Liège - Bastogne - Liège - 2006

92nd edition

262 km

23 April 2006

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 6h21'32"
2.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic
3.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital
4.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
5.
Michael BOOGERD
Rabobank
6.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Phonak Hearing Systems
7.
Fränk SCHLECK
Team CSC
8.
Chris HORNER
Davitamon - Lotto
9.
Danilo DI LUCA
Liquigas 04"
10.
Ivan BASSO
Team CSC 07"
11.
Andrey KASHECHKIN
Astana 12"
12.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 24"
13.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Astana 28"
14.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank 29"
15.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi 31"
16.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
17.
Andriy GRIVKO
Team Milram
18.
Karsten KROON
Team CSC
19.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital
20.
Thomas DEKKER
Rabobank
21.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Barloworld
22.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir 45"
23.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 47"
24.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team 51"
25.
Pedro ARREITUNANDIA QUINTERO
Barloworld 57"
26.
Giuliano FIGUERAS
Lampre - Fondital 01'18"
27.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole 01'21"
28.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
29.
Gorazd STANGELJ
Lampre - Fondital
30.
Alexandre VINOKOUROV
Astana 01'31"
31.
Leonardo BERTAGNOLLI
Cofidis, Le Credit par Telephone
32.
Stefano GARZELLI
Liquigas 02'13"
33.
Axel MERCKX
Phonak Hearing Systems 04'29"
34.
Didier ROUS
Bouygues Telecom 04'33"
35.
Francisco MANCEBO
Ag2r Prevoyance
36.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
37.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team
38.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
39.
Eddy MAZZOLENI
T-Mobile Team
40.
Iker CAMANO ORTUZAR
Euskaltel - Euskadi
41.
Bjorn LEUKEMANS
Davitamon - Lotto
42.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic
43.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic
44.
Jörg JAKSCHE
Astana
45.
Juan Jose COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir 05'26"
46.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone 06'58"
47.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 07'31"
48.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
49.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole 09'53"
50.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic 10'51"
51.
Jens VOIGT
Team CSC
52.
Christophe MOREAU
Ag2r Prevoyance 11'00"
53.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
54.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
55.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
56.
Erik DEKKER
Rabobank
57.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prevoyance
58.
Christophe LAURENT
Agritubel
59.
Walter BENETEAU
Bouygues Telecom
60.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank
61.
Johan VAN SUMMEREN
Davitamon - Lotto
62.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems
63.
Maxim IGLINSKIY
Team Milram
64.
Joost POSTHUMA
Rabobank
65.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic
66.
Christophe BRANDT
Davitamon - Lotto
67.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux
68.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
69.
Rik VERBRUGGHE
Cofidis, Le Credit par Telephone
70.
Pierrick FEDRIGO
Bouygues Telecom
71.
Laurens TEN DAM
Unibet.com
72.
Stephane GOUBERT
Ag2r Prevoyance
73.
Matej MUGERLI
Liquigas
74.
Jose AZEVEDO
Discovery Channel Pro Cycling Team
75.
Remi PAURIOL
Crédit Agricole
76.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital
77.
Thierry MARICHAL
Cofidis, Le Credit par Telephone
78.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Colnago
79.
Salvatore COMMESSO
Lampre - Fondital
80.
Cadel EVANS
Davitamon - Lotto
81.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
82.
Ángel VICIOSO ARCOS
Astana
83.
Uros MURN
Phonak Hearing Systems
84.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital
85.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
86.
Benoit SALMON
Agritubel
87.
Steve MORABITO
Phonak Hearing Systems 16'36"
88.
Benoit JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team 17'25"
89.
Maarten DEN BAKKER
Team Milram
90.
Johan COENEN
Unibet.com
91.
Serge PAUWELS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
92.
Christophe LE MEVEL
Crédit Agricole
93.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto
94.
Antonio COLOM MAS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
95.
Jerome PINEAU
Bouygues Telecom
96.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
97.
Ryan COX
Barloworld
98.
Steven KLEYNEN
Landbouwkrediet - Colnago
99.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
100.
Michael ROGERS
T-Mobile Team
101.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
102.
Marcos Antonio SERRANO
Astana
103.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
104.
Matej JURCO
Team Milram
105.
Frédéric FINOT
Francaise des Jeux