Amstel Gold Race - 2008

43rd edition

257.4 km

20 April 2008

Rider Team Time
1.
Damiano CUNEGO
Lampre 6h35'29"
2.
Fränk SCHLECK
Team CSC Saxo Bank
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 02"
4.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
5.
Thomas DEKKER
Rabobank 06"
6.
Christian PFANNBERGER
Barloworld 15"
7.
Sergei IVANOV
Astana 20"
8.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 22"
9.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank 29"
10.
Jerome PINEAU
Bouygues Telecom 45"
11.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
12.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
13.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
14.
Benoit VAUGRENARD
Francaise des Jeux 51"
15.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
16.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
17.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 55"
18.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
19.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank
20.
Kim KIRCHEN
Team Columbia 01'00"
21.
Robert GESINK
Rabobank 01'19"
22.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 01'27"
23.
Erik ZABEL
Team Milram
24.
Jesus DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
25.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
26.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 01'36"
27.
Bram TANKINK
Rabobank 01'47"
28.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone 01'55"
29.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
30.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom
31.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
32.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC Saxo Bank
33.
Leonardo BERTAGNOLLI
Liquigas
34.
Mario AERTS
Silence - Lotto
35.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
36.
Steve MORABITO
Astana
37.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC Saxo Bank
38.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
39.
Gerald CIOLEK
Team Columbia
40.
Sergey YAKOVLEV
Astana
41.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 02'06"
42.
Dimitri MURAVYEV
Astana
43.
Hugo SABIDO
Barloworld
44.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef 02'11"
45.
Gustav Erik LARSSON
Team CSC Saxo Bank 02'14"
46.
Christian KNEES
Team Milram 02'18"
47.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Tonissteiner 02'20"
48.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Team Milram 02'36"
49.
Ruben LOBATO ELVIRA
Scott - American Beef
50.
Andrea TONTI
Quick Step
51.
Laurens TEN DAM
Rabobank
52.
Mauro FACCI
Quick Step 02'43"
53.
Roman KREUZIGER
Liquigas
54.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
55.
Alessandro BALLAN
Lampre 02'57"
56.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
57.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole 03'13"
58.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone 03'23"
59.
Matej MUGERLI
Liquigas 03'42"
60.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Scott - American Beef
61.
Markus ZBERG
Gerolsteiner 03'57"
62.
David DE LA FUENTE RASILLA
Scott - American Beef 05'06"
63.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
64.
Giovanni VISCONTI
Quick Step
65.
Maxim IGLINSKIY
Astana
66.
Dario CATALDO
Liquigas 05'08"
67.
Rene MANDRI
Ag2r La Mondiale 05'21"
68.
Serge PAUWELS
Topsport Vlaanderen
69.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 05'25"
70.
Michael ALBASINI
Liquigas
71.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC Saxo Bank
72.
Sven RENDERS
Topsport Vlaanderen
73.
Andy SCHLECK
Team CSC Saxo Bank
74.
David MILLAR
Garmin - Chipotle p/b H30
75.
Martijn MAASKANT
Garmin - Chipotle p/b H30
76.
Adam HANSEN
Team Columbia
77.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia
78.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone
79.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC Saxo Bank
80.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
81.
Vincent JEROME
Bouygues Telecom
82.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Chipotle p/b H30
83.
Frederik WILLEMS
Liquigas
84.
Moises DUENAS NEVADO
Barloworld
85.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
86.
Anthony ROUX
Francaise des Jeux
87.
Jonathan Patrick MCCARTY
Garmin - Chipotle p/b H30
88.
Hubert SCHWAB
Quick Step
89.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole
90.
Ignatas KONOVALOVAS
Crédit Agricole
91.
Vladimir GUSEV
Astana
92.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
93.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 05'37"
94.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 05'45"
95.
Thomas FREI
Astana 06'04"
96.
David LOPEZ GARCIA
Caisse d'Epargne 07'33"
97.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom 07'42"
98.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
99.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
100.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
101.
Marco PINOTTI
Team Columbia
102.
Francesco GAVAZZI
Lampre
103.
Oscar PEREIRO SIO
Caisse d'Epargne
104.
Aurelien PASSERON
Scott - American Beef
105.
Frederik VEUCHELEN
Topsport Vlaanderen
106.
Xavier FLORENCIO CABRE
Bouygues Telecom 08'07"
107.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
108.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 09'32"
109.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
110.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
111.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
112.
Maarten DEN BAKKER
Skil - Shimano
113.
Niki TERPSTRA
Team Milram
114.
Joost POSTHUMA
Rabobank
115.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
116.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step
117.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
118.
Martin VELITS
Team Milram
119.
Addy ENGELS
Quick Step
120.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
121.
Jonathan HIVERT
Crédit Agricole
122.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen
123.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
124.
Valerio AGNOLI
Liquigas
125.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
126.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
127.
Simon ŠPILAK
Lampre
128.
Daniele RIGHI
Lampre
129.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Barloworld
130.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux
131.
Steve ZAMPIERI
Cofidis, Le Credit par Telephone 09'52"
132.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet - Tonissteiner 14'22"
133.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
134.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom 16'55"
135.
Paolo TIRALONGO
Lampre
136.
Marco CORTI
Barloworld 19'12"
137.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
138.
Christopher FROOME
Barloworld
139.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen
140.
Andriy GRIVKO
Team Milram
141.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
142.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet - Tonissteiner
143.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet - Tonissteiner
144.
Laurent LEFEVRE
Bouygues Telecom
145.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
146.
Tony MARTIN
Team Columbia