Tour de France - 2007

General classification

Rider Team Country Time
1. Alberto CONTADOR VELASCO Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
91h00'26"
2. Cadel EVANS Predictor - Lotto
AUS
23"
3. Levi LEIPHEIMER Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
31"
4. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
07'08"
5. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
08'17"
6. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne
ESP
11'37"
7. Kim KIRCHEN T-Mobile Team
LUX
12'18"
8. Yaroslav POPOVYCH Discovery Channel Pro Cycling Team
UKR
12'25"
9. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Euskaltel - Euskadi
ESP
14'14"
10. Oscar PEREIRO SIO Caisse d'Epargne
ESP
14'25"
11. Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ Barloworld
COL
16'51"
12. Michael BOOGERD Rabobank
NED
21'15"
13. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
21'49"
14. Vladimir KARPETS Caisse d'Epargne
RUS
24'15"
15. Chris HORNER Predictor - Lotto
USA
25'19"
16. Fränk SCHLECK Team CSC
LUX
31'48"
17. Manuel BELTRAN MARTINEZ Liquigas
ESP
34'14"
18. Tadej VALJAVEC Lampre - Fondital
SLO
37'08"
19. Juan Jose COBO ACEBO Saunier Duval - Prodir
ESP
37'14"
20. Juan Manuel GÁRATE Quick Step - Innergetic
ESP
38'16"
21. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS Caisse d'Epargne
ESP
45'42"
22. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
49'34"
23. George HINCAPIE Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
54'50"
24. Christian VAN DE VELDE Team CSC
USA
55'50"
25. Dmitriy FOFONOV Crédit Agricole
KAZ
56'23"
26. Stephane GOUBERT Ag2r Prevoyance
FRA
1h06'30"
27. Jens VOIGT Team CSC
GER
1h08'22"
28. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre - Fondital
ESP
1h09'37"
29. Patrice HALGAND Crédit Agricole
FRA
1h12'45"
30. Bernhard KOHL Gerolsteiner
AUT
1h13'27"
31. Kanstantsin SIUTSOU Barloworld
BLR
1h15'16"
32. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
1h22'25"
33. Markus FOTHEN Gerolsteiner
GER
1h30'12"
34. Thomas DEKKER Rabobank
NED
1h30'34"
35. Linus GERDEMANN T-Mobile Team
GER
1h30'47"
36. Christophe MOREAU Ag2r Prevoyance
FRA
1h33'06"
37. Vladimir GUSEV Discovery Channel Pro Cycling Team
RUS
1h33'50"
38. Moises DUENAS NEVADO Agritubel
ESP
1h36'33"
39. Bram TANKINK Quick Step - Innergetic
NED
1h36'44"
40. Marzio BRUSEGHIN Lampre - Fondital
ITA
41. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step - Innergetic
ESP
1h36'46"
42. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
1h36'50"
43. Ludovic TURPIN Ag2r Prevoyance
FRA
1h44'54"
44. Charles WEGELIUS Liquigas
GBR
1h46'25"
45. Xavier FLORENCIO CABRE Bouygues Telecom
ESP
1h52'19"
46. Christian KNEES Team Milram
GER
1h53'23"
47. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel - Euskadi
ESP
1h53'32"
48. David DE LA FUENTE RASILLA Saunier Duval - Prodir
ESP
1h54'50"
49. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel - Euskadi
ESP
1h56'15"
50. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
1h58'45"
51. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r Prevoyance
ESP
2h00'07"
52. Iker CAMANO ORTUZAR Saunier Duval - Prodir
ESP
2h05'17"
53. John GADRET Ag2r Prevoyance
FRA
2h06'50"
54. Cédric VASSEUR Quick Step - Innergetic
FRA
2h08'14"
55. Dario David CIONI Predictor - Lotto
ITA
2h10'42"
56. Nicolas PORTAL Caisse d'Epargne
FRA
2h15'14"
57. Laurent LEFEVRE Bouygues Telecom
FRA
2h15'17"
58. Michael ALBASINI Liquigas
SUI
2h18'35"
59. Fabian WEGMANN Gerolsteiner
GER
2h19'36"
60. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
2h20'16"
61. Axel MERCKX T-Mobile Team
BEL
2h21'00"
62. Johan VAN SUMMEREN Predictor - Lotto
BEL
2h21'57"
63. Thomas LÖVKVIST Francaise des Jeux
SWE
2h22'50"
64. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Discovery Channel Pro Cycling Team
POR
2h23'31"
65. Thomas VOECKLER Bouygues Telecom
FRA
2h24'34"
66. Kurt Asle ARVESEN Team CSC
NOR
2h24'36"
67. Jerome PINEAU Bouygues Telecom
FRA
2h24'59"
68. David MILLAR Saunier Duval - Prodir
GBR
2h32'07"
69. Mario AERTS Predictor - Lotto
BEL
2h32'58"
70. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
2h33'46"
71. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
2h37'25"
72. Frederik WILLEMS Liquigas
BEL
2h37'30"
73. Martin ELMIGER Ag2r Prevoyance
SUI
2h37'41"
74. Daniele BENNATI Lampre - Fondital
ITA
2h38'30"
75. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
2h39'34"
76. Christophe RINERO Saunier Duval - Prodir
FRA
2h40'59"
77. Andriy GRIVKO Team Milram
UKR
2h41'41"
78. Erik ZABEL Team Milram
GER
2h42'28"
79. Juan Miguel MERCADO MARTIN Agritubel
ESP
2h44'27"
80. Ronny SCHOLZ Gerolsteiner
GER
2h44'39"
81. Jorge AZANZA SOTO Euskaltel - Euskadi
ESP
2h50'30"
82. Benoit VAUGRENARD Francaise des Jeux
FRA
2h50'54"
83. Pierrick FEDRIGO Bouygues Telecom
FRA
2h53'42"
84. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Rabobank
ESP
2h55'58"
85. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
2h56'09"
86. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
2h56'30"
87. Alessandro BALLAN Lampre - Fondital
ITA
2h57'05"
88. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas
BLR
2h58'46"
89. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
2h59'37"
90. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Caisse d'Epargne
ESP
3h00'38"
91. Nicolas VOGONDY Agritubel
FRA
3h00'50"
92. Johann TSCHOPP Bouygues Telecom
SUI
3h07'19"
93. Simon GERRANS Ag2r Prevoyance
AUS
3h09'19"
94. Paolo BOSSONI Lampre - Fondital
ITA
3h09'56"
95. Daniele RIGHI Lampre - Fondital
ITA
3h10'35"
96. Lilian JEGOU Francaise des Jeux
FRA
3h14'11"
97. Anthony GESLIN Bouygues Telecom
FRA
3h14'15"
98. Alexander EFIMKIN Barloworld
RUS
3h14'19"
99. Fabian CANCELLARA Team CSC
SUI
3h15'48"
100. Murilo Antonio FISCHER Liquigas
BRA
3h16'08"
101. Freddy BICHOT Agritubel
FRA
3h16'58"
102. David CAÑADA GARCIA Saunier Duval - Prodir
ESP
3h17'19"
103. Sebastien ROSSELER Quick Step - Innergetic
BEL
3h18'25"
104. Bert GRABSCH T-Mobile Team
GER
3h19'58"
105. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Barloworld
COL
106. Julian DEAN Crédit Agricole
NZL
3h21'57"
107. Matteo TOSATTO Quick Step - Innergetic
ITA
3h22'14"
108. William BONNET Crédit Agricole
FRA
3h22'59"
109. Leif HOSTE Predictor - Lotto
BEL
3h23'02"
110. Giampaolo CHEULA Barloworld
ITA
3h23'11"
111. Matthieu LADAGNOUS Francaise des Jeux
FRA
3h23'17"
112. Manuel QUINZIATO Liquigas
ITA
3h23'42"
113. Nicolas JALABERT Agritubel
FRA
3h24'02"
114. Benjamin NOVAL GONZALEZ Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
3h24'13"
115. Ralf GRABSCH Team Milram
GER
3h24'35"
116. Mickael DELAGE Francaise des Jeux
FRA
3h24'46"
117. Robert HUNTER Barloworld
RSA
3h26'12"
118. Tom BOONEN Quick Step - Innergetic
BEL
3h26'19"
119. Marcel SIEBERG Team Milram
GER
3h26'48"
120. Bernhard EISEL T-Mobile Team
AUT
3h26'57"
121. Alessandro CORTINOVIS Team Milram
ITA
3h27'04"
122. Steven DE JONGH Quick Step - Innergetic
NED
3h27'45"
123. Paolo LONGO BORGHINI Barloworld
ITA
3h27'48"
124. Benoit SALMON Agritubel
FRA
3h28'59"
125. Claudio CORIONI Lampre - Fondital
ITA
3h29'26"
126. Marcus BURGHARDT T-Mobile Team
GER
3h29'37"
127. Pieter WEENING Rabobank
NED
3h31'49"
128. Heinrich HAUSSLER Gerolsteiner
GER
3h32'30"
129. Sebastien CHAVANEL Francaise des Jeux
FRA
3h35'25"
130. Enrico POITSCHKE Team Milram
GER
3h35'28"
131. Sébastien HINAULT Crédit Agricole
FRA
3h35'37"
132. Peter WROLICH Gerolsteiner
AUT
3h36'05"
133. Bram DE GROOT Rabobank
NED
3h37'46"
134. Robert FÖRSTER Gerolsteiner
GER
3h40'10"
135. Anthony CHARTEAU Crédit Agricole
FRA
3h40'44"
136. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
3h40'51"
137. Gert STEEGMANS Quick Step - Innergetic
BEL
3h41'38"
138. Thor HUSHOVD Crédit Agricole
NOR
3h41'57"
139. Geraint THOMAS Barloworld
GBR
3h46'51"
140. Wim VANSEVENANT Predictor - Lotto
BEL
3h52'54"