Rund um den Henninger Turm - 2007

46th edition

190.2 km

1 May 2007

Rider Team Time
1.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team 4h46'54"
2.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 04"
3.
Dario CATALDO
Liquigas 05"
4.
Elnathan HEIZMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta 13"
5.
Marcel WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei
6.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
7.
Maarten TJALLINGII
Skil - Shimano
8.
Florian STALDER
Team Volksbank
9.
Stefan DENIFL
Elk Haus - Simplon 18"
10.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 24"
11.
Matteo PRIAMO
Ceramica Panaria - Navigare
12.
Tiziano DALL'ANTONIA
Ceramica Panaria - Navigare
13.
Erik ZABEL
Team Milram
14.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
15.
Luca SOLARI
Team L.P.R.
16.
Daniele CALLEGARIN
Team L.P.R.
17.
Alessandro PETACCHI
Team Milram
18.
Daniel LLOYD
DFL - Cyclingnews - Litespeed
19.
Marco MARCATO
Team L.P.R.
20.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe Lamonta
21.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank
22.
Peter VELITS
Team Wiesenhof Felt
23.
Markus EIBEGGER
Elk Haus - Simplon
24.
Daniel MUSIOL
Team Wiesenhof Felt
25.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
26.
Jens VOIGT
Team CSC
27.
Paul MARTENS
Skil - Shimano
28.
Gerald CIOLEK
T-Mobile Team
29.
Tomas KONECNY
Elk Haus - Simplon
30.
Matteo CARRARA
Unibet.com
31.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Rabobank
32.
Alexander EFIMKIN
Barloworld
33.
Matej MUGERLI
Liquigas 31"
34.
Danilo WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei
35.
Andreas MATZBACHER
Team Volksbank
36.
Pieter WEENING
Rabobank
37.
Harald MORSCHER
Team Volksbank
38.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
39.
Sergey LAGUTIN
Navigators Insurance Cycling Team
40.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
41.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
42.
Richard FALTUS
Team Sparkasse
43.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
44.
Luke ROBERTS
Team CSC
45.
Matthew LLOYD
Predictor - Lotto
46.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Unibet.com
47.
Anders LUND
Team CSC
48.
Francesco FAILLI
Liquigas
49.
Holger SIEVERS
Team 3C - Gruppe Lamonta 35"
50.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Volksbank
51.
Krzysztof MIARA
Intel - Action
52.
Alessandro MASERATI
Team L.P.R.
53.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC
54.
Soren HOFMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
55.
Geraint THOMAS
Barloworld
56.
Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ
Barloworld 39"
57.
Valery KOBZARENKO
Navigators Insurance Cycling Team
58.
Laurent DIDIER
Team Regiostrom - Senges
59.
Preben VAN HECKE
Predictor - Lotto
60.
Andrea PAGOTO
Ceramica Panaria - Navigare
61.
Filippo SAVINI
Ceramica Panaria - Navigare
62.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
63.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Tonissteiner
64.
Grischa NIERMANN
Rabobank
65.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
66.
Jörg LUDEWIG
Team Wiesenhof Felt
67.
Björn PAPSTEIN
Team 3C - Gruppe Lamonta
68.
Steffen WESEMANN
Team Wiesenhof Felt
69.
Adam HANSEN
T-Mobile Team
70.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
71.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank
72.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
73.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Regiostrom - Senges
74.
Daniele NARDELLO
Team L.P.R.
75.
Frédéric GABRIEL
Landbouwkrediet - Tonissteiner
76.
Danny PATE
Team Slipstream
77.
Nico SIJMENS
Landbouwkrediet - Tonissteiner
78.
Jason DONALD
Team Slipstream
79.
Steven KLEYNEN
Landbouwkrediet - Tonissteiner
80.
Dominique CORNU
Predictor - Lotto
81.
Jan KUYCKX
Landbouwkrediet - Tonissteiner
82.
Maarten DEN BAKKER
Skil - Shimano
83.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
84.
Sergey KOLESNIKOV
Unibet.com
85.
Bjorn THURAU
Atlas - Romer's Hausbäckerei
86.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
87.
Juan Jose HAEDO
Team CSC
88.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas
89.
Markus EICHLER
Unibet.com
90.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 52"
91.
Lars WACKERNAGEL
Team Sparkasse 53"
92.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
93.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
94.
Bram DE GROOT
Rabobank
95.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
96.
Dirk MÜLLER
Team Sparkasse 57"
97.
Sebastian SKIBA
Intel - Action 59"
98.
Uwe HARDTER
Atlas - Romer's Hausbäckerei 01'17"
99.
Craig LEWIS
Team Slipstream 01'23"
100.
Christian KNEES
Team Milram 01'35"
101.
David HARRIGAN
DFL - Cyclingnews - Litespeed 01'51"
102.
Daniel FLEEMAN
DFL - Cyclingnews - Litespeed
103.
Ralf GRABSCH
Team Milram
104.
Roberto TRAFICANTE
Team L.P.R.
105.
Maurizio BELLIN
Team L.P.R.
106.
Alberto ONGARATO
Team Milram
107.
Hans Jürgen JURETZEK
Team Regiostrom - Senges 02'06"
108.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges
109.
Wolfgang MURER
Elk Haus - Simplon
110.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano 02'14"
111.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
112.
Paul MANNING
Landbouwkrediet - Tonissteiner
113.
Marcel SIEBERG
Team Milram 02'19"
114.
Laurent ARN
Atlas - Romer's Hausbäckerei 02'40"
115.
Christoph MESCHENMOSER
Skil - Shimano 04'12"