2.1

Österreich-Rundfahrt 2006  |  General Classification    

11th edition

General Classification

3 July 2006 - 9 July 2006

Rider Team Time
1.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team 25h09'47"
2.
Ruslan PIDGORNYY
Team Tenax Salmilano 00'16"
3.
Christian PFANNBERGER
Elk Haus - Simplon 01'27"
4.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon 02'12"
5.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team 02'46"
6.
Marco MARZANO
Lampre - Fondital 03'32"
7.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Wiesenhof Akud 04'12"
8.
Gerrit GLOMSER
Team Vorarlberg 04'41"
9.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'54"
10.
Johann TSCHOPP
Phonak Hearing Systems 05'05"
11.
Andreas ORTNER
RC Arbö Resch & Frisch Wels 05'47"
12.
Adam HANSEN
Aposport Krone Linz 06'27"
13.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 07'25"
14.
Massimiliano GENTILI
Naturino - Sapore Di Mare 07'52"
15.
Serge PAUWELS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 07'53"
16.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole 08'08"
17.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 08'09"
18.
Roy SENTJENS
Rabobank 08'39"
19.
Giuliano FIGUERAS
Lampre - Fondital 08'45"
20.
Alessandro BERTUOLA
Team Tenax Salmilano 08'49"
21.
Geert VERHEYEN
Quick Step - Innergetic 09'04"
22.
Massimo CODOL
Team Tenax Salmilano 09'19"
23.
Janez BRAJKOVIČ
Discovery Channel Pro Cycling Team 09'58"
24.
Uroš SILAR
Team Swiag Teka 10'41"
25.
Michael WEISS
Aposport Krone Linz 10'51"
26.
Ján VALACH
Aposport Krone Linz 11'57"
27.
Andreas MATZBACHER
Team Vorarlberg 12'12"
28.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon 12'47"
29.
Florian STALDER
Phonak Hearing Systems 13'27"
30.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team
31.
Paul KASIS
Team Plast - Recycling - Austria 13'40"
32.
Jurgen PAURITSCH
Aposport Krone Linz
33.
Massimo GIUNTI
Naturino - Sapore Di Mare 13'53"
34.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 14'39"
35.
László BODROGI
Crédit Agricole 16'34"
36.
Jens RENDERS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 16'36"
37.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole 19'08"
38.
David LOOSLI
Lampre - Fondital 19'34"
39.
Guido TRENTI
Quick Step - Innergetic 21'32"
40.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 21'42"
41.
Paolo BOSSONI
Team Tenax Salmilano 21'52"
42.
Harald MORSCHER
Team Vorarlberg 22'32"
43.
Gerben LÖWIK
Rabobank 22'59"
44.
Frederik VEUCHELEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 24'46"
45.
Valerio AGNOLI
Naturino - Sapore Di Mare 25'00"
46.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team 26'19"
47.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 27'12"
48.
Gerald CIOLEK
Team Wiesenhof Akud 27'24"
49.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 27'39"
50.
Uroš MURN
Phonak Hearing Systems 27'46"
51.
Christian EBNER
Team Plast - Recycling - Austria 27'56"
52.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team 29'05"
53.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems 29'20"
54.
Fraser MACMASTER
Team Vorarlberg 30'00"
55.
Eddy RATTI
Naturino - Sapore Di Mare 30'04"
56.
Tom STUBBE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 30'23"
57.
Remmert WIELINGA
Quick Step - Innergetic 30'24"
58.
Carl NAIBO
Ag2r Prevoyance 31'49"
59.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 31'56"
60.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems 32'08"
61.
Hans-Peter OBWALLER
Team Swiag Teka 32'33"
62.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic 32'42"
63.
Marcel SIEBERG
Team Wiesenhof Akud 33'11"
64.
David MCPARTLAND
Team Tenax Salmilano 33'26"
65.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Unibet.com 34'03"
66.
André KORFF
T-Mobile Team 34'14"
67.
Massimiliano MORI
Naturino - Sapore Di Mare 34'18"
68.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team 35'39"
69.
Rok JERSE
Team Swiag Teka 35'40"
70.
Sebastien PORTAL
Crédit Agricole 35'56"
71.
Paul MARTENS
Skil - Shimano 36'00"
72.
Cristian GASPERONI
Naturino - Sapore Di Mare 36'30"
73.
Jan BOVEN
Rabobank 37'40"
74.
Mauro DA DALTO
Liquigas 39'55"
75.
Marco SERPELLINI
Unibet.com 40'13"
76.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital 40'15"
77.
Nick NUYENS
Quick Step - Innergetic 40'32"
78.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
Lampre - Fondital 40'34"
79.
Frédéric GABRIEL
Unibet.com 41'25"
80.
Hidenori NODERA
Skil - Shimano 42'03"
81.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon 42'27"
82.
Fabio BALDATO
Team Tenax Salmilano 42'40"
83.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon 43'05"
84.
Adam HOMOLKA
Team Swiag Teka 43'20"
85.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano 43'22"
86.
Christian MURRO
Team Tenax Salmilano 43'45"
87.
David VITORIA
Phonak Hearing Systems 43'51"
88.
Petr HERMAN
Aposport Krone Linz 44'29"
89.
Maarten WYNANTS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 44'36"
90.
Daniele PIETROPOLLI
Team Tenax Salmilano 44'39"
91.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud 44'58"
92.
Josef BENETSEDER
Team Vorarlberg 45'06"
93.
Wesley VAN DER LINDEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 45'24"
94.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud 45'30"
95.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole 46'33"
96.
Graeme BROWN
Rabobank 46'39"
97.
Christian PÖMER
Aposport Krone Linz 47'04"
98.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Phonak Hearing Systems 47'09"
99.
Roger HAMMOND
Discovery Channel Pro Cycling Team 48'09"
100.
Sebastian LANGEVELD
Skil - Shimano 48'53"
101.
Christoph MESCHENMOSER
Skil - Shimano 49'06"
102.
Danilo NAPOLITANO
Lampre - Fondital 49'07"
103.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 49'22"
104.
Tomáš KONEČNÝ
Team Wiesenhof Akud 49'35"
105.
Peter PICHLER
Elk Haus - Simplon 49'47"
106.
Vid OGRIS
Team Plast - Recycling - Austria 50'41"
107.
Niels SCHEUNEMAN
Rabobank 51'04"
108.
Lloyd MONDORY
Ag2r Prevoyance 51'38"
109.
Sébastien ROSSELER
Quick Step - Innergetic 52'12"
110.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano 55'04"
111.
Christian ISAK
Team Plast - Recycling - Austria 55'42"
112.
Norbert DURAUER
Team Swiag Teka 55'58"
113.
Michael PICHLER
Elk Haus - Simplon 56'03"
114.
Gregor WILLWOHL
Team Wiesenhof Akud 57'04"
115.
František RABOŇ
T-Mobile Team 57'18"
116.
Mark SCANLON
Ag2r Prevoyance 59'26"
117.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole 1h00'08"
118.
Patrick RIEDESSER
Team Vorarlberg 1h02'00"
119.
Lubor TESAŘ
Team Wiesenhof Akud 1h11'06"
120.
Christoph KERSCHBAUM
Team Plast - Recycling - Austria 1h11'14"
121.
Georg LAUSCHA
Aposport Krone Linz 1h11'57"
122.
Andrew BRADLEY
Aposport Krone Linz 1h13'35"
123.
Matthew WILSON
Unibet.com 1h13'55"