Tour Down Under - 2008

10th edition

General classification

20 January 2008 - 27 January 2008

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team Columbia 18h46'18"
2.
Allan DAVIS
Mitsubishi - Jartazi 15"
3.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Caisse d'Epargne 33"
4.
Mickael DELAGE
Francaise des Jeux 37"
5.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit par Telephone
6.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Scott - American Beef 39"
7.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
8.
Luis León SANCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 41"
9.
Richie PORTE
Praties
10.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank 42"
11.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
12.
Michael ALBASINI
Liquigas
13.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 43"
14.
Mirco LORENZETTO
Lampre
15.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
16.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
17.
William WALKER
Rabobank
18.
Xavier FLORENCIO CABRE
Bouygues Telecom
19.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
20.
Jerome PINEAU
Bouygues Telecom
21.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
22.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
23.
Arkaitz DURAN AROCA
Scott - American Beef
24.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
25.
Mario AERTS
Silence - Lotto
26.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
27.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
28.
Mauro FACCI
Quick Step
29.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
30.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
31.
José Luis RUBIERA
Astana
32.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step
33.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
34.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
35.
Amael MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
36.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges 01'04"
37.
Iker CAMANO ORTUZAR
Scott - American Beef 01'06"
38.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole 01'15"
39.
Adam HANSEN
Team Columbia 01'16"
40.
Graeme BROWN
Rabobank 01'25"
41.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale 01'35"
42.
Davide VIGANO
Quick Step 01'39"
43.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
44.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
45.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
46.
Scott DAVIS
Team Columbia
47.
Nicki SÖRENSEN
Team CSC Saxo Bank
48.
Koen DE KORT
Astana
49.
Matthew WILSON
Team Type 1
50.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
51.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
52.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC Saxo Bank
53.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram 01'48"
54.
Alessandro PRONI
Quick Step 02'01"
55.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 02'26"
56.
Matthias RUSS
Gerolsteiner 02'29"
57.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux 03'05"
58.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 03'10"
59.
Aaron KEMPS
Astana
60.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
61.
Mauro DA DALTO
Liquigas
62.
Massimiliano MORI
Lampre
63.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
64.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
65.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit par Telephone
66.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
67.
Dmytro GRABOVSKYY
Quick Step
68.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
69.
Steve MORABITO
Astana 04'47"
70.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Credit par Telephone
71.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone 05'02"
72.
Sylvain CALZATI
Ag2r La Mondiale 05'13"
73.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne 05'25"
74.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
75.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 05'43"
76.
Frantisek RABON
Team Columbia
77.
Martin MÜLLER
Team Milram 05'48"
78.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone 06'16"
79.
René HASELBACHER
Astana 06'46"
80.
Simon CLARKE
SouthAustralia.com - AIS 06'55"
81.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit par Telephone 07'14"
82.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
83.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
84.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
85.
Benoit JOACHIM
Astana
86.
László BODROGI
Crédit Agricole
87.
Allan JOHANSEN
Team CSC Saxo Bank 07'29"
88.
Theo ELTINK
Rabobank 07'44"
89.
Pierre ROLLAND
Crédit Agricole 07'56"
90.
Christophe LE MEVEL
Crédit Agricole 08'28"
91.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom 09'29"
92.
Emanuele BINDI
Lampre 11'08"
93.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner 12'22"
94.
Erki PUTSEP
Bouygues Telecom 12'31"
95.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
96.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
97.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank
98.
Rick FLENS
Rabobank
99.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
100.
Fabio BALDATO
Lampre
101.
Paolo FORNACIARI
Lampre
102.
Christophe KERN
Crédit Agricole
103.
Jesus DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
104.
Francesco GAVAZZI
Lampre
105.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner 12'40"
106.
Wim VANSEVENANT
Silence - Lotto 12'46"
107.
Dennis HAUEISEN
Team Milram 14'05"
108.
Jan BOVEN
Rabobank 14'19"
109.
Nick GATES
Silence - Lotto 15'36"
110.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia 15'43"
111.
Bernhard EISEL
Team Columbia 16'18"
112.
Robbie MCEWEN
Silence - Lotto 16'35"
113.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Euskaltel - Euskadi
114.
Ruben LOBATO ELVIRA
Scott - American Beef
115.
Gregory HENDERSON
Team Columbia 16'52"
116.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom 16'57"
117.
Julien MAZET
Astana 17'01"
118.
Wesley SULZBERGER
SouthAustralia.com - AIS 18'41"
119.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 20'08"
120.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale 20'11"
121.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis 21'11"