2.PT

Tour de Pologne 2006  |  General Classification    

63rd edition

General Classification

4 September 2006 - 10 September 2006

Rider Team Time
1.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 31h09'41"
2.
Cadel EVANS
Davitamon - Lotto 00'18"
3.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital 00'31"
4.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
5.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank 00'39"
6.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 00'40"
7.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Credit par Telephone 00'45"
8.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 00'52"
9.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital 00'56"
11.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux 01'22"
12.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems 01'35"
13.
Andrea PERON
Team CSC 01'46"
14.
Jens VOIGT
Team CSC 01'50"
15.
Roman KREUZIGER
Liquigas 02'33"
16.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 03'12"
17.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole 03'53"
18.
Frédéric GUESDON
Francaise des Jeux 03'54"
19.
Przemysław NIEMIEC
Miche 03'55"
20.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole 04'06"
21.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir 04'12"
22.
Denys KOSTYUK
Intel - Action 05'05"
23.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir 05'12"
24.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 06'22"
25.
Marco FERTONANI
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 06'39"
26.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 07'19"
27.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi 07'29"
28.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone 08'49"
29.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia 09'15"
30.
Joost POSTHUMA
Rabobank 09'31"
31.
Eddy MAZZOLENI
T-Mobile Team 11'03"
32.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 11'15"
33.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir 11'38"
34.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 12'07"
35.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir 12'20"
36.
Dariusz BARANOWSKI
Astana 20'34"
37.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital 20'52"
38.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team 21'03"
39.
Alessandro VANOTTI
Team Milram 21'37"
40.
Max VAN HEESWIJK
Discovery Channel Pro Cycling Team 21'42"
41.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic 21'44"
42.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 21'51"
43.
Koen DE KORT
Astana 21'53"
44.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team
45.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prevoyance 21'56"
46.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom 22'13"
47.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital 22'25"
48.
Lilian JÉGOU
Francaise des Jeux 22'37"
49.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
50.
Cezary ZAMANA
Intel - Action 22'46"
51.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram 23'17"
52.
Fumiyuki BEPPU
Discovery Channel Pro Cycling Team 23'44"
53.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team 23'51"
54.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole 24'10"
55.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems 24'25"
56.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 24'45"
57.
Michael SCHÄR
Phonak Hearing Systems 25'09"
58.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic 25'52"
59.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems 26'05"
60.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto 26'23"
61.
Renaud DION
Ag2r Prevoyance 26'28"
62.
Paolo LONGO BORGHINI
Ceramica Flaminia 26'52"
63.
Allan JOHANSEN
Team CSC 29'09"
64.
Brian VANDBORG
Team CSC 29'34"
65.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 29'50"
66.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia 30'20"
67.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 30'47"
68.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto 30'56"
69.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir 30'57"
70.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 31'12"
71.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia 33'30"
72.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom 33'40"
73.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
74.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 34'05"
75.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir 34'08"
76.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 36'05"
77.
Hubert KRYS
Ceramica Flaminia 38'50"
78.
Bram DE GROOT
Rabobank 40'43"
79.
Iban IRIONDO URANGA
Euskaltel - Euskadi 42'10"
80.
Carlos ABELLÁN OSSENBACH
Astana 42'37"
81.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic 42'40"
82.
Marcin OSIŃSKI
Intel - Action 1h21'30"