Tour Down Under 2008  |  General Classification    

10th edition

General Classification

22 January 2008 - 27 January 2008

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team Columbia
2.
Allan DAVIS
Mitsubishi - Jartazi
3.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
4.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
5.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit par Telephone
6.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Scott - American Beef
7.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
8.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
9.
Richie PORTE
Praties
10.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
11.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
12.
Michael ALBASINI
Liquigas
13.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
14.
Mirco LORENZETTO
Lampre
15.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
16.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
17.
William WALKER
Rabobank
18.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
19.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
20.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
21.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
22.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
23.
Arkaitz DURAN AROCA
Scott - American Beef
24.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
25.
Mario AERTS
Silence - Lotto
26.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
27.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
28.
Mauro FACCI
Quick Step
29.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
30.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
31.
José Luis RUBIERA
Astana
32.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step
33.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
34.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
35.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
36.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges
37.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Scott - American Beef
38.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole
39.
Adam HANSEN
Team Columbia
40.
Graeme BROWN
Rabobank
41.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
42.
Davide VIGANO
Quick Step
43.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
44.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
45.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
46.
Scott DAVIS
Team Columbia
47.
Nicki SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
48.
Koen DE KORT
Astana
49.
Matthew WILSON
Team Type 1
50.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
51.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
52.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC Saxo Bank
53.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
54.
Alessandro PRONI
Quick Step
55.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
56.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
57.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
58.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
59.
Aaron KEMPS
Astana
60.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
61.
Mauro DA DALTO
Liquigas
62.
Massimiliano MORI
Lampre
63.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
64.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
65.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit par Telephone
66.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
67.
Dmytro GRABOVSKYY
Quick Step
68.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
69.
Christian MURRO
Lampre
70.
Steve MORABITO
Astana
71.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Credit par Telephone
72.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
73.
Sylvain CALZATI
Ag2r La Mondiale
74.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
75.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
76.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
77.
Frantisek RABON
Team Columbia
78.
Martin MÜLLER
Team Milram
79.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone
80.
René HASELBACHER
Astana
81.
Simon CLARKE
SouthAustralia.com - AIS
82.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit par Telephone
83.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
84.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
85.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
86.
Benoît JOACHIM
Astana
87.
László BODROGI
Crédit Agricole
88.
Allan JOHANSEN
Team CSC Saxo Bank
89.
Theo ELTINK
Rabobank
90.
Pierre ROLLAND
Crédit Agricole
91.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
92.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
93.
Emanuele BINDI
Lampre
94.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
95.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom
96.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
97.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
98.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank
99.
Rick FLENS
Rabobank
100.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
101.
Fabio BALDATO
Lampre
102.
Paolo FORNACIARI
Lampre
103.
Christophe KERN
Crédit Agricole
104.
Jesús DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
105.
Francesco GAVAZZI
Lampre
106.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
107.
Wim VANSEVENANT
Silence - Lotto
108.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
109.
Jan BOVEN
Rabobank
110.
Nick GATES
Silence - Lotto
111.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia
112.
Bernhard EISEL
Team Columbia
113.
Robbie MCEWEN
Silence - Lotto
114.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
115.
Ruben LOBATO ELVIRA
Scott - American Beef
116.
Gregory HENDERSON
Team Columbia
117.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom
118.
Julien MAZET
Astana
119.
Wesley SULZBERGER
SouthAustralia.com - AIS
120.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
121.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale
122.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis