2.PT

Tour Down Under 2008  |  Stage 4. Mannum - Strathalbyn   

10th edition

134 km, 25 January 2008

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team Columbia
2.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole
3.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
4.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank
5.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
6.
Allan DAVIS
Mitsubishi - Jartazi
7.
Graeme BROWN
Rabobank
8.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
9.
Davide VIGANO
Quick Step
10.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
11.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
12.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
13.
Mirco LORENZETTO
Lampre
14.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit par Telephone
15.
Aaron KEMPS
Astana
16.
Richie PORTE
Praties
17.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
18.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
19.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
20.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
21.
Adam HANSEN
Team Columbia
22.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
23.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Scott - American Beef
24.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
25.
William WALKER
Rabobank
26.
Mauro DA DALTO
Liquigas
27.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
28.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
29.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
30.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
31.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit par Telephone
32.
Scott DAVIS
Team Columbia
33.
Nicki SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
34.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit par Telephone
35.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
36.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
37.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
38.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom
39.
Steve MORABITO
Astana
40.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Scott - American Beef
41.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
42.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Milram
43.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges
44.
Koen DE KORT
Astana
45.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
46.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
47.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
48.
Mario AERTS
Silence - Lotto
49.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
50.
Dmytro GRABOVSKYY
Quick Step
51.
Simon CLARKE
SouthAustralia.com - AIS
52.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
53.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
54.
Wesley SULZBERGER
SouthAustralia.com - AIS
55.
Michael ALBASINI
Liquigas
56.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
57.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
58.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
59.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
60.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
61.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
62.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step
63.
Nick GATES
Silence - Lotto
64.
Massimiliano MORI
Lampre
65.
Arkaitz DURAN AROCA
Scott - American Beef
66.
Paolo FORNACIARI
Lampre
67.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
68.
Rick FLENS
Rabobank
69.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
70.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
71.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
72.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
73.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
74.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
75.
Alessandro PRONI
Quick Step
76.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
77.
Christian MURRO
Lampre
78.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
79.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
80.
Mauro FACCI
Quick Step
81.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Credit par Telephone
82.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
83.
Robbie MCEWEN
Silence - Lotto
84.
František RABOŇ
Team Columbia
85.
Benoît JOACHIM
Astana
86.
Gregory HENDERSON
Team Columbia
87.
Martin MÜLLER
Team Milram
88.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
89.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
90.
Allan JOHANSEN
Team CSC Saxo Bank
91.
Bernhard EISEL
Team Columbia
92.
Wim VANSEVENANT
Silence - Lotto
93.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
94.
José Luis RUBIERA
Astana
95.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
96.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
97.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
98.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
99.
Jesús DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
100.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
101.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC Saxo Bank
102.
Matthew WILSON
Team Type 1
103.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
104.
Fabio BALDATO
Lampre
105.
Emanuele BINDI
Lampre
106.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
107.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
108.
Francesco GAVAZZI
Lampre
109.
László BODROGI
Crédit Agricole
110.
Christophe KERN
Crédit Agricole
111.
Tom STUBBE
Francaise des Jeux
112.
Pierre ROLLAND
Crédit Agricole
113.
Nicolas CROSBIE
Bouygues Telecom
114.
Ruben LOBATO ELVIRA
Scott - American Beef
115.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone
116.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
117.
Julien MAZET
Astana
118.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
119.
Sylvain CALZATI
Ag2r La Mondiale
120.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale
121.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom
122.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
123.
René HASELBACHER
Astana
124.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia
125.
Brett LANCASTER
Team Milram
126.
Bram DE GROOT
Rabobank
127.
Jan BOVEN
Rabobank
128.
Theo ELTINK
Rabobank
129.
Mathew HAYMAN
Rabobank

Stage information

Start, finish: Stage 4. Mannum - Strathalbyn

Distance: 134 km

Date: 25 January 2008