Eneco Tour of Benelux - 2008

12th edition

Stage 3. Nieuwegein - Terneuzen , 189.3 km    

23 August 2008

Rider Team Time
1.
Daniele BENNATI
Liquigas 4h46'08"
2.
Tom BOONEN
Quick Step
3.
Jurgen ROELANDTS
Silence - Lotto
4.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
5.
Borut BOZIC
Cycle Collstrop
6.
Tom LEEZER
Rabobank
7.
Alberto CURTOLO
Liquigas
8.
David KOPP
Cycle Collstrop
9.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
10.
Roger HAMMOND
Team Columbia
11.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
12.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
13.
Daniele RIGHI
Lampre
14.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
15.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole
16.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
17.
Bram TANKINK
Rabobank
18.
Elia RIGOTTO
Team Milram
19.
Franck RENIER
Bouygues Telecom
20.
Steven DE JONGH
Quick Step
21.
Aaron KEMPS
Astana
22.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
23.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
24.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
25.
Matti BRESCHEL
Team CSC Saxo Bank
26.
Sébastien TURGOT
Bouygues Telecom
27.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
28.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
29.
Michiel ELIJZEN
Rabobank
30.
Mathew HAYMAN
Rabobank
31.
Koen DE KORT
Astana
32.
Sebastien ROSSELER
Quick Step
33.
Marlon Alirio PEREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
34.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
35.
Joost POSTHUMA
Rabobank
36.
Michal GOLAS
Cycle Collstrop
37.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
38.
Gerben LÖWIK
Rabobank
39.
Jurgen VAN GOOLEN
Team CSC Saxo Bank
40.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
41.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
42.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
43.
Andreas KLIER
Team Columbia
44.
Michael ROGERS
Team Columbia
45.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia
46.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
47.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
48.
Ermanno CAPELLI
Scott - American Beef
49.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
50.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
51.
Sergei IVANOV
Astana
52.
Matthé PRONK
Cycle Collstrop
53.
Mirko SELVAGGI
Cycle Collstrop
54.
John DEVINE
Team Columbia
55.
Frederik WILLEMS
Liquigas
56.
Mauro DA DALTO
Liquigas
57.
Servais KNAVEN
Team Columbia
58.
Marco VELO
Team Milram
59.
André GREIPEL
Team Columbia
60.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop
61.
Anders LUND
Team CSC Saxo Bank
62.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
63.
Geert STEURS
Silence - Lotto
64.
Kevin HULSMANS
Quick Step
65.
Wim DE VOCHT
Silence - Lotto
66.
Maciej BODNAR
Liquigas
67.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
68.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto
69.
Enrico FRANZOI
Liquigas
70.
David DEROO
Skil - Shimano
71.
Gert STEEGMANS
Quick Step
72.
Yohann GENE
Bouygues Telecom
73.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto 18"
74.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
75.
Francesco CHICCHI
Liquigas 23"
76.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano 29"
77.
Claudio CORIONI
Liquigas 45"
78.
Maarten WYNANTS
Quick Step 57"
79.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano 58"
80.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 01'51"
81.
Raul ALARCON GARCIA
Scott - American Beef 01'57"
82.
Raivis BELOHVOSCIKS
Scott - American Beef 02'00"
83.
Rubens BERTOGLIATI
Scott - American Beef
84.
Cedric PINEAU
Ag2r La Mondiale
85.
Christophe EDALEINE
Ag2r La Mondiale
86.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
87.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
88.
Luciano André PAGLIARINI MENDONCA
Scott - American Beef
89.
Thomas FREI
Astana
90.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
91.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
92.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank 02'06"
93.
Fabio SABATINI
Team Milram
94.
Artur GAJEK
Team Milram
95.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit par Telephone
96.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 02'28"
97.
Jimmy ENGOULVENT
Crédit Agricole 08'57"
98.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit par Telephone 11'53"
99.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
100.
Berik KUPESHOV
Astana
101.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
102.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
103.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
104.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone
105.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit par Telephone
106.
Sergey RUDASKOV
Cycle Collstrop
107.
Sergey LAGUTIN
Cycle Collstrop
108.
Matteo BONO
Lampre
109.
Sylvester SZMYD
Lampre
110.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
111.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
112.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
113.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
114.
Andrea GRENDENE
Lampre
115.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
116.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi
117.
Juan Jose HAEDO
Team CSC Saxo Bank
118.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
119.
Frank HOJ
Cofidis, Le Credit par Telephone
120.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
121.
Christophe KERN
Crédit Agricole
122.
Stephan SCHRECK
Gerolsteiner
123.
Leif HOSTE
Silence - Lotto
124.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
125.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
126.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale
127.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
128.
Bram DE GROOT
Rabobank
129.
Bert ROESEMS
Silence - Lotto
130.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
131.
Julien SIMON
Crédit Agricole
132.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
133.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
134.
Markus EICHLER
Team Milram
135.
Benoit JOACHIM
Astana
136.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef
137.
Luca BARLA
Team Milram
138.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux
139.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
140.
Angelo FURLAN
Crédit Agricole
141.
Fabio BALDATO
Lampre
142.
Jesus DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
143.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
144.
Jean Patrick NAZON
Ag2r La Mondiale
145.
Benat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi