Presidential Tour of Turkey - 2008

General classification

Rider Team Country Time
1. David GARCIA DA PENA Xacobeo Galicia
ESP
25h40'41"
2. Jose Alberto BENITEZ ROMAN Scott - American Beef
ESP
18"
3. Pieter JACOBS Silence - Lotto
BEL
4. Gustavo CESAR VELOSO Xacobeo Galicia
ESP
21"
5. Danail ANDONOV PETROV Benfica
BUL
01'38"
6. Assan BAZAYEV Astana
KAZ
08'54"
7. Gabriele MISSAGLIA Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
08'56"
8. Dries DEVENYNS Silence - Lotto
BEL
09'11"
9. Josu MONDELO DIAZ Extremadura
ESP
09'23"
10. David CAÑADA GARCIA Scott - American Beef
ESP
09'38"
11. Enrique Alonso SALGUEIRO Extremadura
ESP
10'15"
12. Danilo HONDO Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
GER
10'22"
13. Jose AZEVEDO Benfica
POR
10'26"
14. Francesco GINANNI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
10'32"
15. David LOOSLI Lampre
SUI
10'49"
16. Matteo PRIAMO CSF Group Navigare
ITA
10'56"
17. Luca ZANASCA Centri Della Calzatura - Partizan
ITA
11'26"
18. Piergiorgio CAMUSSA NGC Medical - OTC Industria Porte
ITA
11'42"
19. Gregory RAST Astana
SUI
12'12"
20. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ Centri Della Calzatura - Partizan
COL
12'19"
21. Ruslan IVANOV Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
MDA
12'51"
22. Tiziano DALL'ANTONIA CSF Group Navigare
ITA
14'03"
23. Gregory HABEAUX Mitsubishi - Jartazi
BEL
14'32"
24. Dmitri NIKANDROV Centri Della Calzatura - Partizan
RUS
14'49"
25. Aitor PEREZ ARRIETA Extremadura
ESP
21'32"
26. Francesco REDA NGC Medical - OTC Industria Porte
ITA
21'36"
27. Filippo SAVINI CSF Group Navigare
ITA
21'38"
28. Benoit JOACHIM Astana
LUX
21'55"
29. Javier BENITEZ POMARES Benfica
ESP
22'10"
30. Dominik NERZ Team Ista
GER
22'25"
31. Arjen Pieter DE BAAT
NED
22'26"
32. Nick GATES Silence - Lotto
AUS
22'28"
33. Petr BENCIK PSK Whirlpool - Author
CZE
22'31"
34. Marco VELO Team Milram
ITA
22'33"
35. Wim VAN HUFFEL Silence - Lotto
BEL
36. Juan Jose COBO ACEBO Scott - American Beef
ESP
22'37"
37. Andreas KLÖDEN Astana
GER
22'38"
38. Christoph MESCHENMOSER Team Ista
GER
39. Vytautas KAUPAS Mitsubishi - Jartazi
LTU
22'40"
40. Javier MEGIAS LEAL Scott - American Beef
ESP
22'42"
41. Leopold KONIG PSK Whirlpool - Author
CZE
22'43"
42. James VANLANDSCHOOT Mitsubishi - Jartazi
BEL
22'48"
43. Martin MARES PSK Whirlpool - Author
CZE
22'56"
44. Andrey ZEITS Astana
KAZ
23'09"
45. David MCCANN Giant Asia Racing Team
IRL
23'33"
46. Philippe SCHNYDER Hadimec - Nazionale Elettronica
SUI
23'34"
47. Zsolt DÉR Centri Della Calzatura - Partizan
SRB
23'38"
48. Francis DE GREEF Silence - Lotto
BEL
23'44"
49. Ciaran POWER Pezula Racing
IRL
23'46"
50. Hans BLOKS Cyclingteam Jo Piels
NED
24'00"
51. Alexandr DYMOVSKIKH
KAZ
24'13"
52. Pavel NEVDAKH -
KAZ
24'21"
53. Sander OOSTLANDER
NED
24'22"
54. Mert MUTLU -
TUR
24'25"
55. Ariel Maximiliano RICHEZE CSF Group Navigare
ARG
25'07"
56. Christoph SPRINGER Cosmote Kastro
GER
25'10"
57. Koen DE KORT Astana
NED
25'15"
58. Alberto ONGARATO Team Milram
ITA
59. Christopher SCHMIEG Team Ista
GER
25'18"
60. Svetoslav TCHANLIEV
BUL
25'28"
61. Nebojsa JOVANOVIĆ Cosmote Kastro
SRB
62. Martin PRAZDNOVSKY AC Sparta Praha
SVK
25'32"
63. Manuel BELLETTI Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
ITA
25'37"
64. Ondrej SOSENKA PSK Whirlpool - Author
CZE
26'11"
65. Paul VAN SCHALEN
NED
26'13"
66. Jose Joao PIMENTA COSTA MENDES Benfica
POR
26'26"
67. Alessio SIGNEGO NGC Medical - OTC Industria Porte
ITA
27'25"
68. Sergio HERRERO DOMINGUEZ Extremadura
ESP
28'05"
69. Fabian SCHAAR Team Ista
GER
28'14"
70. Christian KUX Team Milram
GER
28'33"
71. Emanuele BINDI Lampre
ITA
28'43"
72. Dominique CORNU Silence - Lotto
BEL
32'51"
73. Edgar Miguel LEMOS PINTO Benfica
POR
35'35"
74. Usta BEHCET
TUR
40'40"
75. Donato CANNONE NGC Medical - OTC Industria Porte
ITA
41'40"
76. Delio FERNANDEZ CRUZ Xacobeo Galicia
ESP
42'33"
77. Artur KROL Centri Della Calzatura - Partizan
POL
43'37"
78. Ivan Dario HERNANDEZ HENAO Centri Della Calzatura - Partizan
COL
45'02"
79. Egon VAN KESSEL Cyclingteam Jo Piels
NED
46'42"
80. Florian SALZINGER Hadimec - Nazionale Elettronica
GER
46'47"
81. Janusch LAULE Stegcomputer - CKT - Cogeas
GER
47'22"
82. Tobias EGGLI Hadimec - Nazionale Elettronica
SUI
47'40"
83. Carlos TORRENT TARRES Extremadura
ESP
48'52"
84. Elia RIGOTTO Team Milram
ITA
53'55"
85. Tiago Manuel ANTUNES CLARO Benfica
POR
54'10"
86. Martin HEBÍK AC Sparta Praha
CZE
1h00'23"
87. Ondrej PAVEK AC Sparta Praha
CZE
1h00'52"
88. Cornelius VAN OOIJEN
NED
1h00'59"
89. Sante DI NIZIO Hadimec - Nazionale Elettronica
ITA
1h03'54"
90. Rostislav KROTKY AC Sparta Praha
CZE
1h05'07"
91. Mathieu CRIQUIELION Mitsubishi - Jartazi
BEL
1h05'34"
92. Peter HAWKINS
IRL
1h10'37"
93. Mindaugas STRISKA Mitsubishi - Jartazi
LTU
94. Marco WEILENMANN Stegcomputer - CKT - Cogeas
SUI
1h13'38"
95. Alejandro PALEO Xacobeo Galicia
ESP
1h14'41"
96. Andre SCHULZE PSK Whirlpool - Author
GER
1h15'11"
97. Jakub DANACIK PSK Whirlpool - Author
CZE
1h15'29"
98. Frank DRESSLER Mitsubishi - Jartazi
GER
1h16'40"
99. Igor LEONOVICH Atlas - Romer's Hausbäckerei
TKM
1h16'41"
100. Robin SCHMUDA Team Ista
GER
1h17'28"
101. Orhan SAHIN -
TUR
1h19'10"
102. Ugur MARMARA -
TUR
1h19'24"
103. Nazym BAKIRCI
TUR
1h19'45"
104. Lubos PELANEK Lampre
CZE
1h20'44"
105. Roberto LONGO Lampre
ITA
1h25'00"
106. Jaime GARCIA LATORRE Extremadura
ESP
1h33'05"
107. Peter JÖRG Stegcomputer - CKT - Cogeas
SUI
1h36'57"
108. Ismail AKSOY
TUR
1h37'29"
109. Josef SOUKUP AC Sparta Praha
CZE
1h38'01"
110. Benjamin BAUMGARTNER Atlas - Romer's Hausbäckerei
SUI
1h40'02"
111. Martyn IRVINE Pezula Racing
IRL
2h00'58"
112. Matthias LADNER Tyrol - Team Radland Tirol
AUT
2h06'13"
113. Sean LACEY -
IRL
2h13'23"