Tour de France - 2007

94th edition

Stage 9. Val-d'Isère - Briançon , 159.5 km    

17 July 2007

Rider Team Time
1.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Barloworld 4h14'24"
2.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 38"
3.
Cadel EVANS
Predictor - Lotto
4.
Alberto CONTADOR VELASCO
Discovery Channel Pro Cycling Team 40"
5.
Iban MAYO DIEZ
Saunier Duval - Prodir 42"
6.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
7.
Levi LEIPHEIMER
Discovery Channel Pro Cycling Team
8.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team 46"
9.
Andreas KLÖDEN
Astana
10.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
11.
Christophe MOREAU
Ag2r Prevoyance 54"
12.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
13.
Yaroslav POPOVYCH
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'32"
14.
Juan Jose COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir 01'36"
15.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 01'49"
16.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne 03'24"
17.
Chris HORNER
Predictor - Lotto
18.
Andrey KASHECHKIN
Astana
19.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole
20.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
21.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
22.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital
23.
Kanstantsin SIUTSOU
Barloworld
24.
Fränk SCHLECK
Team CSC
25.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC
26.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne
27.
Stephane GOUBERT
Ag2r Prevoyance
28.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
29.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'43"
30.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
Agritubel 03'58"
31.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Discovery Channel Pro Cycling Team
32.
Denis MENCHOV
Rabobank 04'33"
33.
Maxim IGLINSKIY
Astana 04'57"
34.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 06'26"
35.
Xavier FLORENCIO CABRE
Bouygues Telecom 06'29"
36.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
37.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
38.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Liquigas 06'32"
39.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole 06'44"
40.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
41.
Charles WEGELIUS
Liquigas
42.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital
43.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
44.
George HINCAPIE
Discovery Channel Pro Cycling Team
45.
Johan VAN SUMMEREN
Predictor - Lotto 06'58"
46.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prevoyance 07'16"
47.
Christophe LE MEVEL
Crédit Agricole
48.
Dario David CIONI
Predictor - Lotto 07'25"
49.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic 07'59"
50.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 09'48"
51.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux
52.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom 10'13"
53.
Thomas DEKKER
Rabobank
54.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prevoyance
55.
Mario AERTS
Predictor - Lotto
56.
Michael BOOGERD
Rabobank
57.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
58.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom
59.
Jens VOIGT
Team CSC
60.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
61.
Laurent LEFEVRE
Bouygues Telecom
62.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
63.
Iñigo CUESTA
Team CSC
64.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Credit par Telephone
65.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
66.
Sergei IVANOV
Astana 15'01"
67.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic 17'34"
68.
Michael ALBASINI
Liquigas
69.
Andriy GRIVKO
Team Milram
70.
Iker CAMANO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir
71.
Moises DUENAS NEVADO
Agritubel
72.
Antonio COLOM MAS
Astana
73.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
74.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
75.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 22'50"
76.
Christian KNEES
Team Milram
77.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
78.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prevoyance
79.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
80.
Jerome PINEAU
Bouygues Telecom
81.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom
82.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
83.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team
84.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
85.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
86.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir
87.
Paolo SAVOLDELLI
Astana
88.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic
89.
David CAÑADA GARCIA
Saunier Duval - Prodir
90.
Nicolas JALABERT
Agritubel
91.
Axel MERCKX
T-Mobile Team
92.
John GADRET
Ag2r Prevoyance
93.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
94.
Daniele RIGHI
Lampre - Fondital
95.
Fred RODRIGUEZ
Predictor - Lotto
96.
Benoit VAUGRENARD
Francaise des Jeux
97.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
98.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 23'52"
99.
Filippo POZZATO
Liquigas 28'51"
100.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital
101.
Erik ZABEL
Team Milram
102.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram
103.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
104.
Bernhard EISEL
T-Mobile Team
105.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic
106.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
107.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
108.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
109.
Ralf GRABSCH
Team Milram
110.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
111.
Robert HUNTER
Barloworld
112.
Sebastien ROSSELER
Quick Step - Innergetic
113.
Gregory RAST
Astana
114.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux
115.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
116.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld
117.
Steven DE JONGH
Quick Step - Innergetic
118.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone
119.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital
120.
Nick NUYENS
Cofidis, Le Credit par Telephone
121.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
122.
Alexander EFIMKIN
Barloworld
123.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
124.
Benoit SALMON
Agritubel
125.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
126.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
127.
Paolo BOSSONI
Lampre - Fondital
128.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC
129.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic
130.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital
131.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
132.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
133.
Marcel SIEBERG
Team Milram
134.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
135.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
136.
Frederik WILLEMS
Liquigas
137.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
138.
Martin ELMIGER
Ag2r Prevoyance
139.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
140.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
141.
Daniel NAVARRO GARCIA
Astana
142.
Alberto ONGARATO
Team Milram
143.
William BONNET
Crédit Agricole
144.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir
145.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
146.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
147.
Grischa NIERMANN
Rabobank
148.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
149.
Cyril DESSEL
Ag2r Prevoyance
150.
Simon GERRANS
Ag2r Prevoyance
151.
Fabian CANCELLARA
Team CSC
152.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
153.
Freddy BICHOT
Agritubel
154.
Julian DEAN
Crédit Agricole
155.
Pierrick FEDRIGO
Bouygues Telecom
156.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
157.
Pieter WEENING
Rabobank
158.
Leif HOSTE
Predictor - Lotto
159.
Wim VANSEVENANT
Predictor - Lotto
160.
Bram DE GROOT
Rabobank
161.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
162.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
163.
Geraint THOMAS
Barloworld
164.
Bradley WIGGINS
Cofidis, Le Credit par Telephone
165.
Rik VERBRUGGHE
Cofidis, Le Credit par Telephone
166.
Lilian JEGOU
Francaise des Jeux
167.
Anthony CHARTEAU
Crédit Agricole
168.
Gert STEEGMANS
Quick Step - Innergetic
169.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux
170.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
171.
David ZABRISKIE
Team CSC