Paris - Nice - 2008

General classification

Rider Team Country Time
1. Davide REBELLIN Gerolsteiner
ITA
29h02'48"
2. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
03"
3. Yaroslav POPOVYCH Silence - Lotto
UKR
48"
4. Robert GESINK Rabobank
NED
51"
5. Luis León SANCHEZ GIL Caisse d'Epargne
ESP
01'09"
6. Juan Manuel GÁRATE Quick Step
ESP
01'12"
7. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel - Euskadi
ESP
02'17"
8. Carlos BARREDO LLAMAZALES Quick Step
ESP
02'24"
9. Sylvain CHAVANEL Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
02'39"
10. Alexander EFIMKIN Quick Step
RUS
03'21"
11. Clement LHOTELLERIE Skil - Shimano
FRA
04'11"
12. Simon ŠPILAK Lampre
SLO
04'23"
13. Pierre ROLLAND Crédit Agricole
FRA
04'42"
14. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
05'24"
15. Christophe MOREAU Agritubel
FRA
07'22"
16. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
07'31"
17. Damiano CUNEGO Lampre
ITA
07'48"
18. Jerome PINEAU Bouygues Telecom
FRA
10'00"
19. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
13'08"
20. Trent LOWE Garmin - Chipotle p/b H30
AUS
13'53"
21. Yann HUGUET Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
16'37"
22. Alberto LOSADA ALGUACIL Caisse d'Epargne
ESP
19'05"
23. Michael ALBASINI Liquigas
SUI
19'36"
24. Dmitriy FOFONOV Crédit Agricole
KAZ
25'55"
25. Karsten KROON Team CSC Saxo Bank
NED
26'50"
26. Bobby JULICH Team CSC Saxo Bank
USA
27'33"
27. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
28'02"
28. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
29'54"
29. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
30'39"
30. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
32'15"
31. Philippe GILBERT Francaise des Jeux
BEL
33'07"
32. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
33'18"
33. Matteo TOSATTO Quick Step
ITA
34'44"
34. Aurelien PASSERON Scott - American Beef
FRA
36'13"
35. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
36'33"
36. Stephane GOUBERT Ag2r La Mondiale
FRA
37'25"
37. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
37'44"
38. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
38'08"
39. Bernhard KOHL Gerolsteiner
AUT
38'43"
40. Chris Anker SÖRENSEN Team CSC Saxo Bank
DEN
38'55"
41. Oliver ZAUGG Gerolsteiner
SUI
41'18"
42. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
42'15"
43. Christophe LE MEVEL Crédit Agricole
FRA
42'49"
44. Ivan SANTAROMITA Liquigas
ITA
43'17"
45. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
43'34"
46. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
43'35"
47. Geoffroy LEQUATRE Agritubel
FRA
43'39"
48. Nicolas JALABERT Agritubel
FRA
44'30"
49. Josep JUFRE POU Scott - American Beef
ESP
45'47"
50. Mirco LORENZETTO Lampre
ITA
45'53"
51. Thor HUSHOVD Crédit Agricole
NOR
46'00"
52. Jens VOIGT Team CSC Saxo Bank
GER
47'10"
53. Paolo TIRALONGO Lampre
ITA
48'37"
54. Nicolas PORTAL Caisse d'Epargne
FRA
50'30"
55. Alexandr KOLOBNEV Team CSC Saxo Bank
RUS
52'15"
56. Christian VAN DE VELDE Garmin - Chipotle p/b H30
USA
52'16"
57. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
53'07"
58. Danny PATE Garmin - Chipotle p/b H30
USA
53'33"
59. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Scott - American Beef
ESP
53'48"
60. Morris POSSONI Team Columbia
ITA
54'03"
61. Remi PAURIOL Crédit Agricole
FRA
54'08"
62. Peter VELITS Team Milram
SVK
55'52"
63. Xavier FLORENCIO CABRE Bouygues Telecom
ESP
57'00"
64. Claudio CORIONI Liquigas
ITA
58'01"
65. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
1h03'34"
66. Wilfried CRETSKENS Quick Step
BEL
1h03'43"
67. Christophe LAURENT Garmin - Chipotle p/b H30
FRA
1h05'12"
68. Benoit VAUGRENARD Francaise des Jeux
FRA
1h06'57"
69. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Scott - American Beef
ESP
1h08'25"
70. Marc DE MAAR Rabobank
NED
1h10'19"
71. Sébastien MINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
1h11'52"
72. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis, Le Credit par Telephone
ESP
1h12'24"
73. Yoann LE BOULANGER Francaise des Jeux
FRA
1h13'21"
74. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
1h13'44"
75. Cyril DESSEL Ag2r La Mondiale
FRA
1h15'30"
76. Thierry HUPOND Skil - Shimano
FRA
1h18'25"
77. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
1h25'49"
78. Anthony CHARTEAU Caisse d'Epargne
FRA
1h25'56"
79. Niki TERPSTRA Team Milram
NED
1h28'50"
80. Floris GOESINNEN Skil - Shimano
NED
1h29'30"
81. Ralf GRABSCH Team Milram
GER
1h29'39"
82. Nicolas VOGONDY Agritubel
FRA
1h32'12"
83. Lucas EUSER Garmin - Chipotle p/b H30
USA
1h34'22"
84. Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ Euskaltel - Euskadi
ESP
1h35'36"
85. Björn SCHRÖDER Team Milram
GER
1h38'19"
86. Christophe EDALEINE Ag2r La Mondiale
FRA
1h51'45"