2.HC

Tour de Langkawi 2006  |  General Classification    

8th edition

General Classification

3 February 2006 - 12 February 2006

Rider Team Time
1.
David GEORGE
Relax - Gam 26h43'55"
2.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole 01'52"
3.
Gabriele MISSAGLIA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 01'56"
4.
Cesar Augusto GRAJALES CALLE
Navigators Insurance Cycling Team 02'31"
5.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 03'11"
6.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 04'20"
7.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam 04'41"
8.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom 04'46"
9.
Robin SHARMEN
Recycling.co.uk 04'57"
10.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 05'15"
11.
Saul RAISIN
Crédit Agricole 07'41"
12.
Mark WALTERS
Navigators Insurance Cycling Team 08'30"
13.
David MCCANN
Giant Asia Racing Team 08'50"
14.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam 09'30"
15.
Sergey MATVEYEV
Ceramica Panaria - Navigare 10'17"
16.
Ryan COX
Barloworld 10'18"
17.
Darren LILL
Elite without contract 11'46"
18.
Massimo IANNETTI
Team L.P.R. 12'21"
19.
Edward CLANCY
Team Sparkasse 13'32"
20.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom 15'14"
21.
Hossein ASKARI
Giant Asia Racing Team 15'52"
22.
Kristian HOUSE
Recycling.co.uk 18'00"
23.
Takashi MIYAZAWA
Cycle Racing Team Vang 18'03"
24.
Shinichi FUKUSHIMA
Cycle Racing Team Vang 18'31"
25.
Sven RENDERS
Landbouwkrediet - Colnago 19'05"
26.
Julien LOUBET
Ag2r Prévoyance 21'41"
27.
Ben GREENWOOD
Recycling.co.uk 23'00"
28.
Gregory HABEAUX
Landbouwkrediet - Colnago 23'06"
29.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 25'00"
30.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Giant Asia Racing Team 25'08"
31.
Vyacheslav DYADICHKIN
Polygon Sweet Nice Team 25'40"
32.
Paul GRIFFIN
Giant Asia Racing Team 27'49"
33.
Suhardi HASSAN
29'09"
34.
Gene BATES
Team L.P.R. 30'58"
35.
Andreas DIETZIKER
Team L.P.R. 31'18"
36.
Lars WACKERNAGEL
Team Wiesenhof Akud 33'00"
37.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Akud 33'10"
38.
Mohamed Razali SHAHRULNEEZA
33'52"
39.
Evan OLIPHANT
Recycling.co.uk 35'45"
40.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom 35'46"
41.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance 35'57"
42.
Wawan SETYOBUDI
Wismilak International Team 36'10"
43.
Jean-Claude LEBEAU
Landbouwkrediet - Colnago 36'18"
44.
Mohd Fauzan AHMAD LUTFI
36'28"
45.
Victor ESPIRITU
Treo Pro Cycling Team 36'52"
46.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 37'07"
47.
Elio AGGIANO
Team L.P.R. 37'16"
48.
Andy FLICKINGER
Bouygues Telecom 37'17"
49.
Ali AHMAD FALLANIE
37'47"
50.
Kuan Hua LAI
Giant Asia Racing Team 39'08"
51.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare 39'55"
52.
Robert PARTRIDGE
Recycling.co.uk 41'51"
53.
Xavier TONDO VOLPINI
Relax - Gam 42'10"
54.
Sulistiyono SULISTIYONO
Wismilak International Team 42'14"
55.
Geraint THOMAS
Saunier Duval - Prodir 42'20"
56.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team 42'26"
57.
Steffen RADOCHLA
Team Wiesenhof Akud 42'52"
58.
Hari FITRIANTO
Polygon Sweet Nice Team 42'58"
59.
Yohann GÈNE
Bouygues Telecom 43'27"
60.
Erki PÜTSEP
Ag2r Prévoyance 43'55"
61.
Gianni RIEMSLAGH
Yawadoo - Colba - ABM 44'09"
62.
Russell DOWNING
DFL - Cycling News - Litespeed 44'13"
63.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Ceramica Panaria - Navigare 44'18"
64.
Roger BEUCHAT
Team L.P.R. 44'21"
65.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam 44'34"
66.
Wladimir BELLI
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 44'38"
67.
Kuei Hsiang PENG
Giant Asia Racing Team 45'57"
68.
Johan VERSTREPEN
Landbouwkrediet - Colnago 46'05"
69.
Koji FUKUSHIMA
Cycle Racing Team Vang 46'42"
70.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 46'46"
71.
Christophe RIBLON
Ag2r Prévoyance 46'51"
72.
Anthony RAVARD
Bouygues Telecom 47'03"
73.
Laurent MANGEL
Ag2r Prévoyance 47'09"
74.
Filip MEIRHAEGHE
Landbouwkrediet - Colnago 47'32"
75.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
50'09"
76.
Mirko ALLEGRINI
Ceramica Panaria - Navigare 50'26"
77.
Burke SWINDLEHURST
Navigators Insurance Cycling Team 50'27"
78.
Frank VAN KUIK
Yawadoo - Colba - ABM 52'52"
79.
Alberto LODDO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 53'21"
80.
Rodney (Jock) GREEN
Barloworld 53'38"
81.
Angelo FURLAN
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 54'58"
82.
Carl NAIBO
Ag2r Prévoyance 55'53"
83.
Tomáš KONEČNÝ
Team Wiesenhof Akud 55'59"
84.
Frederik PENNE
Yawadoo - Colba - ABM 56'18"
85.
David VERHEYEN
Landbouwkrediet - Colnago 56'32"
86.
Matthew BRAMMEIER
DFL - Cycling News - Litespeed 57'17"
87.
Takumi BEPPU
Aisan Racing Team 58'00"
88.
Samuele MARZOLI
Team L.P.R. 58'21"
89.
Shawn MILNE
Navigators Insurance Cycling Team 58'48"
90.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team 59'10"
91.
Bernard VAN ULDEN
Navigators Insurance Cycling Team 1h00'52"
92.
Jeremy MAARTENS
Barloworld 1h01'36"
93.
Mond Sayuti MOHD ZAHIT
1h02'13"
94.
Bernard LUZON
Treo Pro Cycling Team 1h03'19"
95.
Albert PRIMERO
Treo Pro Cycling Team 1h03'34"
96.
Guillermo Rubén BONGIORNO
Ceramica Panaria - Navigare 1h04'26"
97.
Corey SWEET
Team Wiesenhof Akud 1h05'39"
98.
Adi WIBOWO
Wismilak International Team 1h06'20"
99.
Jacques FULLARD
Elite without contract 1h06'56"
100.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team 1h13'25"
101.
Mark CAVENDISH
T-Mobile Team 1h13'35"
102.
Oleg GRISHKINE
Navigators Insurance Cycling Team 1h16'49"