Vuelta a España - 2008

63rd edition

Stage 13. San Vicente de la Barquera - Alto de L'Angliru , 209.5 km    

13 September 2008

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 5h52'35"
2.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 42"
3.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 58"
4.
Levi LEIPHEIMER
Astana 01'05"
5.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC Saxo Bank 01'32"
6.
Robert GESINK
Rabobank 01'56"
7.
Ezequiel Mosquera MIGUEZ
Xacobeo Galicia 02'18"
8.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner 02'28"
9.
Damiano CUNEGO
Lampre 02'43"
10.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne 03'01"
11.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 04'08"
12.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
13.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 04'30"
14.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole 04'44"
15.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 04'52"
16.
Javier MORENO BAZAN
Andalucia - Cajasur 05'04"
17.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 05'39"
18.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre
19.
Paolo BETTINI
Quick Step 05'42"
20.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia 05'48"
21.
Jurgen VAN GOOLEN
Team CSC Saxo Bank
22.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 06'48"
23.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 07'05"
24.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 07'42"
25.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
26.
Dominique CORNU
Silence - Lotto
27.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Caisse d'Epargne 08'03"
28.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux
29.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 08'11"
30.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 08'27"
31.
José Luis RUBIERA
Astana 08'28"
32.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia 08'41"
33.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur 08'58"
34.
Mauricio ARDILA CANO
Rabobank 08'59"
35.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 09'03"
36.
Carlos CASTANO PANADERO
Xacobeo Galicia 09'27"
37.
Grischa NIERMANN
Rabobank
38.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole 09'34"
39.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
40.
Matej JURCO
Team Milram 10'08"
41.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step 10'09"
42.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
43.
Marco MARZANO
Lampre
44.
Andreas KLÖDEN
Astana
45.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC Saxo Bank 10'17"
46.
Paolo TIRALONGO
Lampre 10'25"
47.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Astana 10'27"
48.
Iñigo CUESTA
Team CSC Saxo Bank 10'49"
49.
Yaroslav POPOVYCH
Silence - Lotto 10'59"
50.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
51.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto 11'10"
52.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia 11'19"
53.
Xavier FLORENCIO CABRE
Bouygues Telecom
54.
Sébastien JOLY
Francaise des Jeux 11'32"
55.
Jose Luis CARRASCO GAMIZ
Andalucia - Cajasur 11'46"
56.
Vasil KIRYIENKA
Tinkoff Credit Systems 11'50"
57.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto 11'53"
58.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 12'12"
59.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 12'28"
60.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone 12'36"
61.
Erik ZABEL
Team Milram
62.
Matti BRESCHEL
Team CSC Saxo Bank
63.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Andalucia - Cajasur
64.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 12'49"
65.
Evgeni PETROV
Tinkoff Credit Systems 14'04"
66.
Volodymir GUSTOV
Team CSC Saxo Bank 14'42"
67.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
68.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 14'52"
69.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 15'23"
70.
Christophe KERN
Crédit Agricole
71.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 15'48"
72.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
73.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC Saxo Bank 15'59"
74.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
75.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia 16'06"
76.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 16'33"
77.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
78.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux 16'54"
79.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
80.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 17'11"
81.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
82.
Andriy GRIVKO
Team Milram
83.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux
84.
Marc DE MAAR
Rabobank
85.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
86.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
87.
Gorazd STANGELJ
Liquigas
88.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
89.
Andrea TONTI
Quick Step
90.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 17'17"
91.
Theo ELTINK
Rabobank 17'29"
92.
Tom BOONEN
Quick Step 17'32"
93.
Kevin DE WEERT
Cofidis, Le Credit par Telephone 17'34"
94.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur 17'38"
95.
Alessandro BALLAN
Lampre 17'53"
96.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre
97.
Filippo POZZATO
Liquigas
98.
Enrico FRANZOI
Liquigas
99.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
100.
Claudio CORIONI
Liquigas
101.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
102.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank 18'05"
103.
Matteo TOSATTO
Quick Step 18'25"
104.
Sebastian LANG
Gerolsteiner 18'37"
105.
Tomas VAITKUS
Astana 18'45"
106.
Vincent JEROME
Bouygues Telecom 19'06"
107.
Oscar GATTO
Gerolsteiner 19'26"
108.
Davide VIGANO
Quick Step
109.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux 19'33"
110.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 19'40"
111.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner 19'41"
112.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
113.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
114.
Nick NUYENS
Cofidis, Le Credit par Telephone 19'44"
115.
Koldo FERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 19'57"
116.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Rabobank
117.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 20'09"
118.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 20'11"
119.
Valerio AGNOLI
Liquigas
120.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
121.
Fabio SABATINI
Team Milram 20'40"
122.
Massimiliano MORI
Lampre
123.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 20'52"
124.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux
125.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
126.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom 20'54"
127.
Gabriel RASCH
Crédit Agricole 21'04"
128.
Juan Jose HAEDO
Team CSC Saxo Bank 21'07"
129.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale 21'08"
130.
Martin VELITS
Team Milram 21'12"
131.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom 21'32"
132.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
133.
Emanuele BINDI
Lampre 21'53"
134.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 21'57"
135.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
136.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 22'07"
137.
Bart DOCKX
Silence - Lotto 22'12"
138.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 22'16"
139.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 22'40"
140.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale 22'41"
141.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole 23'08"
142.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale
143.
Mikhail IGNATYEV
Tinkoff Credit Systems 23'42"
144.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
145.
Nikita ESKOV
Tinkoff Credit Systems 24'51"
146.
Christian KUX
Team Milram 24'55"
147.
Artur GAJEK
Team Milram
148.
Dimitri MURAVYEV
Astana 25'07"
149.
Ivan ROVNY
Tinkoff Credit Systems 25'13"
150.
Assan BAZAYEV
Astana 25'17"