Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2008  |  Stage 3. Otura - Jaén   

54th edition

175 km, 19 February 2008

Rider Team Time
1.
Giovanni VISCONTI
Quick Step
2.
Riccardo RICCÒ
Scott - American Beef
3.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
4.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
5.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
6.
Mirko SELVAGGI
Cycle Collstrop
7.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step
8.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
9.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
10.
Bram TANKINK
Rabobank
11.
Arkaitz DURAN AROCA
Scott - American Beef
12.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
13.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
14.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
15.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
16.
Denis MENCHOV
Rabobank
17.
Joost POSTHUMA
Rabobank
18.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
19.
Dario David CIONI
Silence - Lotto
20.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Scott - American Beef
21.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
22.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
23.
Mario AERTS
Silence - Lotto
24.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
25.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
26.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
27.
Leif HOSTE
Silence - Lotto
28.
Christian KNEES
Team Milram
29.
Aitor PEREZ ARRIETA
Extremadura
30.
Marco VELO
Team Milram
31.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
32.
Clement LHOTELLERIE
Skil - Shimano
33.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
34.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Milram
35.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
36.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
37.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
38.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
39.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
40.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
41.
Juan Jose COBO ACEBO
Scott - American Beef
42.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Extremadura
43.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
44.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia
45.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
46.
Steven DE JONGH
Quick Step
47.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
48.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto
49.
Steffen WESEMANN
Cycle Collstrop
50.
Lucas PERSSON
Cycle Collstrop
51.
Marc DE MAAR
Rabobank
52.
Fabio SABATINI
Team Milram
53.
Alberto ONGARATO
Team Milram
54.
Borut BOŽIČ
Cycle Collstrop
55.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Extremadura
56.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Andalucia - Cajasur
57.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
58.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
59.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
60.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
61.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
62.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
63.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop
64.
David KOPP
Cycle Collstrop
65.
Roman KLIMOV
Katyusha
66.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura
67.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
68.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura
69.
Maarten DEN BAKKER
Skil - Shimano
70.
Jesus COBELO FOJO
Xacobeo Galicia
71.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
72.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
73.
Jaime GARCIA LATORRE
Extremadura

Stage information

Start, finish: Stage 3. Otura - Jaén

Distance: 175 km

Date: 19 February 2008