Volta a la Comunitat Valenciana 2008  |  Stage 1. Sagunto - Port De Sangunto   

29th edition

157 km, 26 February 2008

Rider Team Time
1.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
2.
Rubén PLAZA MOLINA
Benfica
3.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
4.
Danail ANDONOV PETROV
Benfica
5.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
6.
Antonio COLÓM MAS
Astana
7.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
8.
David DE LA FUENTE RASILLA
Scott - American Beef
9.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Chipotle p/b H30
10.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
11.
Roman KREUZIGER
Liquigas
12.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
13.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Scott - American Beef
14.
Paolo TIRALONGO
Lampre
15.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
16.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
17.
Trent LOWE
Garmin - Chipotle p/b H30
18.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
19.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contenpolis Murcia
20.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
21.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
22.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
23.
Yury TROFIMOV
Bouygues Telecom
24.
Pierrick FÉDRIGO
Bouygues Telecom
25.
Erik ZABEL
Team Milram
26.
Filippo POZZATO
Liquigas
27.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
28.
Claudio CORIONI
Liquigas
29.
Edgar Miguel Lemos PINTO
Benfica
30.
Lucas EUSER
Garmin - Chipotle p/b H30
31.
Oleg CHUZHDA
Contenpolis Murcia
32.
Jaume ROVIRA POUS
Extremadura
33.
Mikel NIEVE ITURALDE
Orbea - Oreka S.D.A.
34.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
35.
Thomas DEKKER
Rabobank
36.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
37.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
38.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
39.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
40.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
41.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Orbea - Oreka S.D.A.
42.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
43.
Christian KNEES
Team Milram
44.
Javier ECHARRI MARIN
Contenpolis Murcia
45.
Jose HERRADA LOPEZ
Contenpolis Murcia
46.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
47.
Theo ELTINK
Rabobank
48.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
49.
Vladimir MIHOLJEVIC
Liquigas
50.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
51.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
52.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
53.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
54.
Alessandro BALLAN
Lampre
55.
Jonathan Patrick MCCARTY
Garmin - Chipotle p/b H30
56.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Milram
57.
José João Pimenta da Costa MENDES
Benfica
58.
Timothy DUGGAN
Garmin - Chipotle p/b H30
59.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone
60.
Manuele MORI
Scott - American Beef
61.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
62.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
63.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contenpolis Murcia
64.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
65.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit par Telephone
66.
Maxim IGLINSKIY
Astana
67.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia - Cajasur
68.
Hector GONZALEZ BAEZA
Scott - American Beef
69.
Daniel MARTIN
Garmin - Chipotle p/b H30
70.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit par Telephone
71.
David MARTIN VELASCO
Orbea - Oreka S.D.A.
72.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Benfica
73.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Extremadura
74.
Jose Ramon TRONCOSO SOBRINO
Xacobeo Galicia
75.
Marco MARZANO
Lampre
76.
Andres Sergio DE LIS
Orbea - Oreka S.D.A.
77.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
78.
Rick FLENS
Rabobank
79.
Grischa NIERMANN
Rabobank
80.
Michiel ELIJZEN
Rabobank
81.
Fabrice PATANCHON
Caisse d'Epargne
82.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
83.
Gonzalo ZAMBRANO CALDERON
Extremadura
84.
Thomas FREI
Astana
85.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Andalucia - Cajasur
86.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
87.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Andalucia - Cajasur
88.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
89.
Alberto ONGARATO
Team Milram
90.
Damiano CUNEGO
Lampre
91.
Damien GAUDIN
Bouygues Telecom
92.
Francesco CHICCHI
Liquigas
93.
Julien MAZET
Astana
94.
Helder MIRANDA
Benfica
95.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contenpolis Murcia
96.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Extremadura
97.
Marco VELO
Team Milram
98.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana
99.
Volodymyr DIUDIA
Team Milram
100.
Fabio SABATINI
Team Milram
101.
Ivan MELERO COCO
Orbea - Oreka S.D.A.
102.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea - Oreka S.D.A.
103.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
104.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Andalucia - Cajasur
105.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
106.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Fercase - Rota Dos Moveis
107.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
108.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
109.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
110.
Steve MORABITO
Astana
111.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
112.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit par Telephone
113.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Xacobeo Galicia
114.
Carlos TORRENT TARRES
Extremadura
115.
Eloy TERUEL ROVIRA
Contenpolis Murcia
116.
Laurens TEN DAM
Rabobank
117.
Xabat OCHOTORENA ARRARAS
Extremadura
118.
Mirco LORENZETTO
Lampre
119.
Unai URIBARRI
Orbea - Oreka S.D.A.
120.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
121.
Danilo NAPOLITANO
Lampre
122.
Enrique Alonso SALGUEIRO
Extremadura
123.
Christopher SUTTON
Garmin - Chipotle p/b H30
124.
Fabio BALDATO
Lampre
125.
Julian DEAN
Garmin - Chipotle p/b H30
126.
Guido TRENTI
Liquigas
127.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
128.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne
129.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
130.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Scott - American Beef
131.
Sergio HERRERO DOMINGUEZ
Extremadura
132.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura
133.
Maciej BODNAR
Liquigas
134.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Scott - American Beef
135.
Aurélien PASSERON
Scott - American Beef

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sagunto - Port De Sangunto

Distance: 157 km

Date: 26 February 2008