Paris - Nice - 2008

38th edition

Stage 5. Althen-des-Paluds - Sisteron , 172.5 km    

14 March 2008

Rider Team Time
1.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step 3h58'01"
2.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank 04"
3.
Manuele MORI
Scott - American Beef
4.
Christophe MOREAU
Agritubel
5.
Pierre ROLLAND
Crédit Agricole
6.
Simon GERRANS
Crédit Agricole 01'33"
7.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
8.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
9.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
10.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
11.
Aurelien PASSERON
Scott - American Beef
12.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
13.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 01'42"
14.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 02'15"
15.
Claudio CORIONI
Liquigas
16.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom
17.
Enrico FRANZOI
Liquigas
18.
Matteo TOSATTO
Quick Step
19.
Jerome PINEAU
Bouygues Telecom
20.
Andreas KLIER
Team Columbia
21.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step
22.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
23.
Robert GESINK
Rabobank
24.
Lilian JEGOU
Francaise des Jeux
25.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
26.
Yaroslav POPOVYCH
Silence - Lotto
27.
Peter VELITS
Team Milram
28.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
29.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
30.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
31.
Mirco LORENZETTO
Lampre
32.
Paolo BOSSONI
Lampre
33.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
34.
Haimar ZUBELDIA AGUIRRE
Euskaltel - Euskadi
35.
Bobby JULICH
Team CSC Saxo Bank
36.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone
37.
Clement LHOTELLERIE
Skil - Shimano
38.
Paolo TIRALONGO
Lampre
39.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
40.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
41.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
42.
Stephane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
43.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
44.
Juan Jose COBO ACEBO
Scott - American Beef
45.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone
46.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
47.
Morris POSSONI
Team Columbia
48.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
49.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
50.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole
51.
Simon ŠPILAK
Lampre
52.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
53.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux
54.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
55.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
56.
Nicolas JALABERT
Agritubel
57.
Trent LOWE
Garmin - Chipotle p/b H30
58.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
59.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
60.
Yury TROFIMOV
Bouygues Telecom
61.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Scott - American Beef
62.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
63.
Damiano CUNEGO
Lampre
64.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC Saxo Bank
65.
Danny PATE
Garmin - Chipotle p/b H30
66.
Michael ALBASINI
Liquigas
67.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
68.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
69.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
70.
Xavier FLORENCIO CABRE
Bouygues Telecom
71.
Fränk SCHLECK
Team CSC Saxo Bank
72.
Christophe LE MEVEL
Crédit Agricole
73.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
74.
Jens VOIGT
Team CSC Saxo Bank
75.
Remi PAURIOL
Crédit Agricole
76.
Bernhard EISEL
Team Columbia
77.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
78.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne
79.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
80.
Benoit VAUGRENARD
Francaise des Jeux
81.
Kevin HULSMANS
Quick Step
82.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 03'28"
83.
Servais KNAVEN
Team Columbia 04'46"
84.
Markus EICHLER
Team Milram 05'48"
85.
Matteo CARRARA
Quick Step
86.
Chris Anker SÖRENSEN
Team CSC Saxo Bank
87.
Nicolas VOGONDY
Agritubel
88.
Kevyn ISTA
Agritubel
89.
Yoann LE BOULANGER
Francaise des Jeux
90.
Craig LEWIS
Team Columbia
91.
Christophe LAURENT
Garmin - Chipotle p/b H30
92.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
93.
Sylvain CALZATI
Ag2r La Mondiale 06'54"
94.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
95.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Chipotle p/b H30 07'13"
96.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
97.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
98.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas 08'21"
99.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
100.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
101.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
102.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom 09'53"
103.
Matteo BONO
Lampre 11'06"
104.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
105.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner
106.
Jason MCCARTNEY
Team CSC Saxo Bank
107.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 11'58"
108.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
109.
Roman KREUZIGER
Liquigas
110.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
111.
Laurens TEN DAM
Rabobank 13'12"
112.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
113.
Bram TANKINK
Rabobank
114.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 18'50"
115.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
116.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
117.
André GREIPEL
Team Columbia
118.
Vicente REYNES MIMO
Team Columbia
119.
Thomas PETERSON
Garmin - Chipotle p/b H30
120.
Christophe EDALEINE
Ag2r La Mondiale
121.
Michiel ELIJZEN
Rabobank
122.
Gert STEEGMANS
Quick Step
123.
Ralf GRABSCH
Team Milram
124.
Massimiliano MORI
Lampre
125.
Lucas EUSER
Garmin - Chipotle p/b H30
126.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi
127.
Christophe RINERO
Agritubel
128.
Tyler FARRAR
Garmin - Chipotle p/b H30
129.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
130.
Marc DE MAAR
Rabobank
131.
Niki TERPSTRA
Team Milram
132.
Marcel SIEBERG
Team Columbia