Giro d'Italia - 2008

General classification

Rider Team Country Time
1. Alberto CONTADOR VELASCO Astana
ESP
89h56'49"
2. Riccardo RICCO Scott - American Beef
ITA
01'57"
3. Marzio BRUSEGHIN Lampre
ITA
02'54"
4. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
02'56"
5. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
03'37"
6. Emanuele SELLA CSF Group Navigare
ITA
04'31"
7. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
06'30"
8. Danilo DI LUCA LPR Brakes - Ballan
ITA
07'15"
9. Domenico POZZOVIVO CSF Group Navigare
ITA
07'53"
10. Gilberto SIMONI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
11'03"
11. Vincenzo NIBALI Liquigas
ITA
20'14"
12. Fortunato BALIANI CSF Group Navigare
ITA
20'34"
13. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
24'02"
14. Gustav Erik LARSSON Team CSC Saxo Bank
SWE
27'25"
15. Paolo SAVOLDELLI LPR Brakes - Ballan
ITA
30'15"
16. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Barloworld
COL
30'42"
17. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne
ESP
41'27"
18. Levi LEIPHEIMER Astana
USA
45'36"
19. Paolo BETTINI Quick Step
ITA
47'39"
20. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
47'43"
21. Vladimir MIHOLJEVIC Liquigas
CRO
50'29"
22. Gabriele BOSISIO LPR Brakes - Ballan
ITA
52'29"
23. Sylvester SZMYD Lampre
POL
52'31"
24. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ CSF Group Navigare
COL
57'38"
25. Antonio COLOM MAS Astana
ESP
1h00'15"
26. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
COL
1h00'18"
27. Yoann LE BOULANGER Francaise des Jeux
FRA
1h01'25"
28. Chris Anker SÖRENSEN Team CSC Saxo Bank
DEN
1h04'09"
29. Evgeni PETROV Tinkoff Credit Systems
RUS
1h05'04"
30. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
1h05'52"
31. Vladimir KARPETS Caisse d'Epargne
RUS
1h07'31"
32. Jure GOLČER LPR Brakes - Ballan
SLO
1h11'34"
33. Andrea TONTI Quick Step
ITA
1h12'53"
34. Nicki SÖRENSEN Team CSC Saxo Bank
DEN
1h13'04"
35. Vasil KIRYIENKA Tinkoff Credit Systems
BLR
1h14'37"
36. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ Caisse d'Epargne
ESP
1h18'56"
37. Juan Manuel GÁRATE Quick Step
ESP
1h19'47"
38. Wim VAN HUFFEL Silence - Lotto
BEL
1h20'08"
39. Andrea NOË Liquigas
ITA
1h20'22"
40. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
1h21'04"
41. Alessandro SPEZIALETTI LPR Brakes - Ballan
ITA
1h25'45"
42. Giovanni VISCONTI Quick Step
ITA
1h30'17"
43. Ruslan IVANOV Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
MDA
1h32'30"
44. Morris POSSONI Team Columbia
ITA
1h32'33"
45. Vladimir GUSEV Astana
RUS
1h34'46"
46. Daniele NARDELLO Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
1h35'06"
47. Luca MAZZANTI Tinkoff Credit Systems
ITA
1h35'19"
48. Simon ŠPILAK Lampre
SLO
1h39'46"
49. Jose RUJANO GUILLEN Caisse d'Epargne
VEN
1h39'48"
50. Jussi VEIKKANEN Francaise des Jeux
FIN
1h40'46"
51. Johannes FRÖHLINGER Gerolsteiner
GER
1h41'30"
52. Christian VAN DE VELDE Garmin - Chipotle p/b H30
USA
1h43'59"
53. Jens VOIGT Team CSC Saxo Bank
GER
1h46'14"
54. Ivan VELASCO MURILLO Euskaltel - Euskadi
ESP
1h48'44"
55. Maxim IGLINSKIY Astana
KAZ
1h49'51"
56. Rinaldo NOCENTINI Ag2r La Mondiale
ITA
1h52'41"
57. Daniele PIETROPOLLI LPR Brakes - Ballan
ITA
1h54'07"
58. David CAÑADA GARCIA Scott - American Beef
ESP
1h57'51"
59. Dmitriy KOZONTCHUK Rabobank
RUS
1h59'20"
60. Ryder HESJEDAL Garmin - Chipotle p/b H30
CAN
2h01'29"
61. Carlos Jose OCHOA Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
VEN
2h01'59"
62. Michaël BLAUDZUN Team CSC Saxo Bank
DEN
2h06'36"
63. David LOOSLI Lampre
SUI
2h08'35"
64. Pablo LASTRAS GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
2h09'03"
65. Marco PINOTTI Team Columbia
ITA
2h12'30"
66. Andrey MIZOUROV Astana
KAZ
2h13'10"
67. Francisco PEREZ SANCHEZ Caisse d'Epargne
ESP
2h14'15"
68. Alexander EFIMKIN Quick Step
RUS
2h19'59"
69. Charles WEGELIUS Liquigas
GBR
2h22'48"
70. Daniele BENNATI Liquigas
ITA
2h23'39"
71. Gabriele MISSAGLIA Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
2h24'09"
72. Alan PEREZ LEZAUN Euskaltel - Euskadi
ESP
2h27'17"
73. Kevin SEELDRAYERS Quick Step
BEL
2h28'50"
74. Markel IRIZAR ARANBURU Euskaltel - Euskadi
ESP
2h31'02"
75. Iker CAMANO ORTUZAR Scott - American Beef
ESP
2h33'33"
76. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO CSF Group Navigare
MEX
2h34'11"
77. Theo ELTINK Rabobank
NED
2h38'00"
78. Paul MARTENS Rabobank
GER
2h39'22"
79. Philip DEIGNAN Ag2r La Mondiale
IRL
2h40'19"
80. Erik ZABEL Team Milram
GER
2h41'19"
81. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne
ESP
2h45'26"
82. Jérémy ROY Francaise des Jeux
FRA
2h46'19"
83. Giairo ERMETI LPR Brakes - Ballan
ITA
2h46'24"
84. Francesco GAVAZZI Lampre
ITA
2h46'41"
85. Lilian JEGOU Francaise des Jeux
FRA
2h47'05"
86. Alessandro VANOTTI Liquigas
ITA
2h47'12"
87. Marco VELO Team Milram
ITA
2h47'20"
88. Paolo BAILETTI LPR Brakes - Ballan
ITA
2h47'29"
89. Alessandro BERTOLINI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
2h48'15"
90. Marlon Alirio PEREZ ARANGO Caisse d'Epargne
COL
2h48'56"
91. Blaise SONNERY Ag2r La Mondiale
FRA
2h49'07"
92. Enrico GASPAROTTO Barloworld
ITA
2h49'52"
93. Laurent MANGEL Ag2r La Mondiale
FRA
2h51'16"
94. David MILLAR Garmin - Chipotle p/b H30
GBR
2h56'50"
95. Jason MCCARTNEY Team CSC Saxo Bank
USA
2h57'21"
96. Stephen CUMMINGS Barloworld
GBR
3h00'35"
97. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
3h03'36"
98. Tiziano DALL'ANTONIA CSF Group Navigare
ITA
3h04'09"
99. Eros CAPECCHI Scott - American Beef
ITA
3h04'26"
100. Hubert SCHWAB Quick Step
SUI
3h04'30"
101. Frantisek RABON Team Columbia
CZE
3h12'35"
102. Anders LUND Team CSC Saxo Bank
DEN
3h12'55"
103. Raffaele ILLIANO Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
3h13'57"
104. Danilo HONDO Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
GER
3h14'02"
105. Addy ENGELS Quick Step
NED
3h14'40"
106. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Scott - American Beef
ESP
3h15'42"
107. Yuriy KRIVTSOV Ag2r La Mondiale
UKR
3h17'11"
108. Adam HANSEN Team Columbia
AUS
3h17'15"
109. Fabio BALDATO Lampre
ITA
3h17'53"
110. Serguei KLIMOV Tinkoff Credit Systems
RUS
3h18'20"
111. Damien MONIER Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
3h18'53"
112. Mathieu PERGET Caisse d'Epargne
FRA
3h19'02"
113. Guillaume LEVARLET Francaise des Jeux
FRA
3h21'41"
114. Nikolai TRUSOV Tinkoff Credit Systems
RUS
3h21'52"
115. Mauro FACCI Quick Step
ITA
3h22'12"
116. Gerben LÖWIK Rabobank
NED
3h22'32"
117. Dries DEVENYNS Silence - Lotto
BEL
3h23'18"
118. Geraint THOMAS Barloworld
GBR
3h23'38"
119. Alexandre USOV Ag2r La Mondiale
BLR
3h27'12"
120. Bram DE GROOT Rabobank
NED
3h27'36"
121. Mickael BUFFAZ Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
3h27'48"
122. Nicolas ROUSSEAU Ag2r La Mondiale
FRA
3h28'57"
123. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
3h34'19"
124. Alexander SEROV Tinkoff Credit Systems
RUS
3h34'20"
125. Riccardo CHIARINI LPR Brakes - Ballan
ITA
3h35'42"
126. Carlo SCOGNAMIGLIO Barloworld
ITA
3h37'06"
127. Nicolas HARTMANN Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
3h37'48"
128. Tony MARTIN Team Columbia
GER
3h39'14"
129. Matej JURCO Team Milram
SVK
3h44'32"
130. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
3h46'37"
131. Sven KRAUSS Gerolsteiner
GER
3h49'58"
132. Mark CAVENDISH Team Columbia
GBR
3h55'37"
133. André GREIPEL Team Columbia
GER
3h56'33"
134. Bradley WIGGINS Team Columbia
GBR
3h57'52"
135. Yann HUGUET Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
4h00'55"
136. Timothy GUDSELL Francaise des Jeux
NZL
4h07'00"
137. Danny PATE Garmin - Chipotle p/b H30
USA
4h07'19"
138. Josu AGIRRE ASEGINOLAZA Euskaltel - Euskadi
ESP
4h07'56"
139. Nick GATES Silence - Lotto
AUS
4h09'39"
140. Mikhail IGNATYEV Tinkoff Credit Systems
RUS
4h09'51"
141. Markus EICHLER Team Milram
GER
4h33'41"