Vuelta a España - 2006

61st edition

General classification

26 August 2006 - 17 September 2006

Rider Team Time
1.
Alexandre VINOKOUROV
Astana 81h23'07"
2.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 01'12"
3.
Andrey KASHECHKIN
Astana 03'12"
4.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 03'35"
5.
Jose Angel GOMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir 06'51"
6.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team 08'09"
7.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 08'26"
8.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 10'36"
9.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team 10'47"
10.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Cofidis, Le Credit par Telephone 11'32"
11.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team 12'52"
12.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team 15'10"
13.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 17'23"
14.
Sylvester SZMYD
Lampre - Fondital 18'40"
15.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 18'56"
16.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Astana 19'44"
17.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 24'18"
18.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital 27'51"
19.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 28'04"
20.
Chris HORNER
Davitamon - Lotto 29'04"
21.
Lars Ytting BAK
Team CSC 30'36"
22.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 32'09"
23.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team 34'45"
24.
Theo ELTINK
Rabobank 42'46"
25.
Jose Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam 43'20"
26.
Inigo CHAURREAU
Ag2r Prevoyance 45'03"
27.
Iñigo CUESTA
Team CSC 46'21"
28.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC 46'30"
29.
Stephane GOUBERT
Ag2r Prevoyance 50'47"
30.
Janez BRAJKOVIC
Discovery Channel Pro Cycling Team 50'49"
31.
Sergey YAKOVLEV
Astana 50'50"
32.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole 51'57"
33.
Eric LEBLACHER
Francaise des Jeux 55'05"
34.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 56'12"
35.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 56'48"
36.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Relax - Gam 1h02'23"
37.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 1h02'55"
38.
Dario David CIONI
Liquigas 1h04'33"
39.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team 1h06'40"
40.
Hubert DUPONT
Ag2r Prevoyance 1h08'18"
41.
Frédéric BESSY
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h14'34"
42.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Astana 1h16'47"
43.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h19'25"
44.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prevoyance 1h24'48"
45.
Thierry MARICHAL
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h25'18"
46.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 1h29'24"
47.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Astana 1h29'48"
48.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 1h30'24"
49.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 1h30'54"
50.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team 1h30'58"
51.
Raul GARCIA DE MATEO RUBIO
Relax - Gam 1h35'57"
52.
Aketza PENA IZA
Euskaltel - Euskadi 1h37'01"
53.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC 1h37'05"
54.
Volodymir GUSTOV
Team CSC 1h37'59"
55.
Benoit POILVET
Crédit Agricole 1h38'39"
56.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prevoyance 1h39'33"
57.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner 1h40'19"
58.
Angel VALLEJO DOMINGUEZ
Relax - Gam 1h40'24"
59.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Innergetic 1h41'37"
60.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 1h42'03"
61.
Pieter WEENING
Rabobank 1h43'19"
62.
Erik ZABEL
Team Milram 1h45'00"
63.
David LOOSLI
Lampre - Fondital 1h45'53"
64.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir 1h45'54"
65.
Stuart O'GRADY
Team CSC 1h45'55"
66.
Benoit JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team 1h46'03"
67.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 1h47'15"
68.
Sébastien JOLY
Francaise des Jeux 1h47'52"
69.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 1h49'21"
70.
David GEORGE
Relax - Gam 1h50'19"
71.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 1h50'42"
72.
Grischa NIERMANN
Rabobank 1h51'49"
73.
Florian STALDER
Phonak Hearing Systems 1h52'53"
74.
Kevin DE WEERT
Quick Step - Innergetic 1h54'28"
75.
Pieter MERTENS
Davitamon - Lotto 1h58'08"
76.
László BODROGI
Crédit Agricole 1h59'57"
77.
Michael BARRY
Discovery Channel Pro Cycling Team 2h02'32"
78.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 2h02'59"
79.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 2h03'10"
80.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h04'11"
81.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 2h05'03"
82.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
83.
Walter BENETEAU
Bouygues Telecom 2h09'04"
84.
Steve MORABITO
Phonak Hearing Systems 2h09'29"
85.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h09'37"
86.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h10'14"
87.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam 2h10'30"
88.
David CAÑADA GARCIA
Saunier Duval - Prodir 2h14'29"
89.
Alexandre USOV
Ag2r Prevoyance 2h16'00"
90.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Phonak Hearing Systems 2h16'33"
91.
Scott DAVIS
T-Mobile Team 2h17'09"
92.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 2h20'53"
93.
Bjorn LEUKEMANS
Davitamon - Lotto 2h21'25"
94.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 2h22'35"
95.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 2h22'46"
96.
Fabio SACCHI
Team Milram 2h26'39"
97.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital 2h26'59"
98.
Assan BAZAYEV
Astana 2h27'42"
99.
Ian MCLEOD
Francaise des Jeux 2h30'12"
100.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas
101.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Saunier Duval - Prodir 2h30'28"
102.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Relax - Gam 2h31'27"
103.
Geoffroy LEQUATRE
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h32'02"
104.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 2h35'16"
105.
Jean Patrick NAZON
Ag2r Prevoyance 2h35'38"
106.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Rabobank 2h36'24"
107.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital 2h36'43"
108.
Pierre DRANCOURT
Bouygues Telecom 2h37'58"
109.
Fred RODRIGUEZ
Davitamon - Lotto 2h38'40"
110.
Olivier KAISEN
Davitamon - Lotto 2h39'11"
111.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas 2h41'06"
112.
William WALKER
Rabobank DT 2h41'17"
113.
Uros MURN
Phonak Hearing Systems
114.
Aurélien CLERC
Phonak Hearing Systems 2h42'15"
115.
Dario ANDRIOTTO
Liquigas 2h42'17"
116.
Sebastien ROSSELER
Quick Step - Innergetic 2h42'30"
117.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic 2h42'51"
118.
Marco VELO
Team Milram 2h43'37"
119.
Aaron KEMPS
Astana 2h44'51"
120.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 2h45'40"
121.
Franck RENIER
Bouygues Telecom 2h45'45"
122.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux 2h45'48"
123.
Francesco FAILLI
Liquigas 2h47'04"
124.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic 2h47'17"
125.
Bastiaan GILING
T-Mobile Team 2h48'44"
126.
David NAVAS CHICA
Ag2r Prevoyance 2h52'29"
127.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 2h56'11"
128.
Fabrice PATANCHON
Francaise des Jeux 2h57'52"
129.
Kevin VAN IMPE
Quick Step - Innergetic 2h57'58"
130.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner 2h58'24"
131.
Alberto ONGARATO
Team Milram 2h59'32"
132.
Mads KAGGESTAD
Crédit Agricole 3h11'10"
133.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 3h20'10"
134.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 3h23'05"