Olympic Games Road Race - 2008

Rider Team Country Time
1. Samuel SANCHEZ GONZALEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
6h23'49"
2. Fabian CANCELLARA Team CSC Saxo Bank
SUI
3. Alexandr KOLOBNEV Team CSC Saxo Bank
RUS
4. Andy SCHLECK Team CSC Saxo Bank
LUX
5. Michael ROGERS Team Columbia
AUS
6. Santiago BOTERO ECHEVERRY Rock Racing
COL
12"
7. Mario AERTS Silence - Lotto
BEL
8. Michael BARRY Team Columbia
CAN
16"
9. Robert GESINK Rabobank
NED
18"
10. Levi LEIPHEIMER Astana
USA
20"
11. Chris Anker SÖRENSEN Team CSC Saxo Bank
DEN
22"
12. Alejandro VALVERDE BELMONTE Caisse d'Epargne
ESP
13. Jerome PINEAU Bouygues Telecom
FRA
14. Cadel EVANS Silence - Lotto
AUS
15. Przemyslaw NIEMIEC Miche - Silver Cross
POL
16. Christian VAN DE VELDE Garmin - Chipotle p/b H30
USA
30"
17. Paolo BETTINI Quick Step
ITA
35"
18. Vladimir KARPETS Caisse d'Epargne
RUS
01'10"
19. Murilo Antonio FISCHER Liquigas
BRA
02'28"
20. Fabian WEGMANN Gerolsteiner
GER
21. Erik HOFFMANN Giant Asia Racing Team
NAM
22. Christian PFANNBERGER Barloworld
AUT
23. Gustav Erik LARSSON Team CSC Saxo Bank
SWE
24. Nicki SÖRENSEN Team CSC Saxo Bank
DEN
25. Radoslav ROGINA Perutnina Ptuj
CRO
26. John Lee AUGUSTYN Barloworld
RSA
27. Nuno RIBEIRO Liberty Seguros
POR
28. Ignatas KONOVALOVAS Crédit Agricole
LTU
29. Jackson RODRIGUEZ Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
VEN
30. Matthew LLOYD Silence - Lotto
AUS
31. Kurt Asle ARVESEN Team CSC Saxo Bank
NOR
32. Kanstantsin SIUTSOU Team Columbia
BLR
33. Remi PAURIOL Crédit Agricole
FRA
34. Tadej VALJAVEC Ag2r La Mondiale
SLO
35. Yaroslav POPOVYCH Silence - Lotto
UKR
36. Simon GERRANS Crédit Agricole
AUS
37. Thomas LÖVKVIST Team Columbia
SWE
02'36"
38. Thomas ROHREGGER Elk Haus - Simplon
AUT
39. George HINCAPIE Team Columbia
USA
40. Jose Rodolfo SERPA PEREZ Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
COL
02'38"
41. Johan VAN SUMMEREN Silence - Lotto
BEL
42. Fränk SCHLECK Team CSC Saxo Bank
LUX
43. Andrey MIZOUROV Astana
KAZ
44. Roman KREUZIGER Liquigas
CZE
02'46"
45. Kim KIRCHEN Team Columbia
LUX
02'51"
46. Moises ALDAPE CHAVEZ Team Type 1
MEX
04'19"
47. Rein TAARAMÄE Cofidis, Le Credit par Telephone
EST
07'00"
48. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC Saxo Bank
ESP
07'17"
49. Franco PELLIZOTTI Liquigas
ITA
50. Sergey LAGUTIN Cycle Collstrop
UZB
51. Hossein ASKARI Tabriz Petrochemical Team
IRI
10'33"
52. Ruslan PIDGORNYY LPR Brakes - Ballan
UKR
53. Julian DEAN Garmin - Chipotle p/b H30
NZL
10'37"
54. Jacek MORAJKO Madeinox Boavista
POL
55. Ryder HESJEDAL Garmin - Chipotle p/b H30
CAN
56. Matija KVASINA Perutnina Ptuj
SLO
57. Marcus LJUNGQVIST Team CSC Saxo Bank
SWE
58. Svein TUFT Symmetrics Cycling Team
CAN
59. Denis MENCHOV Rabobank
RUS
60. Jure GOLČER LPR Brakes - Ballan
SLO
61. Jan VALACH Elk Haus - Simplon
SVK
62. Marzio BRUSEGHIN Lampre
ITA
63. Nicolas ROCHE Crédit Agricole
IRL
64. Laurens TEN DAM Rabobank
NED
65. Péter KUSZTOR P-Nivo Betonexpressz 2000 Corratec
HUN
11'55"
66. Ivan STEVIC Toyota - United Pro Cycling Team
SRB
67. Gatis SMUKULIS
LAT
12'59"
68. Tanel KANGERT Ag2r La Mondiale
EST
69. Gonzalo Andres GARRIDO ZENTENO -
CHI
70. Edvald BOASSON HAGEN Team Columbia
NOR
71. Andre Fernando S. Martins CARDOSO Fercase - Rota Dos Moveis
POR
15'53"
72. Alexander KUSCHYNSKI Liquigas
BLR
73. Dainius KAIRELIS Ceramica Flaminia Bossini Docce
LTU
74. Petr BENCIK PSK Whirlpool - Author
CZE
75. Alexandr PLIUSCHIN Ag2r La Mondiale
MDA
76. Denys KOSTYUK ISD - Sport - Donetsk
UKR
77. Sergei IVANOV Astana
RUS
78. Ghader MIZBANI IRANAGH Tabriz Petrochemical Team
IRI
79. David GEORGE Team MTN
RSA
80. Philip DEIGNAN Ag2r La Mondiale
IRL
81. Glen Alan CHADWICK Team Type 1
NZL
82. Alexandre USOV Ag2r La Mondiale
BLR
26'10"
83. Tomasz MARCZYNSKI Ceramica Flaminia Bossini Docce
POL
84. Nebojsa JOVANOVIĆ Cosmote Kastro
SRB
85. Takashi MIYAZAWA Meitan Hompo - GDR
JPN
31'35"
86. Rafaa CHTIOUI Doha Team
TUN
39'15"
87. Sung Baek PARK Seoul Cycling
KOR
88. Kin San WU
HKG
42'08"
89. Luciano André PAGLIARINI MENDONCA Scott - American Beef
BRA
44'38"