Vuelta a España - 2008

63rd edition

General classification

30 August 2008 - 21 September 2008

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana 80h40'08"
2.
Levi LEIPHEIMER
Astana 46"
3.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC Saxo Bank 04'12"
4.
Ezequiel Mosquera MIGUEZ
Xacobeo Galicia 05'19"
5.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 06'00"
6.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne 06'50"
7.
Robert GESINK
Rabobank 06'55"
8.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone 10'10"
9.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 10'57"
10.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre 11'56"
11.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner 12'38"
12.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Caisse d'Epargne 13'35"
13.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole 13'41"
14.
David GARCIA DA PENA
Xacobeo Galicia 15'59"
15.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step 17'53"
16.
Jurgen VAN GOOLEN
Team CSC Saxo Bank 20'14"
17.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 21'33"
18.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 22'34"
19.
Sandy CASAR
Francaise des Jeux 24'57"
20.
Andreas KLÖDEN
Astana 25'13"
21.
Javier MORENO BAZAN
Andalucia - Cajasur 26'22"
22.
José Luis RUBIERA
Astana 28'26"
23.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 28'38"
24.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 29'29"
25.
Marco MARZANO
Lampre 41'42"
26.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Astana 41'43"
27.
Paolo TIRALONGO
Lampre 42'08"
28.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 45'14"
29.
Gustavo CESAR VELOSO
Xacobeo Galicia 46'51"
30.
Grischa NIERMANN
Rabobank 48'07"
31.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 48'27"
32.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 50'44"
33.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto 50'47"
34.
Vasil KIRYIENKA
Tinkoff Credit Systems 53'44"
35.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Caisse d'Epargne 54'55"
36.
Xavier FLORENCIO CABRE
Bouygues Telecom 54'59"
37.
Iñigo CUESTA
Team CSC Saxo Bank 55'59"
38.
Carlos CASTANO PANADERO
Xacobeo Galicia 56'32"
39.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia 56'51"
40.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC Saxo Bank 58'00"
41.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 58'40"
42.
Andriy GRIVKO
Team Milram 59'55"
43.
Evgeni PETROV
Tinkoff Credit Systems 1h03'27"
44.
Volodymir GUSTOV
Team CSC Saxo Bank 1h03'32"
45.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 1h05'52"
46.
Dominique CORNU
Silence - Lotto 1h06'56"
47.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia 1h07'01"
48.
Matti BRESCHEL
Team CSC Saxo Bank 1h08'33"
49.
Erik ZABEL
Team Milram 1h10'05"
50.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 1h10'19"
51.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 1h12'10"
52.
Yaroslav POPOVYCH
Silence - Lotto 1h13'06"
53.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur 1h13'15"
54.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 1h14'39"
55.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale 1h18'33"
56.
Marc DE MAAR
Rabobank 1h19'10"
57.
Nikita ESKOV
Tinkoff Credit Systems 1h19'55"
58.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto 1h22'17"
59.
Kevin DE WEERT
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h24'24"
60.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 1h28'24"
61.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom 1h29'47"
62.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana 1h30'06"
63.
Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 1h30'15"
64.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 1h30'38"
65.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Andalucia - Cajasur 1h30'50"
66.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto 1h31'26"
67.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h33'55"
68.
Jose Luis CARRASCO GAMIZ
Andalucia - Cajasur 1h34'01"
69.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 1h35'03"
70.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 1h36'48"
71.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h38'09"
72.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank 1h39'10"
73.
Martin VELITS
Team Milram 1h41'02"
74.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank 1h41'10"
75.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 1h43'13"
76.
Vincent JEROME
Bouygues Telecom 1h45'41"
77.
Theo ELTINK
Rabobank 1h47'26"
78.
Nick NUYENS
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h49'33"
79.
Sebastian LANG
Gerolsteiner 1h49'41"
80.
Remy DI GREGORIO
Francaise des Jeux 1h50'57"
81.
Matej JURCO
Team Milram 1h52'09"
82.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC Saxo Bank 1h53'05"
83.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur 1h53'36"
84.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia 1h55'15"
85.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems 1h55'39"
86.
Gabriel RASCH
Crédit Agricole 1h56'02"
87.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h57'50"
88.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner 1h58'12"
89.
Matthieu LADAGNOUS
Francaise des Jeux 1h58'46"
90.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia 2h03'10"
91.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto 2h03'54"
92.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto 2h05'54"
93.
Davide VIGANO
Quick Step 2h06'23"
94.
Koldo FERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 2h09'33"
95.
Tomas VAITKUS
Astana 2h09'36"
96.
Francis MOUREY
Francaise des Jeux 2h10'33"
97.
Claudio CORIONI
Liquigas 2h10'36"
98.
Enrico FRANZOI
Liquigas 2h12'19"
99.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 2h13'42"
100.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 2h16'00"
101.
Jelle VANENDERT
Francaise des Jeux 2h20'20"
102.
Fabio SABATINI
Team Milram 2h20'22"
103.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux 2h20'26"
104.
Mikhail IGNATYEV
Tinkoff Credit Systems 2h21'00"
105.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems 2h22'40"
106.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom 2h24'32"
107.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole 2h24'43"
108.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom 2h25'24"
109.
Gorazd STANGELJ
Liquigas 2h27'22"
110.
Valerio AGNOLI
Liquigas 2h29'29"
111.
Bart DOCKX
Silence - Lotto 2h30'53"
112.
Christophe KERN
Crédit Agricole 2h31'20"
113.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale 2h34'02"
114.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur 2h34'37"
115.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram 2h35'40"
116.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur 2h38'35"
117.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Rabobank 2h39'20"
118.
Wouter WEYLANDT
Quick Step 2h39'53"
119.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 2h40'03"
120.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 2h40'10"
121.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre 2h40'22"
122.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur 2h41'54"
123.
Alexandre USOV
Ag2r La Mondiale 2h42'38"
124.
Massimiliano MORI
Lampre 2h46'52"
125.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas 2h50'05"
126.
Kevin VAN IMPE
Quick Step 2h52'05"
127.
Oscar GATTO
Gerolsteiner 2h58'32"
128.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale 3h04'00"
129.
Emanuele BINDI
Lampre 3h05'21"
130.
Assan BAZAYEV
Astana 3h06'52"
131.
Dimitri MURAVYEV
Astana 3h25'28"