Eneco Tour of Benelux - 2008

12th edition

Prologue. Sittard I.T.T. , 4.4 km    

20 August 2008

Rider Team Time
1.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne 05'31"
2.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia 01"
4.
Sebastien ROSSELER
Quick Step 03"
5.
Michael ROGERS
Team Columbia 04"
6.
Koen DE KORT
Astana
7.
Jurgen VAN GOOLEN
Team CSC Saxo Bank 05"
8.
Jimmy ENGOULVENT
Crédit Agricole
9.
Jurgen ROELANDTS
Silence - Lotto 06"
10.
Marlon Alirio PEREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
11.
Joost POSTHUMA
Rabobank 07"
12.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto
13.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 08"
14.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
15.
Michiel ELIJZEN
Rabobank 09"
16.
Thomas FREI
Astana
17.
André GREIPEL
Team Columbia 10"
18.
Francisco PEREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
19.
Bram DE GROOT
Rabobank
20.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
21.
Mauro DA DALTO
Liquigas
22.
Daniele BENNATI
Liquigas
23.
Christophe KERN
Crédit Agricole 11"
24.
Leif HOSTE
Silence - Lotto 12"
25.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux 13"
26.
Kevin HULSMANS
Quick Step
27.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
28.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner 14"
29.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
30.
Aaron KEMPS
Astana
31.
Jérôme COPPEL
Francaise des Jeux
32.
Borut BOZIC
Cycle Collstrop
33.
Julien SIMON
Crédit Agricole 15"
34.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
35.
Gianni MEERSMAN
Francaise des Jeux
36.
Michal GOLAS
Cycle Collstrop
37.
Artur GAJEK
Team Milram
38.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 17"
39.
Steven DE JONGH
Quick Step
40.
Frank HOJ
Cofidis, Le Credit par Telephone
41.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
42.
Sébastien TURGOT
Bouygues Telecom
43.
Frederik WILLEMS
Liquigas
44.
Andre STEENSEN
Glud & Marstrand Horsens
45.
Bram TANKINK
Rabobank
46.
Simon GERRANS
Crédit Agricole 18"
47.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step
48.
Maciej BODNAR
Liquigas
49.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit par Telephone
50.
Ermanno CAPELLI
Scott - American Beef
51.
Francesco CHICCHI
Liquigas
52.
Markus EICHLER
Team Milram
53.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto 19"
54.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef
55.
Sergey RUDASKOV
Cycle Collstrop
56.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner 20"
57.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
58.
Christophe EDALEINE
Ag2r La Mondiale
59.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
60.
Mathew HAYMAN
Rabobank
61.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi
62.
John DEVINE
Team Columbia 21"
63.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux
64.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
65.
Sergei IVANOV
Astana
66.
Marco VELO
Team Milram
67.
Mathieu CLAUDE
Bouygues Telecom 22"
68.
Tom BOONEN
Quick Step
69.
Servais KNAVEN
Team Columbia
70.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop 23"
71.
Benat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
72.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
73.
Raivis BELOHVOSCIKS
Scott - American Beef 24"
74.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
75.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
76.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
77.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
78.
Elia RIGOTTO
Team Milram
79.
Gert STEEGMANS
Quick Step
80.
Alberto CURTOLO
Liquigas
81.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit par Telephone
82.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
83.
Cedric PINEAU
Ag2r La Mondiale 25"
84.
David DEROO
Skil - Shimano
85.
Stephan SCHRECK
Gerolsteiner
86.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
87.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
88.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne 26"
89.
Steve MORABITO
Astana
90.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 27"
91.
Maarten WYNANTS
Quick Step 28"
92.
Sylvester SZMYD
Lampre
93.
Enrico FRANZOI
Liquigas
94.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
95.
Luca BARLA
Team Milram 29"
96.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
97.
Aitor HERNANDEZ GUTIERREZ
Euskaltel - Euskadi
98.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank 30"
99.
Matthé PRONK
Cycle Collstrop
100.
Andreas KLIER
Team Columbia
101.
Mirko SELVAGGI
Cycle Collstrop
102.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux 31"
103.
Angelo FURLAN
Crédit Agricole
104.
Jesus DEL NERO MONTES
Scott - American Beef 32"
105.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
106.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
107.
Roger HAMMOND
Team Columbia
108.
Claudio CORIONI
Liquigas 33"
109.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
110.
Berik KUPESHOV
Astana
111.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
112.
Wim DE VOCHT
Silence - Lotto
113.
Gerben LÖWIK
Rabobank 34"
114.
Yohann GENE
Bouygues Telecom
115.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone 36"
116.
Tom LEEZER
Rabobank
117.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank 37"
118.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
119.
Sergey LAGUTIN
Cycle Collstrop
120.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
121.
David KOPP
Cycle Collstrop
122.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
123.
Andrea GRENDENE
Lampre 38"
124.
Yauheni HUTAROVICH
Francaise des Jeux
125.
Juan Jose HAEDO
Team CSC Saxo Bank
126.
Rubens BERTOGLIATI
Scott - American Beef
127.
Matteo BONO
Lampre 39"
128.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
129.
Geert STEURS
Silence - Lotto
130.
Matti BRESCHEL
Team CSC Saxo Bank 40"
131.
Bert ROESEMS
Silence - Lotto
132.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale
133.
Jean Patrick NAZON
Ag2r La Mondiale
134.
Daniele RIGHI
Lampre
135.
Fabio SABATINI
Team Milram 41"
136.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
137.
Franck RENIER
Bouygues Telecom
138.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
139.
Luciano André PAGLIARINI MENDONCA
Scott - American Beef 42"
140.
Raul ALARCON GARCIA
Scott - American Beef
141.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
142.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner 44"
143.
Nicolas CROSBIE
Bouygues Telecom
144.
Benoit JOACHIM
Astana
145.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux 47"
146.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
147.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef 49"
148.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 50"
149.
Anders LUND
Team CSC Saxo Bank 52"
150.
Fabio BALDATO
Lampre 53"
151.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi 55"