Vuelta al Pais Vasco - 2008

Stage 6. Orio I.T.T. (20 km) - 12/04

Rider Team Country Time
1. Alberto CONTADOR VELASCO Astana
ESP
29'10"
2. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
22"
3. Thomas DEKKER Rabobank
NED
27"
4. Damiano CUNEGO Lampre
ITA
49"
5. Robert GESINK Rabobank
NED
01'16"
6. Maxime MONFORT Cofidis, Le Credit par Telephone
BEL
01'17"
7. Stefan SCHUMACHER Gerolsteiner
GER
8. Chris HORNER Astana
USA
9. Sandy CASAR Francaise des Jeux
FRA
01'23"
10. Marco PINOTTI Team Columbia
ITA
11. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Euskaltel - Euskadi
ESP
01'29"
12. Kim KIRCHEN Team Columbia
LUX
01'35"
13. Dario CATALDO Liquigas
ITA
01'36"
14. Jurgen VAN DEN BROECK Silence - Lotto
BEL
01'42"
15. Ezequiel Mosquera MIGUEZ Xacobeo Galicia
ESP
01'45"
16. Jose RUJANO GUILLEN Caisse d'Epargne
VEN
01'54"
17. Fränk SCHLECK Team CSC Saxo Bank
LUX
01'57"
18. Francisco Javier VILA ERRANDONEA Lampre
ESP
01'58"
19. Daniel NAVARRO GARCIA Astana
ESP
02'03"
20. Vladimir KARPETS Caisse d'Epargne
RUS
02'05"
21. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC Saxo Bank
ESP
22. Davide REBELLIN Gerolsteiner
ITA
02'07"
23. David LOPEZ GARCIA Caisse d'Epargne
ESP
24. Xavier FLORENCIO CABRE Bouygues Telecom
ESP
02'09"
25. Yury TROFIMOV Bouygues Telecom
RUS
26. Bernhard KOHL Gerolsteiner
AUT
02'12"
27. Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
02'13"
28. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO Astana
POR
02'18"
29. Amael MOINARD Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
02'19"
30. Jose Angel GOMEZ MARCHANTE Scott - American Beef
ESP
02'20"
31. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Caisse d'Epargne
ESP
02'23"
32. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
33. David ARROYO DURAN Caisse d'Epargne
ESP
34. Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA Scott - American Beef
ESP
02'25"
35. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
02'28"
36. Johann TSCHOPP Bouygues Telecom
SUI
02'30"
37. Yaroslav POPOVYCH Silence - Lotto
UKR
02'36"
38. Julien EL FARES Cofidis, Le Credit par Telephone
FRA
02'37"
39. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN Euskaltel - Euskadi
ESP
02'43"
40. Kjell CARLSTRÖM Liquigas
FIN
02'44"
41. Kanstantsin SIUTSOU Team Columbia
BLR
02'45"
42. Mauricio ARDILA CANO Rabobank
COL
02'46"
43. Iker CAMANO ORTUZAR Scott - American Beef
ESP
02'48"
44. Alexandre BOTCHAROV Crédit Agricole
RUS
45. Chris Anker SÖRENSEN Team CSC Saxo Bank
DEN
02'49"
46. Vladimir EFIMKIN Ag2r La Mondiale
RUS
02'53"
47. Hubert DUPONT Ag2r La Mondiale
FRA
02'54"
48. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
02'56"
49. Paul MARTENS Rabobank
GER
03'00"
50. Eduard VORGANOV Xacobeo Galicia
RUS
51. Iban MAYOZ ECHEVERRIA Xacobeo Galicia
ESP
03'02"
52. Andriy GRIVKO Team Milram
UKR
03'09"
53. David DE LA FUENTE RASILLA Scott - American Beef
ESP
03'16"
54. Marco MARZANO Lampre
ITA
03'17"
55. Dmitriy FOFONOV Crédit Agricole
KAZ
03'19"
56. Peter VELITS Team Milram
SVK
03'21"
57. Mario AERTS Silence - Lotto
BEL
03'24"
58. Steve ZAMPIERI Cofidis, Le Credit par Telephone
SUI
03'27"
59. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Ag2r La Mondiale
ESP
03'29"
60. Amets TXURRUKA ANSOLA Euskaltel - Euskadi
ESP
03'30"
61. Morris POSSONI Team Columbia
ITA
03'32"
62. Andrea TONTI Quick Step
ITA
03'35"
63. Theo ELTINK Rabobank
NED
03'38"
64. Guillaume LEVARLET Francaise des Jeux
FRA
65. Thomas LÖVKVIST Team Columbia
SWE
03'41"
66. Michael ALBASINI Liquigas
SUI
03'43"
67. Francesco GAVAZZI Lampre
ITA
68. Sergio GHISALBERTI Team Milram
ITA
03'45"
69. Daniele RIGHI Lampre
ITA
70. Hubert SCHWAB Quick Step
SUI
03'46"
71. Manuel BELTRAN MARTINEZ Liquigas
ESP
72. Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS Scott - American Beef
ESP
03'48"
73. Oliver ZAUGG Gerolsteiner
SUI
03'50"
74. Alexander EFIMKIN Quick Step
RUS
03'51"
75. Ruben LOBATO ELVIRA Scott - American Beef
ESP
03'55"
76. Addy ENGELS Quick Step
NED
03'57"
77. Juan Manuel GÁRATE Quick Step
ESP
04'01"
78. Simon GERRANS Crédit Agricole
AUS
04'02"
79. Leonardo Fabio DUQUE Cofidis, Le Credit par Telephone
COL
04'04"
80. Michael BARRY Team Columbia
CAN
04'05"
81. Pietro CAUCCHIOLI Crédit Agricole
ITA
04'08"
82. Dario David CIONI Silence - Lotto
ITA
04'10"
83. Paolo TIRALONGO Lampre
ITA
84. Volodymyr BILEKA Silence - Lotto
UKR
04'11"
85. Jorge AZANZA SOTO Euskaltel - Euskadi
ESP
86. Juan Francisco MOURON DOLDAN Xacobeo Galicia
ESP
04'18"
87. Dominik ROELS Team Milram
GER
04'22"
88. Xabier ZANDIO ECHAIDE Caisse d'Epargne
ESP
04'27"
89. Christophe BRANDT Silence - Lotto
BEL
04'36"
90. Matthias RUSS Gerolsteiner
GER
04'42"
91. Francis MOUREY Francaise des Jeux
FRA
04'46"
92. Bobby JULICH Team CSC Saxo Bank
USA
04'59"
93. Joan HORRACH RIPPOLL Caisse d'Epargne
ESP
05'11"
94. Matej MUGERLI Liquigas
SLO
05'16"
95. Ivan VELASCO MURILLO Euskaltel - Euskadi
ESP
05'19"
96. Ivan SANTAROMITA Liquigas
ITA
05'29"
97. Benjamin NOVAL GONZALEZ Astana
ESP
05'33"
98. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
06'11"
99. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
06'26"