Giro d'Italia - 2006

Stage 8. Civitanova Marche - Passo Lanciano (171 km) - 14/05

Rider Team Country Time
1. Ivan BASSO Team CSC
ITA
4h14'19"
2. Damiano CUNEGO Lampre - Fondital
ITA
30"
3. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Phonak Hearing Systems
ESP
4. Giampaolo CARUSO Astana
ITA
45"
5. Luca MAZZANTI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
01'09"
6. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
01'15"
7. Gilberto SIMONI Saunier Duval - Prodir
ITA
8. Danilo DI LUCA Liquigas
ITA
01'32"
9. Jose RUJANO GUILLEN Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
VEN
01'50"
10. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Ceramica Panaria - Navigare
MEX
01'52"
11. Patrice HALGAND Crédit Agricole
FRA
02'09"
12. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
13. Andrea NOË Liquigas
ITA
14. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
02'14"
15. Paolo SAVOLDELLI Discovery Channel Pro Cycling Team
ITA
02'20"
16. Emanuele SELLA Ceramica Panaria - Navigare
ITA
17. Sergio GHISALBERTI Team Milram
ITA
18. Thomas DANIELSON Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
02'25"
19. Sergei GONTCHAR T-Mobile Team
UKR
02'34"
20. Francesco BELLOTTI Crédit Agricole
ITA
21. Victor Hugo PENA GRISALES Phonak Hearing Systems
COL
22. Michele SCARPONI Astana
ESP
23. José Luis RUBIERA Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
24. Wladimir BELLI Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
02'47"
25. David LOPEZ GARCIA Euskaltel - Euskadi
ESP
02'57"
26. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre - Fondital
ESP
27. Paolo TIRALONGO Lampre - Fondital
ITA
03'38"
28. Vladimir EFIMKIN Caisse d'Epargne - Illes Baleares
RUS
29. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
03'46"
30. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
04'09"
31. Johann TSCHOPP Phonak Hearing Systems
SUI
32. Juan Manuel GÁRATE Quick Step - Innergetic
ESP
33. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
34. Laurent LEFEVRE Bouygues Telecom
FRA
35. Manuel BELTRAN MARTINEZ Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
36. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
37. Inigo CHAURREAU Ag2r Prevoyance
ESP
04'21"
38. Wim VAN HUFFEL Davitamon - Lotto
BEL
04'56"
39. Iván Ramiro PARRA PINTO Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
40. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
41. John GADRET Ag2r Prevoyance
FRA
42. Josep JUFRE POU Davitamon - Lotto
ESP
05'32"
43. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
44. Marzio BRUSEGHIN Lampre - Fondital
ITA
45. Evgeni PETROV Lampre - Fondital
RUS
05'35"
46. Stef CLEMENT Bouygues Telecom
NED
05'51"
47. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
06'27"
48. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
06'44"
49. Unai OSA EIZAGUIRRE Astana
ESP
06'51"
50. Philippe GILBERT Francaise des Jeux
BEL
07'11"
51. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
52. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
53. Nicolas VOGONDY Crédit Agricole
FRA
07'30"
54. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
07'40"
55. Raffaele ILLIANO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
08'12"
56. Ruben LOBATO ELVIRA Saunier Duval - Prodir
ESP
08'49"
57. Arnaud LABBE Bouygues Telecom
FRA
58. Charles WEGELIUS Liquigas
GBR
59. Guido TRENTIN Saunier Duval - Prodir
ITA
60. Javier RAMIREZ ABEJA Astana
ESP
61. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
62. Michael ROGERS T-Mobile Team
AUS
63. Marc DE MAAR Rabobank
NED
64. Davide REBELLIN Gerolsteiner
ITA
65. Steve ZAMPIERI Phonak Hearing Systems
SUI
66. Alexandr KOLOBNEV Rabobank
RUS
09'02"
67. Tadej VALJAVEC Lampre - Fondital
SLO
68. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
69. Marcos Antonio SERRANO Astana
ESP
70. Leonardo SCARSELLI Quick Step - Innergetic
ITA
09'35"
71. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
COL
72. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
09'57"
73. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
10'00"
74. Axel MERCKX Phonak Hearing Systems
BEL
10'20"
75. Christian KNEES Team Milram
GER
10'51"
76. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
11'18"
77. Gorazd STANGELJ Lampre - Fondital
SLO
11'48"
78. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prevoyance
UKR
79. Theo ELTINK Rabobank
NED
80. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
11'59"
81. Jens VOIGT Team CSC
GER
82. Alessandro VANOTTI Team Milram
ITA
83. Olivier BONNAIRE Bouygues Telecom
FRA
84. Alessandro CORTINOVIS Team Milram
ITA
13'24"
85. Santo ANZA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
14'38"
86. Sylvain CALZATI Ag2r Prevoyance
FRA
15'18"
87. Fabio SACCHI Team Milram
ITA
16'04"
88. Mirco LORENZETTO Team Milram
ITA
89. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas
ITA
90. Dario David CIONI Liquigas
ITA
91. Torsten HIEKMANN Gerolsteiner
GER
92. Jan KUYCKX Davitamon - Lotto
BEL
93. Volker ORDOWSKI Gerolsteiner
GER
94. Matthias KESSLER T-Mobile Team
GER
95. Jan ULLRICH T-Mobile Team
GER
96. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
97. Sergey YAKOVLEV Astana
KAZ
98. Jörg LUDEWIG T-Mobile Team
GER
99. Pavel PADRNOS Discovery Channel Pro Cycling Team
CZE
100. Marco PINOTTI Saunier Duval - Prodir
ITA
101. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
102. Andrea MOLETTA Gerolsteiner
ITA
103. Ronny SCHOLZ Gerolsteiner
GER
104. Fortunato BALIANI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
105. Michaël BLAUDZUN Team CSC
DEN
106. Koen DE KORT Astana
NED
107. Christophe EDALEINE Crédit Agricole
FRA
108. Renaud DION Ag2r Prevoyance
FRA
109. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
110. Serge BAGUET Quick Step - Innergetic
BEL
111. Jonathan Patrick MCCARTY Phonak Hearing Systems
USA
112. Gustav Erik LARSSON Francaise des Jeux
SWE
113. Gregory RAST Phonak Hearing Systems
SUI
114. Jose Luis CARRASCO GAMIZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
115. Manuele MORI Saunier Duval - Prodir
ITA
116. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step - Innergetic
BEL
117. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
118. Scott DAVIS T-Mobile Team
AUS
119. Carlos DA CRUZ Francaise des Jeux
FRA
120. Davide BRAMATI Quick Step - Innergetic
ITA
121. Angel GOMEZ GOMEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
122. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Euskaltel - Euskadi
ESP
16'11"
123. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
16'20"
124. Matthew WHITE Discovery Channel Pro Cycling Team
AUS
17'07"
125. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
126. Viatcheslav EKIMOV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
127. Marco FERTONANI Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ITA
128. Fabrizio GUIDI Phonak Hearing Systems
ITA
18'19"
129. Staf SCHEIRLINCKX Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
19'33"
130. Rik VERBRUGGHE Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
131. Gabriele MISSAGLIA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
132. Martin ELMIGER Phonak Hearing Systems
SUI
133. Bobby JULICH Team CSC
USA
134. Sergio BARBERO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
135. Giovanni LOMBARDI Team CSC
ITA
136. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
137. Bert ROESEMS Davitamon - Lotto
BEL
138. Nick GATES Davitamon - Lotto
AUS
139. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
140. Benat ALBIZURI ARANSOLO Euskaltel - Euskadi
ESP
141. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
142. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
143. Moises ALDAPE CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
MEX
144. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
145. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
146. William BONNET Crédit Agricole
FRA
147. Remi PAURIOL Crédit Agricole
FRA
148. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Innergetic
ESP
149. Benoit JOACHIM Discovery Channel Pro Cycling Team
LUX
150. Michael RASMUSSEN Rabobank
DEN
151. Ariel Maximiliano RICHEZE Ceramica Panaria - Navigare
ARG
152. Matthias RUSS Gerolsteiner
GER
153. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
154. Elia RIGOTTO Team Milram
ITA
155. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
156. Yoann LE BOULANGER Bouygues Telecom
FRA
157. Henk VOGELS JR Davitamon - Lotto
AUS
19'39"
158. Dariusz BARANOWSKI Astana
POL
21'10"
159. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
23'48"
160. Robbie MCEWEN Davitamon - Lotto
AUS
161. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
162. Andoni ARANAGA AZKUNE Euskaltel - Euskadi
ESP
163. Patrick CALCAGNI Liquigas
SUI
164. Dario ANDRIOTTO Liquigas
ITA
165. Tomas VAITKUS Ag2r Prevoyance
LTU
166. Vladimir MIHOLJEVIC Liquigas
CRO
167. Andy FLICKINGER Bouygues Telecom
FRA
168. Paolo FORNACIARI Lampre - Fondital
ITA
169. Giovanni BERNAUDEAU Bouygues Telecom
FRA
170. Sergey MATVEYEV Ceramica Panaria - Navigare
UKR
171. Anton LUENGO CELAYA Euskaltel - Euskadi
ESP
172. Mark SCANLON Ag2r Prevoyance
IRL
173. Olaf POLLACK T-Mobile Team
GER
174. Frantisek RABON T-Mobile Team
CZE
175. Carl NAIBO Ag2r Prevoyance
FRA
176. Aaron OLSON Saunier Duval - Prodir
USA
177. Mickael DELAGE Francaise des Jeux
FRA
178. Bradley MCGEE Francaise des Jeux
AUS
179. Yohann GENE Bouygues Telecom
FRA
180. Piotr MAZUR Saunier Duval - Prodir
POL
181. Jason MCCARTNEY Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
182. Alberto LODDO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
183. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
184. Preben VAN HECKE Davitamon - Lotto
BEL
185. Yannick TALABARDON Crédit Agricole
FRA
186. Cyrille MONNERAIS Francaise des Jeux
FRA
187. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA