Giro d'Italia - 2006

General classification

Rider Team Country Time
1. Ivan BASSO Team CSC
ITA
91h33'36"
2. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Phonak Hearing Systems
ESP
09'18"
3. Gilberto SIMONI Saunier Duval - Prodir
ITA
11'59"
4. Damiano CUNEGO Lampre - Fondital
ITA
18'16"
5. Paolo SAVOLDELLI Discovery Channel Pro Cycling Team
ITA
19'22"
6. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
23'53"
7. Juan Manuel GÁRATE Quick Step - Innergetic
ESP
24'26"
8. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
25'57"
9. Victor Hugo PENA GRISALES Phonak Hearing Systems
COL
26'27"
10. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre - Fondital
ESP
27'34"
11. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
28'00"
12. Giampaolo CARUSO Astana
ITA
28'17"
13. José Luis RUBIERA Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
28'30"
14. Patrice HALGAND Crédit Agricole
FRA
35'15"
15. Paolo TIRALONGO Lampre - Fondital
ITA
40'16"
16. Iván Ramiro PARRA PINTO Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
46'56"
17. Wim VAN HUFFEL Davitamon - Lotto
BEL
48'25"
18. Unai OSA EIZAGUIRRE Astana
ESP
48'52"
19. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
49'47"
20. Luca MAZZANTI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
50'43"
21. Sergio GHISALBERTI Team Milram
ITA
53'31"
22. Manuel BELTRAN MARTINEZ Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
54'23"
23. Danilo DI LUCA Liquigas
ITA
58'50"
24. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
1h00'11"
25. Marzio BRUSEGHIN Lampre - Fondital
ITA
1h00'51"
26. Emanuele SELLA Ceramica Panaria - Navigare
ITA
1h02'32"
27. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
1h02'39"
28. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
1h02'55"
29. Josep JUFRE POU Davitamon - Lotto
ESP
1h06'16"
30. Guido TRENTIN Saunier Duval - Prodir
ITA
1h13'02"
31. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
COL
1h14'51"
32. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
1h15'48"
33. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
1h16'23"
34. Tadej VALJAVEC Lampre - Fondital
SLO
1h18'05"
35. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
1h18'28"
36. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
1h23'31"
37. Jens VOIGT Team CSC
GER
1h24'07"
38. Andrea NOË Liquigas
ITA
1h26'18"
39. Vladimir EFIMKIN Caisse d'Epargne - Illes Baleares
RUS
1h26'35"
40. David LOPEZ GARCIA Euskaltel - Euskadi
ESP
1h26'40"
41. Francesco BELLOTTI Crédit Agricole
ITA
1h26'42"
42. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Ceramica Panaria - Navigare
MEX
1h27'00"
43. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
1h29'14"
44. Nicolas VOGONDY Crédit Agricole
FRA
1h31'17"
45. Johann TSCHOPP Phonak Hearing Systems
SUI
1h32'01"
46. Fortunato BALIANI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
1h32'19"
47. Leonardo DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
1h32'50"
48. Steve ZAMPIERI Phonak Hearing Systems
SUI
1h41'45"
49. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
1h43'11"
50. Laurent LEFEVRE Bouygues Telecom
FRA
1h46'58"
51. Jörg LUDEWIG T-Mobile Team
GER
1h47'12"
52. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
1h48'08"
53. Theo ELTINK Rabobank
NED
1h48'47"
54. Inigo CHAURREAU Ag2r Prevoyance
ESP
1h50'38"
55. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
1h50'52"
56. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
1h52'38"
57. Evgeni PETROV Lampre - Fondital
RUS
1h57'19"
58. Charles WEGELIUS Liquigas
GBR
1h59'19"
59. Gorazd STANGELJ Lampre - Fondital
SLO
2h03'26"
60. Marco PINOTTI Saunier Duval - Prodir
ITA
2h04'45"
61. Raffaele ILLIANO Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
2h05'47"
62. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
2h10'21"
63. Fabio SACCHI Team Milram
ITA
2h11'47"
64. Stef CLEMENT Bouygues Telecom
NED
2h12'55"
65. Scott DAVIS T-Mobile Team
AUS
2h13'42"
66. Gustav Erik LARSSON Francaise des Jeux
SWE
2h14'31"
67. Pavel PADRNOS Discovery Channel Pro Cycling Team
CZE
2h19'55"
68. Jose Luis CARRASCO GAMIZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
2h20'24"
69. Alessandro VANOTTI Team Milram
ITA
2h22'55"
70. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
2h23'07"
71. Alexandr KOLOBNEV Rabobank
RUS
2h23'12"
72. Matthias KESSLER T-Mobile Team
GER
2h23'28"
73. Christian KNEES Team Milram
GER
2h24'14"
74. Matthias RUSS Gerolsteiner
GER
2h26'54"
75. Jurgen VAN DE WALLE Quick Step - Innergetic
BEL
2h29'33"
76. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
2h31'59"
77. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
2h32'11"
78. Andrea MOLETTA Gerolsteiner
ITA
2h32'31"
79. Sylvain CALZATI Ag2r Prevoyance
FRA
2h34'23"
80. Martin ELMIGER Phonak Hearing Systems
SUI
2h34'54"
81. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
2h35'25"
82. Javier RAMIREZ ABEJA Astana
ESP
2h37'08"
83. Benoit JOACHIM Discovery Channel Pro Cycling Team
LUX
2h38'41"
84. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
2h39'39"
85. Torsten HIEKMANN Gerolsteiner
GER
2h40'23"
86. Dario David CIONI Liquigas
ITA
2h40'40"
87. Ruben LOBATO ELVIRA Saunier Duval - Prodir
ESP
2h41'57"
88. Manuele MORI Saunier Duval - Prodir
ITA
2h42'58"
89. Viatcheslav EKIMOV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
2h43'19"
90. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
2h48'28"
91. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
2h49'24"
92. Bobby JULICH Team CSC
USA
2h50'32"
93. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas
ITA
2h54'13"
94. Gregory RAST Phonak Hearing Systems
SUI
2h56'22"
95. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
2h56'52"
96. Michaël BLAUDZUN Team CSC
DEN
2h57'48"
97. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
2h57'58"
98. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
2h58'32"
99. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
3h03'44"
100. Yannick TALABARDON Crédit Agricole
FRA
3h06'03"
101. Carlos DA CRUZ Francaise des Jeux
FRA
3h07'01"
102. Matthew WHITE Discovery Channel Pro Cycling Team
AUS
3h07'26"
103. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
3h12'04"
104. Renaud DION Ag2r Prevoyance
FRA
3h13'02"
105. Alessandro CORTINOVIS Team Milram
ITA
3h17'09"
106. Gabriele MISSAGLIA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
3h18'07"
107. Patrick CALCAGNI Liquigas
SUI
3h19'42"
108. Angel GOMEZ GOMEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
3h19'58"
109. Santo ANZA Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
ITA
3h20'00"
110. Anton LUENGO CELAYA Euskaltel - Euskadi
ESP
3h23'09"
111. William BONNET Crédit Agricole
FRA
3h25'34"
112. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
3h26'04"
113. Jonathan Patrick MCCARTY Phonak Hearing Systems
USA
3h26'05"
114. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prevoyance
UKR
3h26'16"
115. Olivier BONNAIRE Bouygues Telecom
FRA
3h26'54"
116. Arnaud LABBE Bouygues Telecom
FRA
3h26'59"
117. Giovanni LOMBARDI Team CSC
ITA
3h28'10"
118. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
3h29'33"
119. Yoann LE BOULANGER Bouygues Telecom
FRA
3h32'03"
120. Leonardo SCARSELLI Quick Step - Innergetic
ITA
3h34'09"
121. Cyrille MONNERAIS Francaise des Jeux
FRA
3h35'09"
122. Remi PAURIOL Crédit Agricole
FRA
3h37'02"
123. Bert ROESEMS Davitamon - Lotto
BEL
3h38'28"
124. Koen DE KORT Astana
NED
3h39'26"
125. Marc DE MAAR Rabobank
NED
3h41'12"
126. Paolo FORNACIARI Lampre - Fondital
ITA
3h41'51"
127. Christophe EDALEINE Crédit Agricole
FRA
3h42'25"
128. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Euskaltel - Euskadi
ESP
3h43'00"
129. Mickael DELAGE Francaise des Jeux
FRA
3h43'21"
130. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
3h44'30"
131. Nick GATES Davitamon - Lotto
AUS
3h46'29"
132. Olaf POLLACK T-Mobile Team
GER
3h46'51"
133. Jan KUYCKX Davitamon - Lotto
BEL
3h50'09"
134. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Innergetic
ESP
3h53'47"
135. Jason MCCARTNEY Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
3h54'02"
136. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
3h55'54"
137. Elia RIGOTTO Team Milram
ITA
3h56'21"
138. Ariel Maximiliano RICHEZE Ceramica Panaria - Navigare
ARG
3h57'01"
139. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
3h59'34"
140. Preben VAN HECKE Davitamon - Lotto
BEL
4h00'58"
141. Davide BRAMATI Quick Step - Innergetic
ITA
4h02'00"
142. Sergey MATVEYEV Ceramica Panaria - Navigare
UKR
4h02'08"
143. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
4h05'05"
144. Benat ALBIZURI ARANSOLO Euskaltel - Euskadi
ESP
4h05'49"
145. Henk VOGELS JR Davitamon - Lotto
AUS
4h06'16"
146. Dario ANDRIOTTO Liquigas
ITA
4h07'54"
147. Frantisek RABON T-Mobile Team
CZE
4h08'16"
148. Aaron OLSON Saunier Duval - Prodir
USA
4h16'23"
149. Yohann GENE Bouygues Telecom
FRA
4h20'55"
150. Carl NAIBO Ag2r Prevoyance
FRA
4h34'42"