2.1

Volta a la Comunitat Valenciana 2007  |  Stage 2. Calpe - Calpe   

28th edition

148.2 km, 28 February 2007

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Team Milram
2.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Caisse d'Epargne
3.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital
4.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
5.
Antonio BUCCIERO
Ceramica Panaria - Navigare
6.
Borut BOŽIČ
Team L.P.R.
7.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam
8.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
9.
Laurent BROCHARD
Bouygues Telecom
10.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
11.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
12.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
13.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
14.
Fabio BALDATO
Lampre - Fondital
15.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Benfica
16.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
17.
Matteo PRIAMO
Ceramica Panaria - Navigare
18.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir
19.
Fränk SCHLECK
Team CSC
20.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC
21.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir
22.
Carlos CASTANO PANADERO
Karpin Galicia
23.
Juan José COBO ACEBO
Saunier Duval - Prodir
24.
Didac ORTEGA
Benfica
25.
Jorge FERRIO LUQUE
Andalucia - Cajasur
26.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
27.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC
28.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom
29.
Ángel VICIOSO ARCOS
Relax - Gam
30.
Janez BRAJKOVIČ
Discovery Channel Pro Cycling Team
31.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Relax - Gam
32.
Joost POSTHUMA
Rabobank
33.
Thomas DEKKER
Rabobank
34.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
35.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
36.
Tiziano DALL'ANTONIA
Ceramica Panaria - Navigare
37.
Erik ZABEL
Team Milram
38.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
39.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Benfica
40.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Fuerteventura - Canarias
41.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia
42.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia
43.
Pieter WEENING
Rabobank
44.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
45.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
46.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam
47.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
48.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
49.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital
50.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital
51.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC
52.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam
53.
Danail ANDONOV PETROV
Benfica
54.
Marco MARCATO
Team L.P.R.
55.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
56.
David MUÑOZ BAÑÓN
Fuerteventura - Canarias
57.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
58.
Javier CHERRO MOLINA
Fuerteventura - Canarias
59.
Andy SCHLECK
Team CSC
60.
Mirko CELESTINO
Team Milram
61.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Saunier Duval - Prodir
62.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
63.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
64.
Assan BAZAYEV
Astana
66.
Andrey MIZOUROV
Astana
67.
William WALKER
Rabobank
68.
Christian KNEES
Team Milram
69.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
70.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur
71.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Fuerteventura - Canarias
72.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
73.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
74.
Iñigo CUESTA
Team CSC
75.
Emanuele SELLA
Ceramica Panaria - Navigare
76.
Pierrick FÉDRIGO
Bouygues Telecom
77.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Astana
78.
Pablo DE PEDRO GARCIA
Grupo Nicolas Mateos
79.
Didier ROUS
Bouygues Telecom
80.
Sergey YAKOVLEV
Astana
81.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
82.
Volodymir GUSTOV
Team CSC
83.
Francesco TOMEI
Ceramica Panaria - Navigare
84.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Team L.P.R.
85.
Daniele NARDELLO
Team L.P.R.
86.
Rui LAVARINHAS
Benfica
87.
Thomas FREI
Astana
88.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Karpin Galicia
89.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia
90.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam
91.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir
92.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
93.
Luca CELLI
Team L.P.R.
94.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom
95.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias
96.
Dailos Manuel DIAZ ARMAS
Fuerteventura - Canarias
97.
Roberto TRAFICANTE
Team L.P.R.
98.
Gaizka LASA LARRAYA
Karpin Galicia
99.
Vicente PEIRO MARQUENO
Grupo Nicolas Mateos
100.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
101.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital
102.
Marco VELO
Team Milram
103.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
104.
Maxim IGLINSKIY
Astana
105.
Maxim GOUROV
Astana
106.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital
107.
Brett LANCASTER
Team Milram
108.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
109.
Rick FLENS
Rabobank
110.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
111.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team
112.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team
113.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team
114.
Vicente BALLESTER MARTINEZ
Fuerteventura - Canarias
115.
David BELDA GARCÍA
Fuerteventura - Canarias
116.
Alberto CONTADOR VELASCO
Discovery Channel Pro Cycling Team
117.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
118.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
119.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Saunier Duval - Prodir
120.
Daniele COLLI
Ceramica Panaria - Navigare
121.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team
122.
Egoitz MURGOITIO
Grupo Nicolas Mateos
123.
Juan Carlos CARINENA LUQUE
Andalucia - Cajasur
124.
Jose Rafael MARTINEZ CASTILLO
Relax - Gam
125.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom
126.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam
127.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Saunier Duval - Prodir
128.
Miguel OCHOA
Grupo Nicolas Mateos
129.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital
130.
Jose Antonio BANOS BALLESTER
Grupo Nicolas Mateos
131.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
132.
Gorka AMURIZA GUMUCIO
Grupo Nicolas Mateos
133.
Florent BRARD
Caisse d'Epargne
134.
Serafin MARTINEZ
Karpin Galicia
135.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Fondital
136.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
137.
Lars MICHAELSEN
Team CSC
138.
Luca SOLARI
Team L.P.R.
139.
José Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Team L.P.R.
140.
Helder MIRANDA
Benfica
141.
Javier ECHARRI MARIN
Grupo Nicolas Mateos
142.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Karpin Galicia

Stage information

Start, finish: Stage 2. Calpe - Calpe

Distance: 148.2 km

Date: 28 February 2007