Tour de France - 2007

94th edition

General classification

7 July 2007 - 29 July 2007

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Discovery Channel Pro Cycling Team 91h00'26"
2.
Cadel EVANS
Predictor - Lotto 23"
3.
Levi LEIPHEIMER
Discovery Channel Pro Cycling Team 31"
4.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 07'08"
5.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 08'17"
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 11'37"
7.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team 12'18"
8.
Yaroslav POPOVYCH
Discovery Channel Pro Cycling Team 12'25"
9.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 14'14"
10.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne 14'25"
11.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Barloworld 16'51"
12.
Michael BOOGERD
Rabobank 21'15"
13.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 21'49"
14.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne 24'15"
15.
Chris HORNER
Predictor - Lotto 25'19"
16.
Fränk SCHLECK
Team CSC 31'48"
17.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Liquigas 34'14"
18.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital 37'08"
19.
Juan Jose COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir 37'14"
20.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic 38'16"
21.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 45'42"
22.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 49'34"
23.
George HINCAPIE
Discovery Channel Pro Cycling Team 54'50"
24.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC 55'50"
25.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole 56'23"
26.
Stephane GOUBERT
Ag2r Prevoyance 1h06'30"
27.
Jens VOIGT
Team CSC 1h08'22"
28.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital 1h09'37"
29.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole 1h12'45"
30.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner 1h13'27"
31.
Kanstantsin SIUTSOU
Barloworld 1h15'16"
32.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 1h22'25"
33.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 1h30'12"
34.
Thomas DEKKER
Rabobank 1h30'34"
35.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team 1h30'47"
36.
Christophe MOREAU
Ag2r Prevoyance 1h33'06"
37.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team 1h33'50"
38.
Moises DUENAS NEVADO
Agritubel 1h36'33"
39.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic 1h36'44"
40.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
41.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic 1h36'46"
42.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 1h36'50"
43.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prevoyance 1h44'54"
44.
Charles WEGELIUS
Liquigas 1h46'25"
45.
Xavier FLORENCIO CABRE
Bouygues Telecom 1h52'19"
46.
Christian KNEES
Team Milram 1h53'23"
47.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 1h53'32"
48.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 1h54'50"
49.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 1h56'15"
50.
Iñigo CUESTA
Team CSC 1h58'45"
51.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prevoyance 2h00'07"
52.
Iker CAMANO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir 2h05'17"
53.
John GADRET
Ag2r Prevoyance 2h06'50"
54.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic 2h08'14"
55.
Dario David CIONI
Predictor - Lotto 2h10'42"
56.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne 2h15'14"
57.
Laurent LEFEVRE
Bouygues Telecom 2h15'17"
58.
Michael ALBASINI
Liquigas 2h18'35"
59.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 2h19'36"
60.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team 2h20'16"
61.
Axel MERCKX
T-Mobile Team 2h21'00"
62.
Johan VAN SUMMEREN
Predictor - Lotto 2h21'57"
63.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux 2h22'50"
64.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Discovery Channel Pro Cycling Team 2h23'31"
65.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom 2h24'34"
66.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 2h24'36"
67.
Jerome PINEAU
Bouygues Telecom 2h24'59"
68.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir 2h32'07"
69.
Mario AERTS
Predictor - Lotto 2h32'58"
70.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 2h33'46"
71.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 2h37'25"
72.
Frederik WILLEMS
Liquigas 2h37'30"
73.
Martin ELMIGER
Ag2r Prevoyance 2h37'41"
74.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital 2h38'30"
75.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 2h39'34"
76.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir 2h40'59"
77.
Andriy GRIVKO
Team Milram 2h41'41"
78.
Erik ZABEL
Team Milram 2h42'28"
79.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
Agritubel 2h44'27"
80.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 2h44'39"
81.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 2h50'30"
82.
Benoit VAUGRENARD
Francaise des Jeux 2h50'54"
83.
Pierrick FEDRIGO
Bouygues Telecom 2h53'42"
84.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 2h55'58"
85.
Grischa NIERMANN
Rabobank 2h56'09"
86.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 2h56'30"
87.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital 2h57'05"
88.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas 2h58'46"
89.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 2h59'37"
90.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 3h00'38"
91.
Nicolas VOGONDY
Agritubel 3h00'50"
92.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom 3h07'19"
93.
Simon GERRANS
Ag2r Prevoyance 3h09'19"
94.
Paolo BOSSONI
Lampre - Fondital 3h09'56"
95.
Daniele RIGHI
Lampre - Fondital 3h10'35"
96.
Lilian JEGOU
Francaise des Jeux 3h14'11"
97.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom 3h14'15"
98.
Alexander EFIMKIN
Barloworld 3h14'19"
99.
Fabian CANCELLARA
Team CSC 3h15'48"
100.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas 3h16'08"
101.
Freddy BICHOT
Agritubel 3h16'58"
102.
David CAÑADA GARCIA
Saunier Duval - Prodir 3h17'19"
103.
Sebastien ROSSELER
Quick Step - Innergetic 3h18'25"
104.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team 3h19'58"
105.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld
106.
Julian DEAN
Crédit Agricole 3h21'57"
107.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic 3h22'14"
108.
William BONNET
Crédit Agricole 3h22'59"
109.
Leif HOSTE
Predictor - Lotto 3h23'02"
110.
Giampaolo CHEULA
Barloworld 3h23'11"
111.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux 3h23'17"
112.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 3h23'42"
113.
Nicolas JALABERT
Agritubel 3h24'02"
114.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team 3h24'13"
115.
Ralf GRABSCH
Team Milram 3h24'35"
116.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux 3h24'46"
117.
Robert HUNTER
Barloworld 3h26'12"
118.
Tom BOONEN
Quick Step - Innergetic 3h26'19"
119.
Marcel SIEBERG
Team Milram 3h26'48"
120.
Bernhard EISEL
T-Mobile Team 3h26'57"
121.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram 3h27'04"
122.
Steven DE JONGH
Quick Step - Innergetic 3h27'45"
123.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld 3h27'48"
124.
Benoît SALMON
Agritubel 3h28'59"
125.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital 3h29'26"
126.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team 3h29'37"
127.
Pieter WEENING
Rabobank 3h31'49"
128.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 3h32'30"
129.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux 3h35'25"
130.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 3h35'28"
131.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 3h35'37"
132.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 3h36'05"
133.
Bram DE GROOT
Rabobank 3h37'46"
134.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner 3h40'10"
135.
Anthony CHARTEAU
Crédit Agricole 3h40'44"
136.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 3h40'51"
137.
Gert STEEGMANS
Quick Step - Innergetic 3h41'38"
138.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 3h41'57"
139.
Geraint THOMAS
Barloworld 3h46'51"
140.
Wim VANSEVENANT
Predictor - Lotto 3h52'54"