Giro d'Italia - 2007

General classification

Rider Team Country Time
1. Danilo DI LUCA Liquigas
ITA
92h59'39"
2. Andy SCHLECK Team CSC
LUX
01'55"
3. Eddy MAZZOLENI Astana
ITA
02'25"
4. Gilberto SIMONI Saunier Duval - Prodir
ITA
03'15"
5. Damiano CUNEGO Lampre - Fondital
ITA
03'49"
6. Riccardo RICCO Saunier Duval - Prodir
ITA
07'00"
7. Evgeni PETROV Tinkoff Credit Systems
RUS
08'34"
8. Marzio BRUSEGHIN Lampre - Fondital
ITA
10'14"
9. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
10'44"
10. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
11'58"
11. Emanuele SELLA Ceramica Panaria - Navigare
ITA
13'08"
12. Paolo SAVOLDELLI Astana
ITA
13'30"
13. Iván Ramiro PARRA PINTO Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
14'48"
14. Leonardo PIEPOLI Saunier Duval - Prodir
ITA
17'40"
15. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre - Fondital
ESP
19'13"
16. Stefano GARZELLI Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
19'39"
17. Domenico POZZOVIVO Ceramica Panaria - Navigare
ITA
23'55"
18. Marco PINOTTI T-Mobile Team
ITA
30'18"
19. Vincenzo NIBALI Liquigas
ITA
31'42"
20. Mario AERTS Predictor - Lotto
BEL
32'48"
21. Andrey MIZOUROV Astana
KAZ
33'28"
22. Branislau SAMOILAU Acqua Sapone - Caffe Mokambo
BLR
34'19"
23. Massimo CODOL Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
40'16"
24. Fortunato BALIANI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
40'45"
25. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
44'53"
26. Paolo TIRALONGO Lampre - Fondital
ITA
51'43"
27. Pietro CAUCCHIOLI Crédit Agricole
ITA
54'06"
28. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
1h02'55"
29. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit par Telephone
ESP
1h04'49"
30. Yoann LE BOULANGER Bouygues Telecom
FRA
1h06'16"
31. Luca MAZZANTI Ceramica Panaria - Navigare
ITA
1h06'52"
32. Aitor PEREZ ARRIETA Caisse d'Epargne
ESP
33. Dario David CIONI Predictor - Lotto
ITA
1h08'15"
34. Mauro FACCI Quick Step - Innergetic
ITA
1h08'55"
35. Andrea NOË Liquigas
ITA
1h09'22"
36. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Ceramica Panaria - Navigare
COL
1h10'02"
37. Marco MARZANO Lampre - Fondital
ITA
1h11'30"
38. Iban MAYO DIEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
1h12'01"
39. José Luis RUBIERA Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
1h14'46"
40. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Ceramica Panaria - Navigare
MEX
1h16'05"
41. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
1h16'34"
42. Pablo LASTRAS GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
1h18'03"
43. Francis MOUREY Francaise des Jeux
FRA
1h23'09"
44. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
1h23'27"
45. Olivier BONNAIRE Bouygues Telecom
FRA
1h26'41"
46. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
1h26'47"
47. Rinaldo NOCENTINI Ag2r Prevoyance
ITA
1h30'11"
48. Michael RASMUSSEN Rabobank
DEN
1h31'51"
49. Volodymyr BILEKA Discovery Channel Pro Cycling Team
UKR
1h32'40"
50. Axel MERCKX T-Mobile Team
BEL
1h32'56"
51. Dimitri MURAVYEV Astana
KAZ
1h33'46"
52. Josep JUFRE POU Predictor - Lotto
ESP
1h34'59"
53. Carl NAIBO Ag2r Prevoyance
FRA
1h35'06"
54. Matthias RUSS Gerolsteiner
GER
1h36'51"
55. Salvatore COMMESSO Tinkoff Credit Systems
ITA
1h39'46"
56. Hubert SCHWAB Quick Step - Innergetic
SUI
1h40'49"
57. William WALKER Rabobank
AUS
1h42'56"
58. David ZABRISKIE Team CSC
USA
1h49'31"
59. David CAÑADA GARCIA Saunier Duval - Prodir
ESP
1h50'08"
60. Alberto LOSADA ALGUACIL Caisse d'Epargne
ESP
1h50'33"
61. Matthew LLOYD Predictor - Lotto
AUS
1h51'34"
62. Kurt Asle ARVESEN Team CSC
NOR
1h51'43"
63. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas
ITA
1h52'29"
64. Lorenzo BERNUCCI T-Mobile Team
ITA
1h52'44"
65. Vladimir MIHOLJEVIC Liquigas
CRO
1h53'16"
66. Frédéric BESSY Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
1h54'10"
67. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
1h56'13"
68. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
1h58'39"
69. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
2h02'31"
70. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
2h05'04"
71. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prevoyance
UKR
2h07'23"
72. Christian KNEES Team Milram
GER
2h07'52"
73. Pavel PADRNOS Discovery Channel Pro Cycling Team
CZE
2h09'01"
74. Jurgen VAN DEN BROECK Predictor - Lotto
BEL
2h09'24"
75. Lilian JEGOU Francaise des Jeux
FRA
2h09'38"
76. Ivan VELASCO MURILLO Euskaltel - Euskadi
ESP
2h10'24"
77. Giovanni VISCONTI Quick Step - Innergetic
ITA
2h10'29"
78. Gorazd STANGELJ Lampre - Fondital
SLO
2h11'53"
79. Frantisek RABON T-Mobile Team
CZE
2h13'05"
80. Angel GOMEZ GOMEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
2h15'36"
81. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
2h16'21"
82. Christophe RIBLON Ag2r Prevoyance
FRA
2h16'55"
83. Steve MORABITO Astana
SUI
2h17'08"
84. László BODROGI Crédit Agricole
HUN
2h18'05"
85. Andrei KUNITSKI Acqua Sapone - Caffe Mokambo
BLR
2h18'56"
86. Daniele CONTRINI Tinkoff Credit Systems
ITA
2h22'48"
87. Pavel BRUTT Tinkoff Credit Systems
RUS
2h23'41"
88. Nicolas CROSBIE Bouygues Telecom
FRA
2h25'17"
89. Eric BERTHOU Caisse d'Epargne
FRA
2h27'09"
90. Giuseppe PALUMBO Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
2h27'21"
91. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
2h27'39"
92. Ariel Maximiliano RICHEZE Ceramica Panaria - Navigare
ARG
2h28'21"
93. Julian DEAN Crédit Agricole
NZL
2h29'49"
94. Matteo TOSATTO Quick Step - Innergetic
ITA
2h30'04"
95. Andrea PAGOTO Ceramica Panaria - Navigare
ITA
2h30'15"
96. Jurgen VAN GOOLEN Discovery Channel Pro Cycling Team
BEL
2h31'45"
97. Enrico GASPAROTTO Liquigas
ITA
2h35'31"
98. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
2h37'23"
99. Benoit JOACHIM Astana
LUX
2h39'47"
100. Dmitriy KOZONTCHUK Rabobank
RUS
2h40'04"
101. Leonardo SCARSELLI Quick Step - Innergetic
ITA
2h40'49"
102. Ricardo SERRANO GONZALEZ Tinkoff Credit Systems
ESP
2h41'10"
103. Hervé DUCLOS LASSALLE Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
2h42'39"
104. Matthew WHITE Discovery Channel Pro Cycling Team
AUS
2h43'51"
105. Alexandre USOV Ag2r Prevoyance
BLR
2h44'31"
106. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
2h48'42"
107. Lloyd MONDORY Ag2r Prevoyance
FRA
2h49'53"
108. Mirco LORENZETTO Team Milram
ITA
2h51'02"
109. Stephen CUMMINGS Discovery Channel Pro Cycling Team
GBR
2h52'46"
110. Dario ANDRIOTTO Acqua Sapone - Caffe Mokambo
ITA
2h54'15"
111. Laurent MANGEL Ag2r Prevoyance
FRA
2h55'03"
112. Alessandro CORTINOVIS Team Milram
ITA
2h56'15"
113. Christophe KERN Crédit Agricole
FRA
2h57'02"
114. Brett LANCASTER Team Milram
AUS
2h57'04"
115. Angelo FURLAN Crédit Agricole
ITA
2h58'55"
116. Raivis BELOHVOSCIKS Saunier Duval - Prodir
LAT
2h59'02"
117. Maxim GOUROV Astana
KAZ
3h00'58"
118. Franck RENIER Bouygues Telecom
FRA
3h04'05"
119. Matti BRESCHEL Team CSC
DEN
3h04'07"
120. Pedro HORRILLO MUNOZ Rabobank
ESP
3h07'12"
121. Thomas FOTHEN Gerolsteiner
GER
3h07'57"
122. Nicolas ROCHE Crédit Agricole
IRL
3h08'17"
123. Arnaud GERARD Francaise des Jeux
FRA
3h09'18"
124. Alexandre PICHOT Bouygues Telecom
FRA
3h09'35"
125. Mickael BUFFAZ Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
3h10'16"
126. Nick GATES Predictor - Lotto
AUS
3h15'12"
127. Mikhail IGNATYEV Tinkoff Credit Systems
RUS
3h15'57"
128. Pierre DRANCOURT Bouygues Telecom
FRA
3h16'54"
129. Martin MÜLLER Team Milram
GER
3h17'07"
130. Fabrice PATANCHON Francaise des Jeux
FRA
3h19'57"
131. Tristan VALENTIN Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
3h20'46"
132. Nikolai TRUSOV Tinkoff Credit Systems
RUS
3h20'50"
133. Stefano ZANINI Predictor - Lotto
ITA
3h24'22"
134. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
3h29'27"
135. Koldo FERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
3h32'56"
136. Aaron OLSON T-Mobile Team
USA
3h33'06"
137. Elio AGGIANO Tinkoff Credit Systems
ITA
3h33'17"
138. Matteo BONO Lampre - Fondital
ITA
3h33'37"
139. Anton LUENGO CELAYA Euskaltel - Euskadi
ESP
3h34'17"
140. Oscar GATTO Gerolsteiner
ITA
3h41'39"