Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2006  |  General Classification    

52nd edition

General Classification

12 February 2006 - 16 February 2006

Rider Team Time
1.
Carlos GARCÍA QUESADA
Unibet.com
2.
Rodrigo GARCIA RENA
Kaiku
3.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Andalucia - Paul Versan
4.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
5.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Unibet.com
6.
Jose Adrian BONILLA
Comunidad Valenciana
7.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir
8.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Comunidad Valenciana
9.
Manuel CALVENTE CORBAS
Agritubel
10.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
11.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Unibet.com
12.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Paul Versan
13.
Jesús DEL NERO MONTES
3 Molinos Resort
14.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
15.
Alessandro PETACCHI
Team Milram
16.
Roger HAMMOND
Discovery Channel Pro Cycling Team
17.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic
18.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Paul Versan
19.
Jon BRU PASCAL
Kaiku
20.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
21.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team
22.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
T-Mobile Team
23.
Christophe LAURENT
Agritubel
24.
Francisco CABELLO LUQUE
Andalucia - Paul Versan
25.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Paul Versan
26.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
27.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam
28.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
29.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Paul Versan
30.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi
31.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Innergetic
32.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
33.
Frank VANDENBROUCKE
Unibet.com
34.
Baden COOKE
Unibet.com
35.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
36.
Fabio SACCHI
Team Milram
37.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team
38.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Credit par Telephone
39.
Leif HOSTE
Discovery Channel Pro Cycling Team
40.
Lenaic OLIVIER
Agritubel
41.
Erik DEKKER
Rabobank
42.
Graeme BROWN
Rabobank
43.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
44.
Guido TRENTI
Quick Step - Innergetic
45.
Gorik GARDEYN
Unibet.com
46.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Saunier Duval - Prodir
47.
Romero Jesus BUENDIA
3 Molinos Resort
48.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir
49.
Marco VELO
Team Milram
50.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Comunidad Valenciana
51.
Jorge AZANZA SOTO
Kaiku
52.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Relax - Gam
53.
Mathew HAYMAN
Rabobank
54.
Marc WAUTERS
Rabobank
55.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir
56.
Fernando SERRANO SANCHEZ
Kaiku
57.
Pedro Luis MARICHALAR FERNANDEZ
Andalucia - Paul Versan
58.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank
59.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
60.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic
61.
Steven DE JONGH
Quick Step - Innergetic
62.
Guennadi MIKHAILOV
Discovery Channel Pro Cycling Team
63.
Oleg CHUZHDA
Comunidad Valenciana
64.
Vicente PEIRO MARQUENO
Comunidad Valenciana
65.
Christian KNEES
Team Milram
66.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
67.
Antonio OLMO MENACHO
Comunidad Valenciana
68.
Jan HRUŠKA
3 Molinos Resort
69.
Maarten DEN BAKKER
Team Milram
70.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Agritubel
71.
Jorge FERRIO LUQUE
3 Molinos Resort
72.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team
73.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
74.
Alberto ONGARATO
Team Milram
75.
Antonio BERASATEGUI SAEZ DE ZUAZOLA
Kaiku
76.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
77.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Kaiku
78.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic
79.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team
80.
Simone CADAMURO
Team Milram
81.
Gilles CANOUET
Agritubel
82.
Christophe AGNOLUTTO
Agritubel
83.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
84.
Isidro CERRATO LOPEZ
3 Molinos Resort