Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2008

54th edition

General Classification

17 February 2008 - 21 February 2008

Rider Team Time
1.
Pablo LASTRAS GARCIA
Caisse d'Epargne
2.
Clement LHOTELLERIE
Skil - Shimano
3.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
4.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
5.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step
6.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
7.
Mario AERTS
Silence - Lotto
8.
Iban MAYOZ ECHEVERRIA
Xacobeo Galicia
9.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
10.
Bram TANKINK
Rabobank
11.
Arkaitz DURAN AROCA
Scott - American Beef
12.
Aitor PEREZ ARRIETA
Extremadura
13.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
14.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
15.
Dario David CIONI
Silence - Lotto
16.
Giovanni VISCONTI
Quick Step
17.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Caisse d'Epargne
18.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Scott - American Beef
19.
Joost POSTHUMA
Rabobank
20.
Christian KNEES
Team Milram
21.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
22.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
23.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Extremadura
24.
Denis MENCHOV
Rabobank
25.
Marc DE MAAR
Rabobank
26.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
27.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
28.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Team Milram
29.
Jose Luis CARRASCO GAMIZ
Andalucia - Cajasur
30.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
31.
Maarten TJALLINGII
Silence - Lotto
32.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
33.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
34.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
35.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Extremadura
36.
Javier MORENO BAZAN
Andalucia - Cajasur
37.
Riccardo RICCO
Scott - American Beef
38.
Josu MONDELO DIAZ
Extremadura
39.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
40.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
41.
Aitor GALDOS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
42.
Mirko SELVAGGI
Cycle Collstrop
43.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
44.
Leif HOSTE
Silence - Lotto
45.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
46.
Marco VELO
Team Milram
47.
Juan Jose COBO ACEBO
Scott - American Beef
48.
Steven DE JONGH
Quick Step
49.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
50.
Steffen WESEMANN
Cycle Collstrop
51.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
52.
Lucas PERSSON
Cycle Collstrop
53.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia
54.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
55.
Luis Angel MATE MARDONES
Andalucia - Cajasur
56.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
57.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
58.
Alberto ONGARATO
Team Milram
59.
Marco MARCATO
Cycle Collstrop
60.
Fabio SABATINI
Team Milram
61.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
62.
Maarten DEN BAKKER
Skil - Shimano
63.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
64.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
65.
Jaime GARCIA LATORRE
Extremadura
66.
Ignacio SARABIA DIAZ
Extremadura
67.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
68.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
69.
Jesus COBELO FOJO
Xacobeo Galicia
70.
Roman KLIMOV
Katyusha