyance
FRA
148. Anton LUENGO CELAYA Euskaltel - Euskadi
ESP
149. Patrick CALCAGNI Liquigas
SUI
150. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
151. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
152. Moises ALDAPE CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
MEX
153. Marc DE MAAR Rabobank
NED
154. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
155. Mark SCANLON Ag2r Prevoyance
IRL
156. Dario ANDRIOTTO Liquigas
ITA
157. Jason MCCARTNEY Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
158. Davide BRAMATI Quick Step - Innergetic
ITA
159. Henk VOGELS JR Davitamon - Lotto
AUS
160. Andoni ARANAGA AZKUNE Euskaltel - Euskadi
ESP
161. Frantisek RABON T-Mobile Team
CZE
162. Matthias RUSS Gerolsteiner
GER
163. Scott DAVIS T-Mobile Team
AUS
164. Matthew WHITE Discovery Channel Pro Cycling Team
AUS
165. Ronny SCHOLZ Gerolsteiner
GER
166. Nick GATES Davitamon - Lotto
AUS
167. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Ceramica Panaria - Navigare
MEX
168. Aaron OLSON Saunier Duval - Prodir
USA
169. Yohann GENE Bouygues Telecom
FRA
170. Giovanni BERNAUDEAU Bouygues Telecom
FRA
171. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Euskaltel - Euskadi
ESP
172. Marco FERTONANI Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ITA
173. Mirco LORENZETTO Team Milram
ITA
174. Elia RIGOTTO Team Milram
ITA
175. Andy FLICKINGER Bouygues Telecom
FRA
176. Benat ALBIZURI ARANSOLO Euskaltel - Euskadi
ESP
177. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
178. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
179. Preben VAN HECKE Davitamon - Lotto
BEL
180. Robbie MCEWEN Davitamon - Lotto
AUS
181. Jose Luis CARRASCO GAMIZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
182. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
COL
183. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
184. Bradley MCGEE Francaise des Jeux
AUS
185. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
186. Tomas VAITKUS Ag2r Prevoyance
LTU
24'52"
187. Ariel Maximiliano RICHEZE Ceramica Panaria - Navigare
ARG
30'10"