Tirreno - Adriatico 2007  |  Stage 5. Civitanova Marche Alta I.T.T.   

42nd edition

20.5 km, 18 March 2007

Rider Team Time
1.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 27'08"
2.
Andreas KLÖDEN
Astana 01"
3.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team 06"
4.
Alexandre VINOKOUROV
Astana 13"
5.
Evgeni PETROV
Tinkoff Credit Systems 21"
6.
Janez BRAJKOVIČ
Discovery Channel Pro Cycling Team
7.
Jens VOIGT
Team CSC 24"
8.
Thomas DEKKER
Rabobank 33"
9.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team 36"
10.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team 40"
11.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas 42"
12.
Michele SCARPONI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 46"
13.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 48"
14.
Stuart O'GRADY
Team CSC 49"
15.
Michael BOOGERD
Rabobank 51"
16.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone 52"
17.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 54"
18.
Vasil KIRYIENKA
Tinkoff Credit Systems 01'04"
19.
Leif HOSTE
Predictor - Lotto
20.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital 01'07"
21.
Stefano GARZELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 01'09"
22.
Marco PINOTTI
T-Mobile Team 01'11"
23.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Tinkoff Credit Systems 01'14"
24.
László BODROGI
Crédit Agricole 01'22"
25.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 01'24"
26.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'25"
27.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 01'29"
28.
Fabian CANCELLARA
Team CSC 01'31"
29.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 01'36"
30.
Filippo POZZATO
Liquigas 01'37"
31.
Christian KNEES
Team Milram
32.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Saunier Duval - Prodir 01'38"
33.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'41"
34.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir 01'42"
35.
Brian VANDBORG
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'44"
36.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole 01'45"
37.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
38.
Nick NUYENS
Cofidis, Le Credit par Telephone
39.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 01'46"
40.
Servais KNAVEN
T-Mobile Team 01'48"
41.
Lars Ytting BAK
Team CSC 01'50"
42.
Sergey YAKOVLEV
Astana 01'53"
43.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
44.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r Prevoyance 01'58"
45.
Daniele CONTRINI
Tinkoff Credit Systems
46.
Tiziano DALL'ANTONIA
Ceramica Panaria - Navigare 02'01"
47.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne 02'05"
48.
Riccardo RICCÒ
Saunier Duval - Prodir 02'06"
49.
Dario David CIONI
Predictor - Lotto
50.
Fabio SACCHI
Team Milram 02'08"
51.
Marco VELO
Team Milram
52.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom 02'10"
53.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 02'15"
54.
Peter VAN PETEGEM
Quick Step - Innergetic 02'16"
55.
Alessandro PETACCHI
Team Milram
56.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic 02'17"
57.
Giovanni VISCONTI
Quick Step - Innergetic 02'18"
58.
Éric BERTHOU
Caisse d'Epargne 02'19"
59.
Laurent BROCHARD
Bouygues Telecom
60.
Massimo CODOL
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 02'21"
61.
Wim VAN HUFFEL
Predictor - Lotto 02'23"
62.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic 02'27"
63.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner 02'30"
64.
Roberto PETITO
Liquigas 02'37"
65.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare 02'38"
66.
Mads KAGGESTAD
Crédit Agricole 02'40"
67.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 02'41"
68.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
69.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital 02'42"
70.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prevoyance 02'44"
71.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Credit par Telephone 02'47"
72.
Martin ELMIGER
Ag2r Prevoyance 02'48"
73.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom 02'49"
74.
David KOPP
Gerolsteiner
75.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom
76.
Matti BRESCHEL
Team CSC 02'50"
77.
Mathieu HEIJBOER
Cofidis, Le Credit par Telephone
78.
Koen DE KORT
Astana 02'51"
79.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prevoyance 02'53"
80.
Michiel ELIJZEN
Cofidis, Le Credit par Telephone 02'54"
81.
Matteo PRIAMO
Ceramica Panaria - Navigare 02'55"
82.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team
83.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 02'59"
84.
Francesco FAILLI
Liquigas
85.
Maarten WYNANTS
Quick Step - Innergetic 03'01"
86.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram 03'02"
87.
Rene MANDRI
Ag2r Prevoyance
88.
Allan DAVIS
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'03"
89.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
90.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare 03'04"
91.
Matthias KESSLER
Astana 03'05"
92.
Serge BAGUET
Quick Step - Innergetic 03'06"
93.
Mirko CELESTINO
Team Milram 03'13"
94.
Renaud DION
Ag2r Prevoyance 03'14"
95.
Jan BOVEN
Rabobank 03'15"
96.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux 03'16"
97.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 03'17"
98.
Bram DE GROOT
Rabobank 03'20"
99.
Salvatore COMMESSO
Tinkoff Credit Systems 03'21"
100.
Alexander AREKEEV
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
101.
Julian DEAN
Crédit Agricole
102.
Dario ANDRIOTTO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 03'22"
103.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 03'24"
104.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi 03'28"
105.
Theo ELTINK
Rabobank
106.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 03'29"
107.
Frédéric GUESDON
Francaise des Jeux 03'31"
108.
Gerald CIOLEK
T-Mobile Team
109.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital 03'32"
110.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 03'33"
111.
Erik ZABEL
Team Milram 03'34"
112.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
113.
Pieter MERTENS
Predictor - Lotto
114.
Lars MICHAELSEN
Team CSC 03'35"
115.
Sergei IVANOV
Astana
116.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 03'37"
117.
Gregory RAST
Astana 03'41"
118.
Matteo BONO
Lampre - Fondital 03'46"
119.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic 03'49"
120.
Arnaud GÉRARD
Francaise des Jeux 03'51"
121.
Robbie MCEWEN
Predictor - Lotto 03'52"
122.
Alexandre PICHOT
Bouygues Telecom 03'55"
123.
Paolo BOSSONI
Lampre - Fondital 03'56"
124.
Björn LEUKEMANS
Predictor - Lotto 03'58"
125.
Fabrice PATANCHON
Francaise des Jeux
126.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir 04'00"
127.
Kevin DE WEERT
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'01"
128.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
129.
Alexandre USOV
Ag2r Prevoyance 04'05"
130.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC 04'06"
131.
Paride GRILLO
Ceramica Panaria - Navigare 04'08"
132.
Rémy DI GREGORIO
Francaise des Jeux 04'11"
133.
Simone MASCIARELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 04'12"
134.
Wim VANSEVENANT
Predictor - Lotto
135.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
136.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom 04'18"
137.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 04'20"
138.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi 04'22"
139.
René HASELBACHER
Astana 04'23"
140.
Fred RODRIGUEZ
Predictor - Lotto 04'25"
141.
Franck RÉNIER
Bouygues Telecom 04'26"
142.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 04'28"
143.
Lloyd MONDORY
Ag2r Prevoyance 04'29"
144.
Gabriele BALDUCCI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
145.
Bernhard EISEL
T-Mobile Team 04'36"
146.
Tyler HAMILTON
Tinkoff Credit Systems 04'38"
147.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
148.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 04'40"
149.
Sebastien CHAVANEL
Francaise des Jeux 04'45"
150.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare 04'55"
151.
Danilo NAPOLITANO
Lampre - Fondital 04'58"
152.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 04'59"
153.
Allan JOHANSEN
Team CSC 05'03"
154.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Saunier Duval - Prodir 05'18"
155.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Saunier Duval - Prodir 05'39"
156.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi 06'26"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Civitanova Marche Alta I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 20.5 km

Date: 18 March 2007