Vuelta a Murcia 2007  |  General classification    

23rd edition

General classification

7 March 2007 - 11 March 2007

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 11h45'41"
2.
Ángel VICIOSO ARCOS
Relax - Gam 35"
3.
Manuel LLORET ZARAGOZI
Fuerteventura - Canarias 52"
4.
Koldo GIL PÉREZ
Saunier Duval - Prodir 01'07"
5.
Michele SCARPONI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 01'09"
6.
Jens VOIGT
Team CSC 01'10"
7.
Stefano GARZELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 01'17"
8.
Denis MENCHOV
Rabobank 01'23"
9.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital
10.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne 01'37"
11.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Fuerteventura - Canarias 01'42"
12.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 01'50"
13.
Dario ANDRIOTTO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 01'53"
14.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Relax - Gam 01'56"
15.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo
16.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 02'22"
17.
Marco MARZANO
Lampre - Fondital 02'24"
18.
Nicki SØRENSEN
Team CSC 02'32"
19.
Lars Ytting BAK
Team CSC 02'36"
20.
Robert GESINK
Rabobank 02'41"
21.
Isidro NOZAL VEGA
Karpin Galicia 02'46"
22.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur 02'48"
23.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos 02'56"
24.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Caisse d'Epargne 02'58"
25.
Massimo CODOL
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 03'03"
26.
Eddy MAZZOLENI
Astana 03'05"
27.
Matteo CARRARA
Unibet.com 03'07"
28.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC
29.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 03'32"
30.
Carlos CASTANO PANADERO
Karpin Galicia 03'41"
31.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur 03'43"
32.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 03'50"
33.
Baden COOKE
Unibet.com 03'55"
34.
Gustav Erik LARSSON
Unibet.com 04'14"
35.
Andrea MASCIARELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 04'15"
36.
Michał GOŁAŚ
Unibet.com 04'17"
37.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir 04'20"
38.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Unibet.com 04'50"
39.
Danilo NAPOLITANO
Lampre - Fondital 04'53"
40.
Juan José HAEDO
Team CSC 05'03"
41.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Relax - Gam 05'09"
42.
Jeremy HUNT
Unibet.com 05'30"
43.
Giampaolo CARUSO
Lampre - Fondital 05'38"
44.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital 05'45"
45.
Graeme BROWN
Rabobank 06'13"
46.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Fondital 06'33"
47.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam 07'02"
48.
Iñigo CUESTA
Team CSC 07'23"
49.
José RUJANO GUILLÉN
Unibet.com 07'26"
50.
Iker FLORES GALARZA
Fuerteventura - Canarias
51.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir 07'48"
52.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital 07'49"
53.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir 07'53"
54.
Paolo SAVOLDELLI
Astana 08'01"
55.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Unibet.com 08'17"
56.
Andrey KASHECHKIN
Astana 08'18"
57.
Rodrigo GARCIA RENA
Fuerteventura - Canarias 08'32"
58.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 08'33"
59.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur 08'34"
60.
Jose Adrian BONILLA
Fuerteventura - Canarias 08'49"
61.
Morris POSSONI
Lampre - Fondital 08'56"
62.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 09'00"
63.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne 09'01"
64.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam 09'15"
65.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur 09'27"
66.
Jorge FERRIO LUQUE
Andalucia - Cajasur 09'34"
67.
Steve MORABITO
Astana 09'35"
68.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Grupo Nicolas Mateos 09'37"
69.
Unai URIBARRI
Euskaltel - Euskadi
70.
Marcos Antonio SERRANO
Karpin Galicia 09'40"
71.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur 10'08"
72.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
Relax - Gam 10'20"
73.
David ABAL DIEGO
Karpin Galicia
74.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Relax - Gam 10'26"
75.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 10'29"
76.
Antonio OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur 10'30"
77.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur 10'31"
78.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 10'43"
79.
Jorge PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam 10'49"
80.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 10'51"
81.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Karpin Galicia 10'54"
82.
Arkaitz DURAN AROCA
Saunier Duval - Prodir 11'01"
83.
Stefano CAVALLARI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 11'03"
84.
Sebastien PORTAL
Caisse d'Epargne 11'04"
85.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 11'26"
86.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 11'43"
87.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 11'45"
88.
Matti BRESCHEL
Team CSC 11'51"
89.
Miguel OCHOA
Grupo Nicolas Mateos 11'52"
90.
Michael SCHÄR
Astana 12'10"
91.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Fuerteventura - Canarias 12'15"
92.
Alexey KOLESSOV
Astana 12'32"
93.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos 12'45"
94.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi 13'11"
95.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
Grupo Nicolas Mateos 13'24"
96.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Karpin Galicia 13'27"
97.
Evgeniy SLADKOV
Astana 14'20"
98.
Gorka AMURIZA GUMUCIO
Grupo Nicolas Mateos 15'35"
99.
Vicente PEIRO MARQUENO
Grupo Nicolas Mateos 15'38"
100.
David MUNOZ BANON
Fuerteventura - Canarias 15'41"
101.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Karpin Galicia 16'12"