Giro d'Italia - 2008

91st edition

General classification

10 May 2008 - 1 June 2008

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 89h56'49"
2.
Riccardo RICCO
Scott - American Beef 01'57"
3.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre 02'54"
4.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 02'56"
5.
Denis MENCHOV
Rabobank 03'37"
6.
Emanuele SELLA
CSF Group Navigare 04'31"
7.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 06'30"
8.
Danilo DI LUCA
LPR Brakes - Ballan 07'15"
9.
Domenico POZZOVIVO
CSF Group Navigare 07'53"
10.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 11'03"
11.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 20'14"
12.
Fortunato BALIANI
CSF Group Navigare 20'34"
13.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale 24'02"
14.
Gustav Erik LARSSON
Team CSC Saxo Bank 27'25"
15.
Paolo SAVOLDELLI
LPR Brakes - Ballan 30'15"
16.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Barloworld 30'42"
17.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 41'27"
18.
Levi LEIPHEIMER
Astana 45'36"
19.
Paolo BETTINI
Quick Step 47'39"
20.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 47'43"
21.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas 50'29"
22.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes - Ballan 52'29"
23.
Sylvester SZMYD
Lampre 52'31"
24.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
CSF Group Navigare 57'38"
25.
Antonio COLOM MAS
Astana 1h00'15"
26.
Jose Rodolfo SERPA PEREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1h00'18"
27.
Yoann LE BOULANGER
Francaise des Jeux 1h01'25"
28.
Chris Anker SÖRENSEN
Team CSC Saxo Bank 1h04'09"
29.
Evgeni PETROV
Tinkoff Credit Systems 1h05'04"
30.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto 1h05'52"
31.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne 1h07'31"
32.
Jure GOLČER
LPR Brakes - Ballan 1h11'34"
33.
Andrea TONTI
Quick Step 1h12'53"
34.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC Saxo Bank 1h13'04"
35.
Vasil KIRYIENKA
Tinkoff Credit Systems 1h14'37"
36.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Caisse d'Epargne 1h18'56"
37.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step 1h19'47"
38.
Wim VAN HUFFEL
Silence - Lotto 1h20'08"
39.
Andrea NOË
Liquigas 1h20'22"
40.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto 1h21'04"
41.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes - Ballan 1h25'45"
42.
Giovanni VISCONTI
Quick Step 1h30'17"
43.
Ruslan IVANOV
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1h32'30"
44.
Morris POSSONI
Team Columbia 1h32'33"
45.
Vladimir GUSEV
Astana 1h34'46"
46.
Daniele NARDELLO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1h35'06"
47.
Luca MAZZANTI
Tinkoff Credit Systems 1h35'19"
48.
Simon ŠPILAK
Lampre 1h39'46"
49.
Jose RUJANO GUILLEN
Caisse d'Epargne 1h39'48"
50.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux 1h40'46"
51.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner 1h41'30"
52.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Chipotle p/b H30 1h43'59"
53.
Jens VOIGT
Team CSC Saxo Bank 1h46'14"
54.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 1h48'44"
55.
Maxim IGLINSKIY
Astana 1h49'51"
56.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 1h52'41"
57.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes - Ballan 1h54'07"
58.
David CAÑADA GARCIA
Scott - American Beef 1h57'51"
59.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 1h59'20"
60.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Chipotle p/b H30 2h01'29"
61.
Carlos Jose OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 2h01'59"
62.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC Saxo Bank 2h06'36"
63.
David LOOSLI
Lampre 2h08'35"
64.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne 2h09'03"
65.
Marco PINOTTI
Team Columbia 2h12'30"
66.
Andrey MIZOUROV
Astana 2h13'10"
67.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne 2h14'15"
68.
Alexander EFIMKIN
Quick Step 2h19'59"
69.
Charles WEGELIUS
Liquigas 2h22'48"
70.
Daniele BENNATI
Liquigas 2h23'39"
71.
Gabriele MISSAGLIA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 2h24'09"
72.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 2h27'17"
73.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 2h28'50"
74.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 2h31'02"
75.
Iker CAMANO ORTUZAR
Scott - American Beef 2h33'33"
76.
Julio Alberto PÉREZ CUAPIO
CSF Group Navigare 2h34'11"
77.
Theo ELTINK
Rabobank 2h38'00"
78.
Paul MARTENS
Rabobank 2h39'22"
79.
Philip DEIGNAN
Ag2r La Mondiale 2h40'19"
80.
Erik ZABEL
Team Milram 2h41'19"
81.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne 2h45'26"
82.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux 2h46'19"
83.
Giairo ERMETI
LPR Brakes - Ballan 2h46'24"
84.
Francesco GAVAZZI
Lampre 2h46'41"
85.
Lilian JEGOU
Francaise des Jeux 2h47'05"
86.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 2h47'12"
87.
Marco VELO
Team Milram 2h47'20"
88.
Paolo BAILETTI
LPR Brakes - Ballan 2h47'29"
89.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 2h48'15"
90.
Marlon Alirio PEREZ ARANGO
Caisse d'Epargne 2h48'56"
91.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale 2h49'07"
92.
Enrico GASPAROTTO
Barloworld 2h49'52"
93.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale 2h51'16"
94.
David MILLAR
Garmin - Chipotle p/b H30 2h56'50"
95.
Jason MCCARTNEY
Team CSC Saxo Bank 2h57'21"
96.
Stephen CUMMINGS
Barloworld 3h00'35"
97.
Assan BAZAYEV
Astana 3h03'36"
98.
Tiziano DALL'ANTONIA
CSF Group Navigare 3h04'09"
99.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef 3h04'26"
100.
Hubert SCHWAB
Quick Step 3h04'30"
101.
Frantisek RABON
Team Columbia 3h12'35"
102.
Anders LUND
Team CSC Saxo Bank 3h12'55"
103.
Raffaele ILLIANO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 3h13'57"
104.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 3h14'02"
105.
Addy ENGELS
Quick Step 3h14'40"
106.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Scott - American Beef 3h15'42"
107.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 3h17'11"
108.
Adam HANSEN
Team Columbia 3h17'15"
109.
Fabio BALDATO
Lampre 3h17'53"
110.
Serguei KLIMOV
Tinkoff Credit Systems 3h18'20"
111.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone 3h18'53"
112.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 3h19'02"
113.
Guillaume LEVARLET
Francaise des Jeux 3h21'41"
114.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems 3h21'52"
115.
Mauro FACCI
Quick Step 3h22'12"
116.
Gerben LÖWIK
Rabobank 3h22'32"
117.
Dries DEVENYNS
Silence - Lotto 3h23'18"
118.
Geraint THOMAS
Barloworld 3h23'38"
119.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale 3h27'12"
120.
Bram DE GROOT
Rabobank 3h27'36"
121.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit par Telephone 3h27'48"
122.
Nicolas ROUSSEAU
Ag2r La Mondiale 3h28'57"
123.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 3h34'19"
124.
Alexander SEROV
Tinkoff Credit Systems 3h34'20"
125.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes - Ballan 3h35'42"
126.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Barloworld 3h37'06"
127.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Credit par Telephone 3h37'48"
128.
Tony MARTIN
Team Columbia 3h39'14"
129.
Matej JURCO
Team Milram 3h44'32"
130.
Alberto ONGARATO
Team Milram 3h46'37"
131.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 3h49'58"
132.
Mark CAVENDISH
Team Columbia 3h55'37"
133.
André GREIPEL
Team Columbia 3h56'33"
134.
Bradley WIGGINS
Team Columbia 3h57'52"
135.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone 4h00'55"
136.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux 4h07'00"
137.
Danny PATE
Garmin - Chipotle p/b H30 4h07'19"
138.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi 4h07'56"
139.
Nick GATES
Silence - Lotto 4h09'39"
140.
Mikhail IGNATYEV
Tinkoff Credit Systems 4h09'51"
141.
Markus EICHLER
Team Milram 4h33'41"