Vuelta a España - 2007

Stage 15. Villacarrillo - Granada (201.4 km) - 16/09

Rider Team Country Time
1. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
4h45'59"
2. Manuel BELTRAN MARTINEZ Liquigas
ESP
3. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step - Innergetic
ESP
24"
4. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
5. Daniel MORENO FERNANDEZ Relax - Gam
ESP
41"
6. Damiano CUNEGO Lampre - Fondital
ITA
7. Vladimir EFIMKIN Caisse d'Epargne
RUS
8. Cadel EVANS Predictor - Lotto
AUS
9. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
10. Luis PEREZ RODRIGUEZ Andalucia - Cajasur
ESP
11. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC
ESP
12. Ezequiel Mosquera MIGUEZ Karpin Galicia
ESP
13. Jurgen VAN GOOLEN Discovery Channel Pro Cycling Team
BEL
01'09"
14. Stephane GOUBERT Ag2r Prevoyance
FRA
15. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
16. Vladimir KARPETS Caisse d'Epargne
RUS
17. Chris Anker SÖRENSEN Team CSC
DEN
02'30"
18. Ruben LOBATO ELVIRA Saunier Duval - Prodir
ESP
02'32"
19. Oliver ZAUGG Gerolsteiner
SUI
20. Andrea TONTI Quick Step - Innergetic
ITA
21. Christian VAN DE VELDE Team CSC
USA
22. Rene MANDRI Ag2r Prevoyance
EST
23. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
24. Stijn DEVOLDER Discovery Channel Pro Cycling Team
BEL
25. Hubert DUPONT Ag2r Prevoyance
FRA
26. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
27. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
28. Stef CLEMENT Bouygues Telecom
NED
29. Ludovic TURPIN Ag2r Prevoyance
FRA
30. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
31. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne
ESP
04'01"
32. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne
ESP
33. László BODROGI Crédit Agricole
HUN
04'32"
34. Volodymir GUSTOV Team CSC
UKR
35. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
36. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
37. Marcus LJUNGQVIST Team CSC
SWE
38. Javier MEGIAS LEAL Saunier Duval - Prodir
ESP
39. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
40. David GARCIA DA PENA Karpin Galicia
ESP
41. Wim VAN HUFFEL Predictor - Lotto
BEL
42. Iker CAMANO ORTUZAR Saunier Duval - Prodir
ESP
43. Jose RUIZ SANCHEZ Andalucia - Cajasur
ESP
44. Leonardo BERTAGNOLLI Liquigas
ITA
45. Mario AERTS Predictor - Lotto
BEL
46. Geert VERHEYEN Quick Step - Innergetic
BEL
47. Sylvester SZMYD Lampre - Fondital
POL
48. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Saunier Duval - Prodir
ESP
49. Angel VALLEJO DOMINGUEZ Relax - Gam
ESP
50. Iñigo CUESTA Team CSC
ESP
51. Chris HORNER Predictor - Lotto
USA
52. Jean Marc MARINO Crédit Agricole
FRA
04'43"
53. Manuel VAZQUEZ HUESO Andalucia - Cajasur
ESP
06'48"
54. Leonardo DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
55. Sylvain CHAVANEL Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
56. Jorge GARCIA MARIN Relax - Gam
ESP
08'08"
57. Juan OLMO MENACHO Andalucia - Cajasur
ESP
58. Johannes FRÖHLINGER Gerolsteiner
GER
59. Torsten HIEKMANN Gerolsteiner
GER
09'00"
60. David HERRERO LLORENTE Karpin Galicia
ESP
61. Roy SENTJENS Predictor - Lotto
BEL
62. Alexandr KOLOBNEV Team CSC
RUS
63. Yuriy KRIVTSOV Ag2r Prevoyance
UKR
64. Yannick TALABARDON Crédit Agricole
FRA
65. Angel GOMEZ GOMEZ Saunier Duval - Prodir
ESP
66. Stephan SCHRECK T-Mobile Team
GER
67. Bert GRABSCH T-Mobile Team
GER
68. Paolo BETTINI Quick Step - Innergetic
ITA
69. Jose Luis CARRASCO GAMIZ Andalucia - Cajasur
ESP
10'31"
70. Raul GARCIA DE MATEO RUBIO Relax - Gam
ESP
71. Juan Manuel GÁRATE Quick Step - Innergetic
ESP
11'35"
72. Daniele BENNATI Lampre - Fondital
ITA
73. Morris POSSONI Lampre - Fondital
ITA
74. Karsten KROON Team CSC
NED
14'41"
75. Erik ZABEL Team Milram
GER
76. Santiago PEREZ FERNANDEZ Relax - Gam
ESP
77. Eduard VORGANOV Karpin Galicia
RUS
78. Mauro DA DALTO Liquigas
ITA
79. Patrick CALCAGNI Liquigas
SUI
80. Gustavo DOMINGUEZ LEMOS Karpin Galicia
ESP
81. Manuel ORTEGA OCANA Andalucia - Cajasur
ESP
82. Renaud DION Ag2r Prevoyance
FRA
83. Philip DEIGNAN Ag2r Prevoyance
IRL
84. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r Prevoyance
ESP
85. Imanol ERVITI OLLO Caisse d'Epargne
ESP
86. Luis León SANCHEZ GIL Caisse d'Epargne
ESP
87. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
17'11"
88. Markus FOTHEN Gerolsteiner
GER
89. Marco VELO Team Milram
ITA
22'15"
90. Andrea MOLETTA Gerolsteiner
ITA
91. Philippe GILBERT Francaise des Jeux
BEL
92. Erki PUTSEP Bouygues Telecom
EST
93. Enrico FRANZOI Lampre - Fondital
ITA
94. Christophe BRANDT Predictor - Lotto
BEL
95. Bart DOCKX Predictor - Lotto
BEL
96. Mark RENSHAW Crédit Agricole
AUS
97. Thomas LÖVKVIST Francaise des Jeux
SWE
98. Magnus BÄCKSTEDT Liquigas
SWE
99. Claudio CORIONI Lampre - Fondital
ITA
100. Fabio SABATINI Team Milram
ITA
101. Marco MARZANO Lampre - Fondital
ITA
102. David LOOSLI Lampre - Fondital
SUI
103. Elia RIGOTTO Team Milram
ITA
104. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
105. Alessandro PETACCHI Team Milram
ITA
106. Santos GONZALEZ CAPILLA Karpin Galicia
ESP
107. Damien MONIER Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
108. Gustavo CESAR VELOSO Karpin Galicia
ESP
109. Davide VIGANO Quick Step - Innergetic
ITA
110. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
111. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
112. Carlos DA CRUZ Francaise des Jeux
FRA
113. Geoffroy LEQUATRE Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
114. Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
115. Tim KLINGER Gerolsteiner
GER
116. Alexandre USOV Ag2r Prevoyance
BLR
117. Tom STAMSNIJDER Gerolsteiner
NED
118. Niki TERPSTRA Team Milram
NED
119. Scott DAVIS T-Mobile Team
AUS
120. Adam HANSEN T-Mobile Team
AUS
121. Martin MÜLLER Team Milram
GER
122. André KORFF T-Mobile Team
GER
123. Allan DAVIS Discovery Channel Pro Cycling Team
AUS
124. Jason MCCARTNEY Discovery Channel Pro Cycling Team
USA
125. André GREIPEL T-Mobile Team
GER
126. David DE LA FUENTE RASILLA Saunier Duval - Prodir
ESP
127. Pedro HORRILLO MUNOZ Rabobank
ESP
128. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Caisse d'Epargne
ESP
129. Nacor BURGOS ROJO Relax - Gam
ESP
130. Francisco Jose TERCIADO SACEDO Relax - Gam
ESP
131. Maryan HARY Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
132. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
133. Stéphane AUGÉ Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
134. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
135. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
136. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
137. Dionisio GALPARSORO MARTINEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
138. Giuseppe GUERINI T-Mobile Team
ITA
139. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
140. José Luis RUBIERA Discovery Channel Pro Cycling Team
ESP
141. Koldo FERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
142. Sebastian LANGEVELD Rabobank
NED
143. Marc DE MAAR Rabobank
NED
144. Jose Antonio LOPEZ GIL Andalucia - Cajasur
ESP
145. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit par Telephone
ESP
146. Francisco Jose MARTINEZ PEREZ Andalucia - Cajasur
ESP
147. Joost POSTHUMA Rabobank
NED
148. Theo ELTINK Rabobank
NED
149. Kevin HULSMANS Quick Step - Innergetic
BEL
150. Addy ENGELS Quick Step - Innergetic
NED
151. Vincent JEROME Bouygues Telecom
FRA
152. Christophe KERN Crédit Agricole
FRA
153. Jesus ROSENDO PRADO Andalucia - Cajasur
ESP
23'42"
154. Julian SANCHEZ PIMIENTA Relax - Gam
ESP
155. Matej JURCO Team Milram
SVK