Vuelta a España - 2006

Stage 17. Adra - Granada (166.7 km) - 13/09

Rider Team Country Time
1. Thomas DANIELSON Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
4h09'55"
2. Alexandre VINOKOUROV Astana
KAZ
3. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
01'10"
4. Andrey KASHECHKIN Astana
KAZ
01'39"
5. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
6. Stephane GOUBERT Ag2r Prevoyance
FRA
7. Luis PEREZ RODRIGUEZ Cofidis, Le Credit par Telephone
ESP
8. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
9. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Saunier Duval - Prodir
ESP
10. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
11. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Astana
POR
12. Manuel BELTRAN MARTINEZ Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
02'29"
13. Stijn DEVOLDER Discovery Channel Pro Cycling Team
BEL
14. Lars Ytting BAK Team CSC
DEN
02'40"
15. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
16. Vladimir KARPETS Caisse d'Epargne - Illes Baleares
RUS
17. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
18. Kevin DE WEERT Quick Step - Innergetic
BEL
19. Kurt Asle ARVESEN Team CSC
NOR
04'43"
20. Florian STALDER Phonak Hearing Systems
SUI
21. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
22. Eric LEBLACHER Francaise des Jeux
FRA
23. Nicki SÖRENSEN Team CSC
DEN
24. José Antonio GARRIDO LIMA Quick Step - Innergetic
ESP
25. Inigo CHAURREAU Ag2r Prevoyance
ESP
26. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
27. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
28. Jose Miguel ELIAS GALINDO Relax - Gam
ESP
29. Chris HORNER Davitamon - Lotto
USA
30. Evgeni PETROV Lampre - Fondital
RUS
31. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
32. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
33. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
34. Jose Antonio REDONDO RAMOS Astana
ESP
35. Dmitriy FOFONOV Crédit Agricole
KAZ
06'21"
36. Theo ELTINK Rabobank
NED
07'50"
37. Vladimir GUSEV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
08'20"
38. Frédéric BESSY Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
10'42"
39. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prevoyance
ESP
40. Jorge GARCIA MARIN Relax - Gam
ESP
41. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
42. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
43. Leonardo DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
44. László BODROGI Crédit Agricole
HUN
12'29"
45. Erik ZABEL Team Milram
GER
46. Staf SCHEIRLINCKX Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
47. Danilo DI LUCA Liquigas
ITA
48. Francisco Jose VENTOSO ALBERDI Saunier Duval - Prodir
ESP
49. Thor HUSHOVD Crédit Agricole
NOR
50. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
51. Pietro CAUCCHIOLI Crédit Agricole
ITA
52. Pablo LASTRAS GARCIA Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
53. Stuart O'GRADY Team CSC
AUS
54. David LOOSLI Lampre - Fondital
SUI
55. David GEORGE Relax - Gam
RSA
56. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
57. Daniele NARDELLO T-Mobile Team
ITA
58. Stephan SCHRECK T-Mobile Team
GER
59. Marcus LJUNGQVIST Team CSC
SWE
60. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
61. Carlos BARREDO LLAMAZALES Astana
ESP
62. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
63. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
64. Aketza PENA IZA Euskaltel - Euskadi
ESP
65. Scott DAVIS T-Mobile Team
AUS
66. Sergey YAKOVLEV Astana
KAZ
67. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r Prevoyance
ESP
68. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
69. Sébastien JOLY Francaise des Jeux
FRA
70. Thierry MARICHAL Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
14'36"
71. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit par Telephone
ESP
17'02"
72. David MILLAR Saunier Duval - Prodir
GBR
73. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
18'31"
74. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
21'02"
75. Oscar PEREIRO SIO Caisse d'Epargne - Illes Baleares
ESP
76. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas
ITA
24'07"
77. Aaron KEMPS Astana
AUS
78. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Saunier Duval - Prodir
ESP
79. Torsten HIEKMANN Gerolsteiner
GER
80. Pedro HORRILLO MUNOZ Rabobank
ESP
81. Heinrich HAUSSLER Gerolsteiner
GER
82. Fabio SACCHI Team Milram
ITA
83. Walter BENETEAU Bouygues Telecom
FRA
84. Marco VELO Team Milram
ITA
85. Franck RENIER Bouygues Telecom
FRA
86. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
87. William WALKER Rabobank DT
AUS
88. Claudio CORIONI Lampre - Fondital
ITA
89. Francesco FAILLI Liquigas
ITA
90. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
91. David CAÑADA GARCIA Saunier Duval - Prodir
ESP
92. Sebastien ROSSELER Quick Step - Innergetic
BEL
93. Dario David CIONI Liquigas
ITA
94. David NAVAS CHICA Ag2r Prevoyance
ESP
95. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
96. David DE LA FUENTE RASILLA Saunier Duval - Prodir
ESP
97. Dario ANDRIOTTO Liquigas
ITA
98. Jurgen VAN GOOLEN Discovery Channel Pro Cycling Team
BEL
99. Fabrice PATANCHON Francaise des Jeux
FRA
100. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
101. Jean Patrick NAZON Ag2r Prevoyance
FRA
102. Matteo CARRARA Lampre - Fondital
ITA
103. Enrico FRANZOI Lampre - Fondital
ITA
104. Magnus BÄCKSTEDT Liquigas
SWE
105. Davide VIGANO Quick Step - Innergetic
ITA
106. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
107. Michael BARRY Discovery Channel Pro Cycling Team
CAN
108. Pieter WEENING Rabobank
NED
109. Angel VALLEJO DOMINGUEZ Relax - Gam
ESP
110. Benoit JOACHIM Discovery Channel Pro Cycling Team
LUX
111. Mario DE SARRAGA ORVIZ Relax - Gam
ESP
112. Janez BRAJKOVIC Discovery Channel Pro Cycling Team
SLO
113. Ian MCLEOD Francaise des Jeux
RSA
114. Daniel MORENO FERNANDEZ Relax - Gam
ESP
115. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
116. Olivier KAISEN Davitamon - Lotto
BEL
117. Raul GARCIA DE MATEO RUBIO Relax - Gam
ESP
118. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
119. Mads KAGGESTAD Crédit Agricole
NOR
120. Sebastian SIEDLER Team Milram
GER
121. Enrico POITSCHKE Team Milram
GER
122. Geoffroy LEQUATRE Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
123. Pierre DRANCOURT Bouygues Telecom
FRA
124. Cyril LEMOINE Crédit Agricole
FRA
125. Steve MORABITO Phonak Hearing Systems
SUI
126. Luis FERNANDEZ OLIVEIRA Phonak Hearing Systems
ESP
127. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
128. Aurélien CLERC Phonak Hearing Systems
SUI
129. Bjorn LEUKEMANS Davitamon - Lotto
BEL
130. Uros MURN Phonak Hearing Systems
SLO
131. Pieter MERTENS Davitamon - Lotto
BEL
132. Bastiaan GILING T-Mobile Team
NED
133. Daniel BECKE Team Milram
GER
134. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
135. Kevin HULSMANS Quick Step - Innergetic
BEL
136. Kevin VAN IMPE Quick Step - Innergetic
BEL
137. Fred RODRIGUEZ Davitamon - Lotto
USA
138. Alexandre USOV Ag2r Prevoyance
BLR