Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2008

54th edition

Stage 2. Torrox Costa - La Zubia, 176 km    

18 February 2008

Rider Team Time
1.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
2.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
3.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step
4.
Aitor PEREZ ARRIETA
Extremadura
5.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
6.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
7.
Mario AERTS
Silence - Lotto
8.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
9.
Bram TANKINK
Rabobank
10.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia
11.
Arkaitz DURAN AROCA
Scott - American Beef
12.
Clement LHOTELLERIE
Skil - Shimano
13.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
14.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
15.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
16.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Extremadura
17.
Dario David CIONI
Silence - Lotto
18.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
19.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Caisse d'Epargne
20.
Joost POSTHUMA
Rabobank
21.
Marc DE MAAR
Rabobank
22.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Scott - American Beef
23.
Giovanni VISCONTI
Quick Step
24.
Christian KNEES
Team Milram
25.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
26.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
27.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
28.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto
29.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Extremadura
30.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura
31.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Team Milram
32.
Juan Jose COBO ACEBO
Scott - American Beef
33.
Denis MENCHOV
Rabobank
34.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
35.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
36.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
37.
Jose Luis CARRASCO GAMIZ
Andalucia - Cajasur
38.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
39.
Riccardo RICCO
Scott - American Beef
40.
Javier MORENO BAZAN
Andalucia - Cajasur
41.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
42.
Lucas PERSSON
Cycle Collstrop
43.
Fabio SABATINI
Team Milram
44.
Steffen WESEMANN
Cycle Collstrop
45.
Borut BOZIC
Cycle Collstrop
46.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
47.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia
48.
Marco VELO
Team Milram
49.
Leif HOSTE
Silence - Lotto
50.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
51.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
52.
Maarten DEN BAKKER
Skil - Shimano
53.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
54.
Steven DE JONGH
Quick Step
55.
David KOPP
Cycle Collstrop
56.
Mirko SELVAGGI
Cycle Collstrop
57.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
58.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
59.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop
60.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
61.
Roman KLIMOV
Katyusha
62.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
63.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
64.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
65.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
66.
Jaime GARCIA LATORRE
Extremadura
67.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
68.
Alberto ONGARATO
Team Milram
69.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura
70.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
71.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
72.
Luis Angel MATE MARDONES
Andalucia - Cajasur
73.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura
74.
Timofey KRITSKIY
Katyusha
75.
Jesus COBELO FOJO
Xacobeo Galicia