Eneco Tour of Benelux - 2008

12th edition

Stage 5. Ardooie - Oostende , 171.8 km    

25 August 2008

Rider Team Time
1.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner 3h57'38"
2.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
3.
Borut BOZIC
Cycle Collstrop
4.
André GREIPEL
Team Columbia
5.
Jurgen ROELANDTS
Silence - Lotto
6.
Gert STEEGMANS
Quick Step
7.
Sébastien TURGOT
Bouygues Telecom
8.
Mathew HAYMAN
Rabobank
9.
Tom LEEZER
Rabobank
10.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
11.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
12.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
13.
Angelo FURLAN
Crédit Agricole
14.
Daniele RIGHI
Lampre
15.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
16.
Sergei IVANOV
Astana
17.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
18.
Bram TANKINK
Rabobank
19.
Joost POSTHUMA
Rabobank
20.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
21.
Anders LUND
Team CSC Saxo Bank
22.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
23.
Frederik WILLEMS
Liquigas
24.
Roger HAMMOND
Team Columbia
25.
Steven DE JONGH
Quick Step
26.
Benoit JOACHIM
Astana
27.
Koen DE KORT
Astana
28.
Michael ROGERS
Team Columbia
29.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
30.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
31.
Marco VELO
Team Milram
32.
Sebastien ROSSELER
Quick Step
33.
Andreas KLIER
Team Columbia
34.
Maciej BODNAR
Liquigas
35.
Servais KNAVEN
Team Columbia
36.
Maarten WYNANTS
Quick Step
37.
David KOPP
Cycle Collstrop 09"
38.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop 20"
39.
Leif HOSTE
Silence - Lotto 27"
40.
Kevin HULSMANS
Quick Step 43"
41.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 14'45"
42.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
43.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
44.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
45.
Bert ROESEMS
Silence - Lotto
46.
Geert STEURS
Silence - Lotto
47.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
48.
David DEROO
Skil - Shimano
49.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
50.
Luciano André PAGLIARINI MENDONCA
Scott - American Beef
51.
Raivis BELOHVOSCIKS
Scott - American Beef
52.
Jesus DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
53.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit par Telephone
54.
Raul ALARCON GARCIA
Scott - American Beef
55.
Franck RENIER
Bouygues Telecom
56.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
57.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia
58.
Mirko SELVAGGI
Cycle Collstrop
59.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom
60.
Matteo BONO
Lampre
61.
Francesco CHICCHI
Liquigas
62.
Alberto CURTOLO
Liquigas
63.
Michal GOLAS
Cycle Collstrop
64.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
65.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
66.
Mauro DA DALTO
Liquigas
67.
Ermanno CAPELLI
Scott - American Beef
68.
Wim DE VOCHT
Silence - Lotto
69.
Andrea GRENDENE
Lampre
70.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
71.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef
72.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi
73.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
74.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
75.
Yohann GENE
Bouygues Telecom
76.
Christophe EDALEINE
Ag2r La Mondiale
77.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
78.
Jimmy ENGOULVENT
Crédit Agricole
79.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone
80.
Benat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
81.
Sergey RUDASKOV
Cycle Collstrop
82.
Berik KUPESHOV
Astana
83.
Luca BARLA
Team Milram
84.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
85.
Marlon Alirio PEREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
86.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
87.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
88.
Thomas FREI
Astana
89.
Rubens BERTOGLIATI
Scott - American Beef
90.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
91.
Aaron KEMPS
Astana
92.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank
93.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
94.
Matthé PRONK
Cycle Collstrop
95.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
96.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
97.
Julien SIMON
Crédit Agricole
98.
John DEVINE
Team Columbia
99.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
100.
Markus EICHLER
Team Milram
101.
Frank HOJ
Cofidis, Le Credit par Telephone
102.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
103.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
104.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
105.
Cedric PINEAU
Ag2r La Mondiale
106.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit par Telephone
107.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
108.
Gerben LÖWIK
Rabobank
109.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
110.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
111.
Bram DE GROOT
Rabobank
112.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
113.
Elia RIGOTTO
Team Milram